انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۱ آبان ۱۳۸۹

انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران

نامه اساتيد دانشگاه منحل شده «ايران» به احمدی نژاد
 اعضاي هيات علمي دانشگاه منحل شده علوم پزشکي ايران در نامه اي به محمود احمدي نژاد رييس جمهور از وي براي بررسي موضوع انحلال دانشگاه علوم پزشکي ايران درخواست ملاقات کردند.
 به گزارش خبرگزاري مهر، در اين نامه آمده است: «اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران زماني که براي انجام وظايف آموزشي، پژوهشي و اجرايي خود به محل دانشکده ها مراجعه کردند با خبر بهت آور انحلال دانشگاه خود با قدمت 35 ساله فعاليت آموزشي و پژوهشي مواجه شدند.» اين افراد در نامه خود سوالاتي را در 9 بند مطرح کرده و يادآور شده اند: اعلام خبر در ساعت 30/19 عصر جمعه 7 آبان از طريق سايت وزارت بهداشت چه مفهومي داشته است.در اين نامه همچنين با اعتراض به نحوه برخورد با اعضاي هيات علمي و تغييرات شتاب زده همچون جابه جايي و برکناري مسوولان و معاونان، تغيير نام، کندن سر در، تغيير سايت و ساير موارد، اين مسائل را توهين آميز برشمردند و خاطرنشان کردند: اتخاذ تصميم در پشت درهاي بسته و ناديده گرفته شدن مقام علمي، اجتماعي و فرهنگي 724عضو هيات علمي که غالبا داراي رده هاي شناخته شده آموزشي و پژوهشي در سطح کشور و جامعه بين المللي هستند، آيا معنايي جز بي حرمتي، بي هويت کردن و توهين به اين اعضا را نداشته است.اين افراد در بخش ديگري از اين نامه با اشاره به افتخارات دانشگاه علوم پزشکي ايران در حوزه پژوهش و کسب بالاترين رشد علمي در ميان دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور، قدمت 40 ساله چهار دانشکده اين دانشگاه و کسب رتبه برتر در ارزيابي آموزشي، انحلال و تغيير نام، سردر، آرم و سايت دانشگاه را ناديده انگاشتن اين تلاش ها اعلام کردند.
 اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران سابق در اين نامه از رييس جمهور پرسيده اند: «آيا به اعتقاد جنابعالي ناديده گرفتن حقايقي از جمله گستره موفقيت آميز آموزشي، درماني و پژوهشي علوم پزشکي ايران، حضور 724 عضو هيات علمي و تعداد زياد دانشجويان و کارمندان اين عرصه از خدمت و «منحل نمودن دانشگاه» که در اقدامي سريع و به منظور تلطيف فضا به سرعت به «ادغام» تغيير و تعبیـر يافت، در راستاي تحقق چشم انداز 20ساله کشور است.»
 احتمال مداخله شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ديوان عدالت اداري
 در همين حال دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي درباره انحلال دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: در صورت نياز شوراي عالي انقلاب فرهنگي، موضوع دانشگاه علوم پزشکي ايران را بررسي مي کند.به گزارش خبرگزاري مهر، محمدرضا مخبر دزفولي در پاسخ به سوالي درباره وضعيت انحلال يا ادغام دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: در اين باره در جلسه شورا بحثي نشد و در حال حاضر اين موضوع به عنوان تدبير سطح دستگاهي و وزارتخانه اي مطرح است.
 مخبر دزفولي افزود: اگر نکته اي هم نياز به بررسي شورا داشته باشد، در صورت لزوم، شورا بحث آن را خواهد کرد. دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي اضافه کرد: ممکن است نياز باشد دوستان مسوول در وزارت بهداشت، همراهي، همفکري و مشورت با دست اندرکاران و اعضاي هيات علمي و دانشجويان اين مجموعه را مورد توجه قرار دهند که وزير بهداشت گفته است اين مسير را حتما طي خواهد کرد.
 همچنين رييس ديوان عدالت اداري هم به ايسنا گفت: اگر شكايتي در مورد انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران مطرح شود آن را بررسي خواهيم كرد.محمدجعفر منتظري تصريح كرد: به هر حال اين انحلال بر اساس يك تصميم دولتي صورت گرفته و در صورتي كه شكايتي مطرح شود، ديوان عدالت اداري وظيفه دارد كه به آن رسيدگي كند.
 
  دنياي اقتصاد - 2219 - 13/8/89
 
كميسيون‌هاي مجلس انحلال دانشگاه را بررسی مي‌كنند
حسینعلی شهریاریرييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي پس از برگزاري نشست ويژه كميسيون متبوعش با وزير بهداشت براي بررسي چرايي انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: وزير بهداشت توضيحاتي پيرامون اين مساله مطرح كردند اما در نهايت مقرر شد كميته‌اي ويژه در مجلس تشكيل و بررسي و كارشناسي بيشتري در اين مساله انجام دهند.
دكتر حسينعلي شهرياري با اعلام اين خبر تصريح كرد: وزير بهداشت با حضور در جلسه كميسيون مسايلي را مطرح و مفادي را ارايه كردند كه حاكي از اختيار اين وزارتخانه در انجام چنين اقدامي بود.
نماينده مردم زاهدان در خانه ملت ادامه داد: اما از آنجا كه برخي از اعضاي كميسيون با ارايه اين دلايل قانع نشدند قرار شد كميته‌اي ويژه با حضور نمايندگاني از كميسيون‌هايي كه هر كدام به نوعي با اين مساله درگير هستند مانند بهداشت، آموزش و اصل 90 تشكيل شود و كار كارشناسي بيشتري روي اين موضوع انجام گيرد.
رييس كميسيون بهداشت در خاتمه خاطرنشان كرد: پس از انجام كار كارشناسي بيشتر توسط اين كميته با جمع‌بندي نتايج بهترين تصميم را در خصوص اقدام وزارت بهداشت پيرامون انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران اتخاذ خواهيم كرد.
ایسنا- 11 آبان 1389

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات:
انحلال دانشگاه از اختيارات وزير بهداشت نيست
انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران اقدامي شتاب‌زده و غيرقانوني است
کریمی فیروزجاییدر واكنش به انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران اظهار كرد: دانشگاه‌ها به موجب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاسيس مي‌شوند، رييس و اعضاي هيات امناي اين دانشگاه‌ها هم توسط رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه بالاترين مقام اجرايي كشور يعني رييس جمهور است تاييد و منصوب مي‌شوند، لذا انحلال يك دانشگاه از اختيارات وزير نيست.
نماينده مردم بابل در خانه ملت هم‌چنين خاطرنشان كرد: اما اگر در سطح ديگري و با يك درجه ارفاق بخواهيم موضوع را ارزيابي كنيم اين اقدام حتما نياز به مصوبه شوراي عالي اداري كشور داشت كه رياست آن هم بر عهده رييس جمهور است چراكه حتي انحلال يك سازمان عادي هم نياز به مصوبه شوراي عالي اداري كشور دارد.
كريمي فيروزجايي ادامه داد: متاسفانه در قضيه انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران هيچ يك از دو روند قانوني طي نشده است، بنابراين انحلال دانشگاه يك اقدام غيرقانوني و خارج از اختيارات وزير بهداشت است.
عضو كميسيون بهداشت و درمان با اعلام مخالفت عمده كارشناسان و اعضاي هيات علمي و صاحب‌نظران اين حوزه با اين اقدام، تصريح كرد: به دليل حساسيت موضوع جمعي از همكاران در مجمع نمايندگان تهران از وزير بهداشت دعوت كرده‌اند تا در جلسه‌اي اين موضوع را به بحث و بررسي و تبادل‌نظر بگذارند و تضييع حقوق مسلم اعضاي هيات علمي و دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي ايران را پيگيري كنند.
رييس كميته آموزش و پرورش در خاتمه خاطرنشان كرد: هم‌اكنون رييس جمهور مي‌تواند جلوي اين اقدام را بگيرد، اگر ضرورت ايجاب كند مجلس هم به اين موضوع ورود پيدا مي‌كند.
ایسنا- 11 آبان 1389

معاون آموزشي وزير بهداشت: انحلالي صورت نگرفته است
ادغام و انحلال دانشگاه‌ها از اختيارات قانوني شوراي گسترش است
محمدعلی محققیمعاون آموزشي وزارت بهداشت در پي ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي، گفت: ما معتقد هستيم كه هيچ انحلالي صورت نگرفته است؛ ولي اگر اين اتفاق هم افتاده بود شوراي گسترش وزارت بهداشت از اختيارات قانوني خود استفاده كرده است.
دكتر محمدعلي محققي، در خصوص انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران، گفت: چيزي حذف نشده است و هيچ دانشگاهي منحل نشده است، تمام مصوبات شوراي گسترش در رابطه با دانشگاه علوم پزشكي ايران به قوت خود باقي است.
وي با بيان اينكه تمام امكانات آموزشي دانشكده‌ها به قوت خود باقي است، اظهاركرد: دانشگاه علوم پزشكي ايران با ضوابط قبلي به فعاليت‌هاي خود ادامه مي‌دهد و تنها فقط بحث مديريتي آن مطرح است.
معاون آموزشي وزير بهداشت، افزود: آنچه كه در بازتاب‌ها مبني بر حذف تاكيد شده است درست نيست و هيچ حذفي صورت نگرفته است و فقط تلفيقي در فعاليت‌هاي آموزشي ايجاد شده است كه اگر خوب مديريت شود و همراهي گروه‌هاي آموزشي را به دنبال داشته باشد، فعاليت‌هاي آموزشي ارتقاء خواهد يافت.
محققي به هدف ادغام اين دانشگاه اشاره كرد و گفت: از آنجايي كه دانشگاه علوم پزشكي كرج ايجاد شده بود براي تقويت اين دانشگاه اين اقدام انجام شده است. چرا كه با توجه به تشكيل استان البرز و سياست وزارت بهداشت مبني بر ايجاد دانشگاه علوم پزشكي در هر استان، اين اقدام صورت گرفته است.
وي با بيان اينكه دانشگاه علوم پزشكي كرج جديد التاسيس است، خاطرنشان كرد: در گذشته حدود نصفي از ارائه خدمات بهداشتي درماني دانشگاه علوم پزشكي ايران به شبكه بهداشت و درمان دانشكده علوم پزشكي كرج انتقال يافته بود كه بر اين اساس اين ادغام در راستاي توسعه فعاليت‌هاي آموزشي و درماني دانشكده علوم پزشكي كرج نيز مي باشد.
محققي ادغام دانشگاه‌ علوم پزشكي ايران با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي را در جهت تحقق سياست‌هاي دولت عنوان كرد و افزود: اين سياست در راستاي كاهش تصدي گري، انتقال پرسنل مستقر در خارج از تهران نيز مي‌باشد.
وي با بيان اينكه با اين ادغام فقط تغيير در اسم صورت گرفته است و هيچگونه تغييري در وضعيت اعضاي هيات علمي و ساختار آموزشي دانشگاه ايجاد نخواهد شد، خاطرنشان كرد: حتي هفته گذشته شوراي گسترش وزارت بهداشت مصوباتي براي دانشگاه علوم پزشكي ايران داشته است كه اين امر نشانگر آن است كه هيچگونه تغييري در وضعيت آموزشي آنان صورت نخواهد گرفت.
معاون آموزشي وزير بهداشت با بيان اينكه ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشكي از اختيارات قانوني شوراي گسترش است، خاطرنشان كرد: همانطور كه شوراي گسترش مي‌تواند دانشگاهي را ايجاد كند، اين اختيار را براي انحلال يا ادغام دانشگاهي دارد؛ البته ما معتقد هستيم كه هيچ انحلالي صورت نگرفته است و فقط يك ادغام در راستاي توسعه علمي بوده و اين تلقي را نداريم كه بايد اين تصميم در شوراي عالي انقلاب فرهنگي يا مجلس گرفته مي‌شد.
وي با تاكيد بر اينكه تصميمات شوراي گسترش تا كنون نشانگر اين بوده است كه اين مصوبات مبتني بر كارشناسي است، خاطرنشان كرد: هيچ انحلالي صورت نگرفته است؛ البته اگر اين اتفاق هم مي‌افتاد قانوني بود در حالي كه نه تنها هيچ موضوع آموزشي منحل نشده است؛ بلكه همه فعاليتها نيز ابقاء شده است.
معاون آموزشي وزارت بهداشت در خصوص اعتراض نمايندگان مجلس به اين تصميم گفت: ديدگاه‌هاي نمايندگان شنيده مي‌شود و مسئولين نيز به همه آن سوالات پاسخ خواهند داد.
ایسنا- 11 آبان 1389

پيشنهاد توقف روند انحلال علوم پزشكي ايران
عباسپور تهرانی فردرييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، با اشاره به برگزاري جلسه امروز - سه‌شنبه - كميسيون متبوعش با وزير بهداشت در مورد انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: دلايل مطرح شده براي انحلال اين دانشگاه براي من و تعداد ديگري از اعضا قانع كننده نبود، لذا پيشنهاد داديم كه روند اين كار متوقف شود تا بتوانيم بحث را به صورت علمي و منطقي پيگيري كنيم.
علي عباسپور تهراني‌فرد، با تاكيد بر اين‌كه ما تابع بحث علمي و منطقي هستيم، اظهار داشت: اگر اين كار براساس منطق صورت گرفته باشد از ان حمايت مي‌كنيم، و در غير اين صورت انتظار داريم كه وزارتخانه از نظر خودش بازگردد.
وي در مورد مباحث مطرح شده در جلسه امروز خاطرنشان كرد: دو محور اساسي يعني استان شدن كرج تحت عنوان استان البرز و نيز سكونت 1800 نفر از هفت هزار نفر پرسنل اين دانشگاه در كرج، به عنوان دو محور اساسي كه به انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران انجاميد، مطرح شد.
وي افزود: دكتر فروزنده به وزير بهداشت پيشنهاد كرده بود كه با توجه به استان شدن كرج و لحاظ اين نكته كه بحث بهداشت و سلامت كرج زير نظر دانشگاه علوم پزشكي ايران بوده، بهتر است كه اين دانشگاه به كرج منتقل شود. دكتر دستجردي نيز عنوان كرد كه در ابتدا با اين امر مخالف بوده، اما با اين موضوع كه دانشگاه علوم پزشكي ايران را براي ارتقاي سطح علوم پزشكي دانشگاه تهران در دانشگاه‌هاي ديگر ادغام كنيم، موافق بوده است.
رييس كميسيون آموزش ادامه داد: وزير بهداشت اين طور عنوان كرد كه در مردادماه از طرف آقاي فروزنده به وزارتخانه ابلاغ شده است كه دانشگاه علوم پزشكي ايران به كرج منتقل شود سپس ما به عنوان وزارتخانه اعلام كرديم كه شبكه بهداشت آن را مي‌توانيم منتقل كنيم اما بخش آموزش و پژوهش آن را در دانشگاههايي مثل دانشگاه تهران جهت ارتقاء سطح آن ادغام مي‌كنيم.
عباسپور افزود: وزير گفت كه ما بخش سلامت و بهداشت اين دانشگاه كه مربوط به تهران بود را به دانشگاه شهيد بهشتي واگذار كرديم و بخش آموزش و تحقيقات آن را به دانشگاه علوم پزشكي تهران محول كرديم و زماني كه بحث ادغام علوم پزشكي ايران با دانشگاه تهران مطرح شد دكتر باقر لاريجاني رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با اين موضوع مخالفت كرد.
به گفته وي، پس از اين موضوع وزارتخانه فرصتي به دكتر لاريجاني جهت اظهارنظر داد اما بعد كه اظهارنظري واصل نشد خود وزير راسا تصميم گرفت و موضوع را در شوراي عالي گسترش دانشگاه علوم پزشكي مطرح كرد كه اين موضوع در آن جلسه به تصويب رسيد و به دانشگاه شهيد بهشتي و تهران ابلاغ شد.
رييس كميسيون آموزش و تحقيقات با بيان اين‌كه به گفته وزير پس از اين ابلاغيه دكتر باقر لاريجاني نيز از موضوع استقبال كرد، به انتقاد از اين موضوع پرداخت كه يك دانشگاه منحل شود و گفـت: در نظام جمهوري اسلامي تا كنون انحلال يك دانشگاه را شاهد نبوده‌ايم. دانشگاه علوم پزشكي ايران يك دانشگاه خوب كشور ماست كه در رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي جز 10 دانشگاه اول كشور محسوب مي‌شود و طبق آمار بيش از 800 عضو هيات علمي و نزديك به 10 هزار پرسنل در اين دانشگاه وجود دارند. هم‌چنين اين دانشگاه مراكز تحقيقاتي مختلفي را داراست.
رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در ادامه گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه استان البرز نيز احتياج به دانشگاه دارد و مي‌توانستيم با كمك ساير دانشگاه‌ها نيز در اين استان دانشگاه تاسيس كنيم، افزود: اكنون درمناطق مختلف كشور منطقه‌هايي وجود دارند كه بخش خصوصي آماده است هر هزينه اي را انجام دهد تا طبق استانداردهاي وزارت بهداشت دانشگاه غيردولتي علوم پزشكي تاسيس كند، اما با مخالفت وزارت بهداشت روبرو مي‌شود. سپس مشاهده مي‌كنيم كه دانشگاه علوم پزشكي دولتي در همان منطقه با امكانات محدود و با كيفيت و با استانداردهاي پايين دانشگاه تاسيس مي‌كند. اين امور نشان مي‌دهد كه يك تدبير علمي پشت قضيه وجود ندارد.
عباسپور ابراز عقيده كرد: موضوع آن است كه ما شعاري تحت عنوان خروج نيروها از تهران داده‌ايم و بعد الزام كرده‌ايم كه 40 درصد از پرسنل از تهران بروند، اما اين امر در پايان مرداد تحقق نيافت، يعني شعري گفته‌ايم كه در قافيه‌اش مانده‌ايم و حالا معاونت نيروي انساني رييس جمهور مي‌خواهد آن را به هر ترتيبي كه شده عملي كند. متاسفانه وزرا نيز در مقابل اين بحث‌ها به جاي مباحث علمي و منطقي دچار بحث‌هاي كلامي و سياسي مي‌شوند.
ایسنا- 11 آبان 1389

نظام سلامت شهر تهران با ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران ساماندهي مي‌شود
ادغام دانشگاه در پي ابلاغيه معاونت نيروي انساني رياست جمهوري صورت گرفت
مرضیه وحیددستجردیبا ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران در دانشگاه هاي علوم پزشكي شهيدبهشتي و تهران نظام سلامت شهر تهران اعم از امور درمان، بهداشت و پژوهش و آموزش ساماندهي مي‌شود.
دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين مطلب را بيان كرد و گفت: اين ادغام پيرو پيشنهاد و ابلاغيه معاونت نيروي انساني رياست جمهوري مبني بر اصلاح ساختاري شبكه بهداشت و درمان شهر تهران صورت گرفت.
وي افزود: ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران در دانشگاه هاي شهيدبهشتي و تهران منجر به ساماندهي امور بهداشت و درمان شهر تهران مي‌شود زيرا پراكندگي جغرافيايي دانشگاه‌ها و مراكز بهداشتي درماني در شهر تهران نوعي ناهمگوني و ناهماهنگي در رسيدگي به اين امور در شهر تهران به وجود آورده بود.
وي با اعلام اين كه عدم همخواني جغرافيايي در تهران باعث شده بود دانشگاهي كه در شمال اين شهر بود شبكه بهداشت و درمان شرق تهران را نظارت كند و دانشگاهي كه در غرب بود، شمال تهران را نظارت كند، اظهار داشت: گاهي در يك منطقه براي بازديد كه مي‌رفتيم اعلام مي‌شد شمال اين منطقه در حوزه يك دانشگاه و جنوب آن در حوزه دانشگاه ديگر است، بنابراين ساماندهي شبكه بهداشت و درمان شهر تهران كاري بود كه بالاخره بايد صورت مي‌گرفت.
وزير بهداشت با اشاره به اين كه قبل از انتقال دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز بخش زيادي در حدود سه چهارم شبكه بهداشت و درمان اين دانشگاه به استان البرز به مركزيت شهر كرج منتقل شده بود، بيان داشت: ادغام دانشگاه ايران در دانشگاه‌هاي شهيدبهشتي و تهران باعث ساماندهي حدود هزار و 800 پرسنل اين دانشگاه كه بخشي از آنها مجبور بودند هر روز فاصله بين تهران و كرج را بپيمايند تا به محل كارشان برسند، نيز شد.
وي مزيت ديگر اين انتقال را ارتقاي دانشكده علوم پزشكي كرج اعلام كرد و افزود: علاوه بر دانشكده علوم پزشكي كرج، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيدبهشتي نيز با اين ادغام در رنگينك‌هاي بين‌المللي ارتقاي رتبه مي‌يابند زيرا اين ادغام به هم‌افزايي نيروها در امور آموزشي و پژوهشي مي‌انجامد.
دستجردي با اعلام اين كه دانشجويان فعلي دانشگاه علوم پزشكي ايران در آينده فارغ‌التحصيل دانشگاه تهران محسوب مي‌شوند، گفت: بخش آموزشي اين دانشگاه اعم از استاد و دانشجو به دانشگاه علوم پزشكي تهران منتقل شده‌اند و دانشجويان آن هم فارغ‌التحصيل دانشگاه تهران مي‌شوند و معاونت‌هاي غذا و دارو، درمان و بهداشتي اين دانشگاه هم به دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي منتقل مي‌شوند كه نتيجه آن ساماندهي شبكه بهداشت و درمان و داروي شهر تهران خواهد بود.
ایسنا- 11 آبان 1389

در پي اعتراض دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران به ادغام دانشگاه علوم پزشکي ايران
جلسه‌اي با حضور نمايندگان شوراي دانشجويي دانشکده پزشکي تهران برگزار مي‌شود


در پي اعتراض جمعي از دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران به ادغام دو دانشگاه علوم پزشکي ايران و تهران جلسه‌اي فوري با حضور نمايندگان شوراي دانشجويي دانشکده پزشکي اين دانشگاه برگزار مي شود.
منطقه علوم پزشکي تهران، دکترعظيم ميرزازاده رييس دفتر توسعه آموزش دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران با حضور در جمع معترضان به اين ادغام، از برگزاري يک جلسه فوري با حضور نمايندگان شوراي دانشجويي دانشکده پزشکي اين دانشگاه در راستاي توجيه دانشجويان و پاسخگويي به سوالات و ابهامات آنها خبر داد.
ایسنا- 11 آبان 1389

وزير بهداشت و درمان اعلام كرد: تحقق ارتقاي آموزش پزشكي با ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران

ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران با دو دانشگاه تهران و شهيدبهشتي موجب ارتقاي جدي مسائل آموزشي و پژوهشي پزشكي شده و در رتبه بندي دانشگاه ها مقام بالايي را كسب خواهيم كرد.
    وزير بهداشت و درمان با بيان اين مطلب در حاشيه ديدار با مسئولان بلندپايه كنيا گفت: انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران با ابلاغيه معاونت نيروي انساني رياست جمهوري انجام شدكه با اجراي آن شبكه بهداشت و درمان تهران ساماندهي شده و مسائل آموزشي و پژوهشي حوزه پزشكي ارتقا مي يابد.دكتر مرضيه وحيد دستجردي با اشاره به برنامه اصلاح ساختاري دانشگاه هاي علوم پزشكي در شهر تهران افزود: به تازگي سه چهارم شبكه بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ايران به علت تاسيس استان البرز به همراه برخي از بيمارستان هاي منطقه كرج به دانشگاه علوم پزشكي كرج منتقل شده است.وي با تاكيد بر اين كه براي فارغ التحصيلان دانشگاه علوم پزشكي ايران اتفاق خاصي نخواهد افتاد، تصريح كرد: دانشجويان اين دانشگاه به علوم پزشكي تهران منتقل شده و از اين دانشگاه فارغ التحصيل مي شوند.وي همچنين در ديدار با رئيس مجلس كنيا و هيات همراه وي اظهار كرد: نخستين گام براي شروع همكاري ها با كشور كنيا ثبت داروي ايراني در اين كشور است كه اميدواريم با همكاري مسئولان اين كشور محقق شود.
ایران- 10 آبان 1389

18 نماينده تهران در تذكري به وزير بهداشت:
در تصميم خود براي انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران تجديدنظر كنيد


نمايندگان در اين تذكر كتبي با اشاره به آنچه كه آن را "تصميم غيركارشناسي و نادرست انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران مي‌خواندند"، درخواست كردند، از توزيع ماموريت و امكانات دانشگاه علوم پزشكي ايران با بيش از سه دهه قدمت بين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي اجتناب شود.
اين نمايندگان در شرح اين تذكر يادآوري كرده‌اند: برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به بهانه فراهم كردن زمينه خروج عده‌اي از كاركنان دولت از تهران، تصميم به انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران و ادغام آن در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي گرفته شده است. به دليل غيركارشناسي بودن اين تصميم و عدم خروج احدي از اين بابت از تهران و ايجاد عوارض اجتماعي، علمي و خدماتي (بهداشتي - درماني) براي جامعه پزشكي و مردم عزيزمان، تجديدنظر در تصميم انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران را خواستاريم زيرا:
1-در شرايطي كه كشور در حال توسعه خدمات پزشكي و ارتقاء سطح علمي و گسترش فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي وابسته است، انحلال دانشگاهي با قدمت بيش از سه دهه و داراي اعتبار علمي و خدمات شايسته امري نادرست مي‌باشد.
2-اضافه نمودن مسووليت‌هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران به وظايف دو دانشگاه علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي كه خود مسووليت‌هاي متعددي در ارايه خدمات آموزشي، پژوهشي، درماني و بهداشتي در حوزه ماموريت خود دارند (با اذعان به زحمات كشيده‌ شده در اين دو دانشگاه و شايستگي‌هاي آنها) امري خلاف مصلحت و غيركارشناسي است.
3-علي‌القاعده بايد براي انحلال دانشگاهي كه در حال خدمت‌رساني است و بيش از 700 عضو هيات علمي،‌ هزاران دانشجو و صدها كارشناس و مدير داشته و بيمارستان‌ها و واحدهاي مختلف آموزشي و خدماتي تحت مديريت او است، دلايل قوي كارشناسي وجود داشته باشد، متاسفانه تا امروز مسوولان وزارتخانه دليل روشني براي اين تصميم اعلام شده ابراز نداشته‌اند.
نام نمايندگان امضاءكننده اين تذكر به شرح ذيل است:
عليرضا محجوب/حسين فدايي/حسين نجابت/مهدي كوچك‌زاده/بيژن نوباوه وطن/زهره الهيان/ فاطمه رهبر/ پرويز سروري/ سيدعليرضا مرندي/ طيفه صفايي/ علي‌اصغر زارعي/ الياس نادران/ اسماعيل كوثري/ اسدالله بادامچيان/ عليرضا زاكاني/ علي مطهري (تهران)/ علي عباسپور تهراني‌فرد/ احمد توكلي
ایسنا- 10 آبان 1389

پس لرزه هاي يك انحلال ناگهاني

يك روز بعد از اعلام انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران، سايت و سردر اين دانشگاه جايش را با دانشگاه تهران عوض كرد، تغيير و تحولات مديران اين دانشگاه اعلام شد و كميسيون بهداشت و درمان در اين خصوص تشكيل جلسه داد اما اعتراض و تحصن دانشجويان همچنان بي پاسخ مانده است.
    ديروز دانشجويان دانشكده هاي مختلف دانشگاه علوم پزشكي ايران با تجمع در محوطه دانشگاه خواستار از سرگيري فعاليت اين دانشگاه شدند، اين تجمع كه با حضور نيرو هاي گارد ويژه، فضاي امنيتي به خود گرفته بود،با بيانيه اي كه از سوي دانشجويان در اعتراض به اين اقدام صادر شد، به پايان رسيد.برخي از اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز با اعتراض نسبت به ناگهاني بودن اعلام انحلال دانشگاه، اين موضوع را غيرقانوني دانستند.
    يكي از اعضاي هيات علمي دانشگاه كه مديريت يكي از گروه هاي آموزشي را نيز به عهده داشت، در اين خصوص مي گويد: انحلال دانشگاه غيرقانوني است چرا كه در هيچ جاي دنيا اين موضوع سابقه ندارد كه به اين شكل يك دانشگاه منحل شود.او با اشاره به اين موضوع كه حتي هيات امناي دانشگاه ايران نيز در جريان موضوع انحلال نبوده اند، ادامه مي دهد: چند نفر از اعضاي هيات امنا مطرح كرده اند كه از اين موضوع اطلاعي نداشته اند.
    يكي ديگر از اعضاي هيات علمي اين دانشگاه كه در بخش هاي فوق تخصصي فعاليت مي كند هم به مهر مي گويد: اين موضوع كه من ساعت 10 شب جمعه در منزل با يك پيامك متوجه انحلال دانشگاه شوم بسيار شوك آور بود.
    به گفته او، به نظر ما ادغام صورت نگرفته و انحلال بوده است و گروه هاي آموزشي با سابقه بالادر معرض انحلال هستند؛ در حالي كه دانشگاه علوم پزشكي ايران با وجود كوچك بودن جوابگوي مردم بود و خدمات فوق تخصصي مناسبي ارائه مي کرد.
    به گفته پرسنل اين دانشگاه، استدلالي كه وزير بهداشت درباره تمركز فعاليت هاي دانشگاهي براي انحلال دانشگاه ايران عنوان كرده است نيز قانع كننده نيست، ضمن آن كه بايد اطلاع رساني درست و صحيحي در اين زمينه صورت مي گرفت نه اين كه با تعويض سردر دانشگاه و امنيتي كردن فضاي دانشگاه بخواهند دانشجويان را عصباني تر كنند.
    دانشگاه علوم پزشكي ايران از روز شنبه 8 آبان ماه 89 بر اساس ابلاغ مصوبه شماره 677 / 110 معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور منحل شده و تمامي فعاليت هاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشكي ايران واقع در استان البرز به دانشكده علوم پزشكي كرج، تمامي واحدهاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشكي ايران به دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و همه واحدهاي آموزشي و پژوهشي و دانشجويي آن به دانشگاه علوم پزشكي تهران انتقال يافته است.
   
    پيگيري مجلس
    در چنين شرايطي، كميسيون بهداشت و درمان مجلس، ديروز طي جلسه فوق العاده اي، محمدرضا رضايي كوچي از اعضاي اين كميسيون و عضو هيات رئيسه مجلس را مسوول پيگيري انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران كرد.
    دكتر حسينعلي شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس با اعلام اين خبر به «جام جم» گفت: به هرحال ابعاد مختلف انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران بايد بررسي شود و بر همين اساس در كميسيون بهداشت و درمان قرار شده است كه قانوني بودن اين اقدام مورد بررسي قرار گيرد.او با اشاره به عجيب بودن اين اقدام اظهار كرد: بزودي طي جلسه اي با وزير بهداشت از او خواهيم خواست كه علت اجراي اين تصميم را اعلام كند و ابعاد موضوع را روشن سازد.
   
    ابلاغيه 18 مرداد
    از جمله نكات قابل توجه در خصوص انحلال اين دانشگاه، صدور ابلاغيه انحلال آن در تابستان امسال و از سوي رياست جمهوري است.
    به گفته دكتر ابطحي، رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران، دستورالعمل انتقال دانشگاه علوم پزشكي ايران به دانشگاه هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي 18 مرداد ماه امسال از سوي رئيس جمهور به وزارت بهداشت ابلاغ شده بود، اما طي اين مدت وزارت بهداشت در مقابل آن مقاومت مي كرد تا شايد با سير توسعه اي كه اتفاق مي افتد بتوان از اين مساله جلوگيري كرد؛ ولي در نهايت نتيجه اين شد كه دانشگاه علوم پزشكي ايران با ادغام در دانشگاه علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي منحل شود.
    هر چند كه رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران از مقاومت وزارت بهداشت نسبت به اجراي ابلاغيه 18 مرداد خبر مي دهد، اما واكنش وزير بهداشت بعد از انحلال اين دانشگاه متفاوت است.
    وزير بهداشت با دفاع از اين اقدام معتقد است: ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران ساماندهي شبكه بهداشت و درمان و مسائل آموزشي، پژوهشي را به دنبال خواهد داشت. مرضيه وحيددستجردي در حاشيه ديدار با مسوولان بهداشتي كنيا به ايسنا گفت: وجود 3 دانشگاه علوم پزشكي در تهران، مسائل جدي براي وزارت بهداشت مطرح كرده بود، به عنوان مثال بالاي يك خيابان، منطقه بهداشتي مربوط به يك دانشگاه قرار داشت و پايين همان خيابان، منطقه بهداشتي دانشگاه ديگر؛ بنابراين ادغام اين دانشگاه به طور جدي ارتقاي مسائل بهداشتي ـ درماني را به دنبال خواهد داشت.
    به گفته او با ادغام دانشگاه علوم پزشكي ايران مي توان از اين موضوع در رتبه بندي هاي دانشگاه ها، رتبه هاي بالاتري را كسب كنيم. وزير بهداشت به فارغ التحصيلان اين دانشگاه نيز اطمينان داد كه اتفاق خاصي در مورد آنها نمي افتد. براساس گفته وزير بهداشت حدود هزار و 800 نفر از پرسنل دانشگاه علوم پزشكي ايران در استان البرز به سر مي برند كه اين پرسنل نيز به دانشگاه علوم پزشكي كرج منتقل مي شوند.
   
    تغييرات مديريتي
    هم زمان با اعلام خبر انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران، باقر لاريجاني، رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران نسبت به تغييراتي در اعضاي هيات علمي و روساي دانشكده هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران اقدام كرده است.
    اين تغييرات در ابتدا با تغيير رئيس حراست دانشگاه آغاز شد و با 19 تغيير ديگر به روساي دانشكده ها هم رسيد. بر اين اساس 16 نفر از روساي دانشكده ها و از جمله رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران به سمت هايي نظير مشاور و سرپرست در دانشكده هاي مختلف دانشگاه علوم پزشكي تهران تنزل پيدا كردند و فقط از 3 نفر از روساي دانشكده هاي اين دانشگاه از جمله دكتر مسعود فراست، رئيس دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران تقدير شد.
    بر همين اساس تمامي فعاليت هاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشكي ايران واقع در استان البرز به دانشكده علوم پزشكي كرج، تمامي واحدهاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشكي ايران به دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و تمامي واحدهاي آموزشي و پژوهشي و دانشجويي به دانشگاه علوم پزشكي تهران منتقل شده است.
    اين تغييرات در حالي انجام شده است كه دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي هنوز تغييراتي در اين حوزه اعمال نكرده است.
نویسنده: مستوره برادران نصيري
جام جم- 10 آبان 1389

دانشگاه  علوم پزشکی ایران منحل شد

تصمیمی که گفته می شود به جز عده اندکی از نزدیکان مرضیه وحید دستجردی در وزارت بهداشت و روسای دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی، کسی از آن مطلع نبود.
منابع آگاه می گویند وزیر بهداشت جمعه شب، دکترلاریجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران را مامور کرده به امور دانشگاه ایران رسیدگی کند و او از اولین ساعات کاری شنبه، 8 آبان، به جای دانشگاه تهران، روانه برج میلاد، پردیس دانشگاه ایران شده است.
همچنین از دانشگاه منحله علوم پزشکی ایران خبر می رسد رئیس دانشگاه تهران از همه معاونان و روسای دانشکده های مختلف ایران خواسته تمام مراودات مالی را متوقف کنند.

تغییرات در راه است
به گفته مدیران ارشد دانشگاه ایران، دیروز تا ظهر جلسه دکتر لاریجانی با تیمی مرکب از کارشناسان ستادی و معاونان خود، با مدیران ارشد دانشگاه ایران، به صورت فشرده برگزار شد و سپس لاریجانی، روسای دانشکده ها را از ظهر به پردیس مرکزی فراخواند.
طبق آخرین اطلاعات واصله، تغییر مدیران دانشگاه از ابتدای ساعات ابلاغ حکم انحلال، در دستور کار مدیران جدید قرار گرفته است. از جمله صبح دیروز خبر رسید مدیر حراست دانشگاه علوم پزشکی ایران تغییر کرده است و همچنین مدیر کل روابط عمومی این دانشگاه استعفا داده است.
گفته می شود تا لحظه تنظیم این خبر، به جز معاون پشتیبانی، کلیه معاونتهای اجرایی و مالی دانشگاه علوم پزشکی ایران تغییر کرده اند. با این حال، اخباری از عدم تغییر در کادر آموزشی به گوش می رسد، به بیان دیگر، مدیران جدید تصمیم گرفته اند چندان به ترکیب آموزشی دانشگاه، دست نزنند.

انحلالی در حد زلزله
بسیاری از کارشناسان  شاغل و ناظران بخش درمان از این تغییر ناگهانی که با تصمیم عصر جمعه وزیر بهداشت آغاز شد، شوکه شدند. برخی از آنان با به کار بردن تعبیـر "زلزله" برای این انحلال، از ابعاد تکان دهنده آن خبر دادند و اظهار داشتند معلوم نیست برای نزدیک به 14 هزار نفر از پرسنل این دانشگاه، چه سرنوشتی رقم خواهد خورد.
گفته می شود خبر انحلال دانشگاه علوم پزشکی تا حدی شوکه کننده بود که ابطحی، رییس دانشگاه با وجود خبر دار بودن از این اتفاق، تا میانه های روز، از آن ابراز بی اطلاعی می کرد.
مشاهدات خبرنگار "خبرآنلاین" نشان می دهد  در ساعات ابتدایی این روز، صفحه ابتدایی پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی این دانشگاه به نام دانشگاه تهران، مزین شد.
"با توجه به انتقال بسیاری از واحدهای دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجموعه سایتهای زیر مجموعه به تدریج به شبکه دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل خواهند شد."
این جمله ای است که در سایت اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران دیده می شود. دانشگاهی با داشتن 16 بیمارستان بزرگ در تهران و سایر شهرستانهای این استان و در اختیار داشتن بیش از 13 هزار نیروی انسانی که دیگر وجود خارجی ندارد و بر اساس تصمیم جمعه گذشته وزیر بهداشت، منحل شده.

واکنش های متفاوت دیگران
با وجود بهت زدگی دانشگاهیان علوم پزشکی ایران، گفته می شود برخی از مدیران دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی که دریافت کننده امکانات این دانشگاهند، از این تغییر چندان جا نخوردند. خبرنامه داخلی دانشگاه شهید بهشتی یک هفته پیش، خبر انحلال را یک هفته پیش از اعلام وزارت بهداشت اعلام کرده بود و تا لحظه تنظیم این خبر، دکتر ابطحی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران، حکم دریافت کرده، حکمی که گفته می شود به احتمال زیاد تا آخرین تغییرات تحویل و تحول دانشگاه، معتبر خواهد بود.
اخبار دریافتی دیگر از تصمیم مدیران جدید برای احتمال استقرار پردیس مرکزی دانشگاه تهران در دانشگاه علوم پزشکی ایران به گوش می رسد که به دلیل بزرگتر، تازه ساز و مجهزتر بودن مکان جدید، گرفته شده است.

دلایل انحلال
مدیر کل وزارتی وزارت بهداشت و درمان درباره دلیل این انحلال تاریخی گفته: پس از انتزاع کرج از استان تهران و تشکیل استان البرز، بخشهای مهمی از مراکز و شبکه بهداشت و درمان که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران بود از این دانشگاه منفک شد. همچنین زمینه انتقال بخشی از کارمندان از تهران فراهم می شود.
بنا به اظهارات حسن آقاجانی این تصمیم در راستای ابلاغ معاونت توسعه و مدیریت منابع انسانی ریاست جمهوری صورت گرفته است. به بیان دیگر، طرح خلوت سازی پایتخت که گفته می شود برای جلوگیری از مشکلاتی مانند تلفات زلزله احتمالی، خدمت رسانی بیشتر، عدم تمرکز نظام اداری و عدم متمرکز کردن رای دهندگان به کاندیدای رقیب دولت فعلی از سوی فروزنده، معاون منابع انسانی ریاست جمهوری مطرح شده بود، این بار بلای جان دانشگاه علوم پزشکی ایران شده است.
از سوی دیگر، تفکیک استان البرز و جداشدن بخش عظیمی از حوزه استحفاظی این دانشگاه از استان تهران، این انحلال را قطعی  و غیر قابل بازگشت می نمود. با این حال بر اساس دستور وزیر بهداشت در پی اجرای تصمیمات دولت مبنی بر خروج دستگاههای اجرایی از استان تهران واحدهای بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به شهیدبهشتی و واحدهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل شده است.
مرضیه وحید دستجردی در حکم تاریخی خود نوشته: "پیرو ابلاغ مصوبه شماره 677/110 معاون محترم توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، ضمن انتقال کلیه فعالیت های بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران واقع در استان البرز به دانشکده علوم پزشکی کرج، کلیه واحدهای بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل می گردد."
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه خود که در شامگاه دومین جمعه آبانماه در پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه قرار گرفت همچنین خواستار تسریع در اجرای این ابلاغیه با تجمیع واحد های هم نام دارای فعالیت های موازی و تداوم فعالیت یکایک واحدهای ارائه خدمات تا بازنگری در ساختار سازمانی و تشکیلاتی مجموعه شده است.
دکتر دستجردی در پایان نامه خود اظهار امیدواری نموده با بهره گیری از کلیه منابع و امکانات موجود مسیر تحقق این فرایند مهم،هموار و دستیابی به پوشش کامل و گسترده خدمات بهداشتی، درمانی در کلان شهر تهران خصوصاً مناطق نیازمند، مستحکم تر از گذشته شود.
اکنون باید منتظر ماند و دید انحلال دانشگاه های علوم پزشکی و تغییرات دفعی این وزارتخانه، قرار است در آینده کدام بخش از مدیران و کارکنان را خوشحال، ذوق زده و یا شوک نماید!
خبرآنلاین- 8 آبان 1389
oloom, pezeshki, iran, دانشگاه علوم پزشکی ایران منحل شد
بعد از تحصن دانشجویان در اعتراض به انحلال دانشگاه
پلیس ضدشورش ساختمان دانشگاه منحل شده‌ی علوم پزشکی ایران را محاصره کرد
آفتاب: دانشگاه علوم پزشكی ايران نه با پيشنهاد دانشگاه‌های علوم پزشكی، دانشجويان و وزارت بهداشت بلكه با ابلاغيه معاونت انسانی رياست‌جمهوری منحل شد كه اين اتفاق شوک بزرگی را به دانشجويان اين دانشگاه وارد كرده است.
دانشجويان دانشكده پرستاری و مامايی دانشگاه علوم پزشكی ايران صبح امروز یکشنبه با شنيدن انحلال دانشكده‌ای كه در آن تحصيل می‌كنند، در محوطه اين دانشگاه تحصن كرده‌اند.
به گزارش فرارو، نیروهای پلیس ضد شورش نیز اطراف ساختمان مرکزی دانشگاه منحل شده‌ی علوم پزشکی ایران، واقع در بزرگراه همت، را به محاصره در آورده‌اند.
به گزارش ایلنا، دانشكده علوم پزشكی تهران كه قرار است طبق گفته وزير بهداشت و درمان بخشی از واحدهای آموزشی دانشگاه علوم پزشكی ايران را در خود ادغام كند نتوانسته به راحتی با اين ادغام كنار بيايد، چرا كه دانشكده پرستاری دانشگاه علوم پزشكی تهران در حال حاضر اين گروه از دانشجويان دانشگاه ادغام شده را برای پذيرش قبول نكرده است.
aftabnews.ir

جلسه اضطراری کمیسیون بهداشت برای انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران
مرندی: دولت بی‌خبر از مجلس دانشگاه علوم‌پزشکی ایران را منحل کرده است
مجلس با تصمیم روز جمعه دکتر دستجردی مخالف است
با وجودی که مجلس در صحن علنی، مشغول بررسی قانون برنامه پنجم توسعه است، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، باعث شده کمیسیون بهداشت جلسه اضطراری تشکیل دهد.
آفتاب: امروز ظهر در جلسه اضطراری کمیسیون بهداشت و درمان مجلس انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، بررسی می‌شود.  
با وجودی که مجلس در صحن علنی، مشغول بررسی قانون برنامه پنجم توسعه است، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، باعث شده کمیسیون بهداشت جلسه اضطراری تشکیل دهد.
یکی از اعضای کمیسیون بهداشت گفت: هیچ کس در مجلس و کمیسیون بهداشت از ماجرای این انحلال خبر نداشت. ما از روزنامه‌ها مطلع شدیم و این تصمیم ناگهانی، توهین به مجلس است، چون مجلس، یک نهاد تشریفاتی نیست و باید با آن مشورت شود.
علیرضا مرندی، وزیر اسبق بهداشت همچنین با اشاره به اینکه طبق درخواست رئیس کمیسیون بهداشت، این کمیسیون با وجود جلسه علنی، صبح و بعدازظهر امروز در زمان استراحت میان روز، جلسه اضطراری خواهد داشت، گفت: همکاران غیرپزشک در مجلس، اعضای هیأت علمی و داتنشجویان به ما تلفن می‌زنند و از چند و چون کار می‌پرسند، در حالی که ما شرمنده‌ایم. هیچ‌کدام از دکتر صدر در هیأت‌رئیسه تا دکتر شهریاری در کمیسیون بهداشت از این واقعه مطلع نبودیم و نمی‌دانیم چه شده که این تصمیم ناگهانی را در وزارت بهداشت گرفته‌اند.
گفته می‌شود
” هیچ کس در مجلس و کمیسیون بهداشت از ماجرای این انحلال خبر نداشت. ما از روزنامه‌ها مطلع شدیم و این تصمیم ناگهانی، توهین به مجلس است، چون مجلس، یک نهاد تشریفاتی نیست و باید با آن مشورت شود. “
تصمیم انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، با وجود 36 سال سابقه کاری و نزدیک به 14 هزار پزشک و کارمند، از تصمیمات وزیر بهداشت و درمان بوده که با توجه به دستور لطف‌اله فروزنده، معاون رئیس‌جمهوری، گرفته شده است.
تصمیمی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و هیأت علمی این دانشگاه نیز تا ساعت‌ها پس از انتشار در سایت اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، از آن مطلع نبودند.
به گزارش آفتاب، مرضیه وحید دستجردی در این‌باره گفت که پیرو ابلاغیه معاونت نیروی انسانی ریاست‌جمهوری، دانشگاه علوم پزشکی ایران ادغام شده است که بر اساس آن هم شبکه بهداشت و درمان شهر تهران ساماندهی می‌شود و هم مسائل آموزشی و پژوهشی بهبود می‌یابد.
وی ادامه داد: در این زمینه اتفاقی جز ارتقای این فعالیت‌ها نمی‌افتد و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل می‌شود.
وزیر بهداشت و درمان گفت: ادغام دانشگاه علوم پزشکی ایران با توجه به اصلاح ساختاری که قرار بود در شهر تهران اتفاق بیفتد، انجام شد؛ البته این دانشگاه سه‌چهارم شبکه بهداشتی خود را به دلیل تاسیس استان البرز به همراه بیمارستان‌های منطقه کرج به دانشگاه علوم پزشکی البرز منتقل کرد.
دستجردی تصریح کرد: یک هزار و 700 پرسنل دانشگاه علوم پزشکی ایران ساکن استان البرز بودند که همگی آنها به کرج منتقل می‌شوند.
وی اظهار کرد: از مشکلات ما در زمینه سه دانشگاه علوم پزشکی مادر در تهران همخوان نبودن مناطق جغرافیایی آنها بوده است به طوری که به عنوان مثال در یک خیابان منطقه بهداشتی یک دانشگاه بوده و پایین آن خیابان منطقه بهداشتی دانشگاهی دیگر. همچنین عدم همخوانی مناطق از نظر جغرافیایی نیز از مشکلات موجود بوده است که یک دانشگاه از منطقه شمال باید بر منطقه‌ای در غرب نظارت می‌کرد، البته این مسائل ساماندهی شد.
دستجردی با اشاره به اینکه مسائل پژوهشی و آموزشی ارتقای جدی پیدا می‌کند، گفت: بر این اساس در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها رتبه‌های بالاتری را
” هیچ‌کدام از دکتر صدر در هیأت‌رئیسه تا دکتر شهریاری در کمیسیون بهداشت از این واقعه مطلع نبودیم و نمی‌دانیم چه شده که این تصمیم ناگهانی را در وزارت بهداشت گرفته‌اند. “
کسب می‌کنیم و افرادی که قبلا فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده‌اند، اتفاق خاصی برای مدارک آنها نمی‌افتد، اما هفت بیمارستان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران به همراه معاونت‌های غذا و دارو، بهداشتی و درمانی به دانشگاه علوم پزشکی بهشتی منتقل می‌شود و مسائل و موضوعات آموزشی به دانشگاه علوم پزشکی تهران انتقال می‌یابد.
روز جمعه، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به محمدباقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، دانشگاه علوم‌پزشکی ایران را منحل و واحدهای آموزشی آن را به دانشگاه تهران و واحدهای درمانی و بهداشتی آن را به دانشگاه شهید‌بهشتی سپرد.
این نامه بدون هماهنگی با پرسنل و هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران صادر و منتشر شده است.
گفتنی است که دانشگاه علوم پزشکی ایران نه با پیشنهاد دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشجویان و وزارت بهداشت بلکه با ابلاغیه معاونت انسانی ریاست‌جمهوری منحل شد که این اتفاق شوک بزرگی را به دانشجویان این دانشگاه وارد کرده است.
دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران صبح امروز با شنیدن انحلال دانشکده‌ای که در آن تحصیل می‌کنند، در محوطه این دانشگاه تحصن کرده و اعتراض خود را نسبت به این اتفاق ابراز می‌کنند.
این در حالی است که دانشکده علوم پزشکی تهران که قرار است طبق گفته وزیر بهداشت و درمان بخشی از واحدهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران را در خود ادغام کند نیز نتوانسته به راحتی با این ادغام کنار بیاید، چرا که دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال حاضر این گروه از دانشجویان دانشگاه ادغام شده را برای پذیرش قبول نکرده است.
به نظر می‌رسد این ادغام در صورتی اتفاق افتاده که هماهنگی‌های لازم برای آن از قبل انجام نشده است و دانشجویان و اساتید این دانشگاه‌ها را سر در گم کرده تا جایی که دانشجویان این دانشگاه‌ها را مجبور به تحصن و اعتراض کرده است.
aftabnews.ir

عده‌ای از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران، امروز 9 آبان‌ماه در اعتراض به انحلال این دانشگاه در مقابل آن تجمع کردند.
خبرگزاری فارس تعداد تجمع‌کنندگان را 800 نفر ذکر کرده است. این افراد با شعار «نه بهشتی نه تهران فقط دانشگاه ایران» به تصمیم دولت مبنی بر انحلال دانشگاه ایران اعتراض کردند.
امروز همچنین خبرگزاری ایلنا گزارش داد که دانشجویان دانشکده‌ پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مقابل این دانشگاه تجمع کردند. این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی تهران از پذیرش دانشجویان این دانشکده خودداری کرده است.
دانشجویان تجمع‌کننده ضمن اعتراض به انحلال دانشگاه علوم ایران، از این‌که درباره انحلال دانشگاه با آنان مشورت نشده، گله‌مند هستند.

«انحلال دانشگاه، توهین به مجلس است»
در همین رابطه، علیرضا مرندی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر اسبق بهداشت از جلسه اضطراری ظهر امروز این کمیسیون برای بررسی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داده است.
به گفته آقای مرندی، «هیچ‌یک از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون بهداشت از انحلال این دانشگاه خبر نداشته» و «همه نمایندگان از طریق روزنامه‌ها» از این خبر مطلع شدند. او این تصمیم ناگهانی را «توهین به مجلس» دانست.
این عضو کمیسیون بهداشت همچنین گفت: همکاران غیرپزشک در مجلس، اعضای هیئت علمی و دانشجویان به ما تلفن می‌زنند و از چند و چون کار می‌پرسند، در حالی که ما شرمنده‌ایم. هیچ‌کدام از دکتر صدر در هیئت‌رئیسه تا دکتر شهریاری در کمیسیون بهداشت از این واقعه مطلع نبودیم و نمی‌دانیم چه شده که این تصمیم ناگهانی را در وزارت بهداشت گرفته‌اند.
صبح هشتم آبان، خبرگزاری‌های رسمی ایران متن ابلاغیه‌ای را انتشار دادند که بر اساس آن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داده بود واحدهای بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه شهیدبهشتی و واحدهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی آن به دانشگاه علوم پزشکی تهران انتقال یابد.
وزیر بهداشت می‌گوید این دستور را جهت اجرایی کردن تصمیم دولت برای خلوت کردن پایتخت صادر کرده و به موجب آن، عملاً دانشگاه علوم پزشکی ایران منحل شده است
mardomak.orgTags: دانشگاه علوم پزشکی ایران, دانشگاه علوم پزشکی تهران, دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی, وزیر بهداشت
مطالب مرتبط:  امشب تصویب شد که دانشگاه علوم پزشکی ایران مستقل شود

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر