نمایشگاه نقاشی دکتر یزدان پناه در کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران ۱ مهر ۱۳۸۹

نمایشگاه نقاشی دکتر یزدان پناه در کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران

دندان پزشك خواسته يا ناخواسته به كار هنري مشغول است.
چهره صميمي دکتر یزدان پناه براي بسياري آشناست. مردي كه علاوه بر حرفه دندان پزشكي در عرصه هنر و فرهنگ نيز بسيار فعال است وهمواره علاوه بر جنبه علمي به جنبه‌هاي هنري در دندانپزشكي تاکید دارد.
دکتر یزدان پناه در پنجاهمین کنگره انجمن دندان پزشکی ايران نمايشگاهي از آثار خود برپا كرد كه مورد توجه بسياري از دندانپزشكان از جمله دكتر روبرتو ويه نا، رئيس فدراسيون بين‌المللي دندان پزشكي قرار گرفت. همين بهانه ی گفتگوي كوتاه با اين
هنرمند شد

yazdanpanah_mehdi.jpg

پرداختن به کار هنری چه به صورت ذوقی ویاحرفه ای چه تاثیری بر جسم وجان دندان پزشکان دارد؟
از آنجا كه دندان پزشكي خود يك هنر است و دندان پزشك چه بخواهد چه نخواهد به كار هنري مشغول است، هر كار او مستقل از كار بعدي يك مورد خاص و يك آفرينش هنري تازه است، زيرا هر كاري را كه به انجام مي‌رساند با ديگري تفاوت دارد. مسلماً با چنين بينشي كه در وجودش هست؛ در شعر، موسيقي، نويسندگي و نقاشي و مجسمه‌سازي لطافت و ظرافت هنري بيشتري را متوقع است. بسياري از دندانپزشكان به كارهاي هنري مشغولند و بي‌گمان در كارهاي سخت و خسته‌كننده دندانپزشكي به اين بهانه به يك آرامش روحي و سلامت جسمي دست مي‌يابند.

drmehdiyazdanpanah2.jpg

وظيفه انجمن در پرورش هنر در بين همكاران چيست؟
اگر دندانپزشكي را هنر مي دانيم انجمن وظيفه دارد به جنبه‌هاي هنري دندان پزشكي توجه كرده و به توسعه آن بپردازد و زمينه‌هاي هنري را براي آموزش به دندان پزشكان و لطيف كردن روح و روان آنان فراهم آورد.

به نظر شما بهتر نيست به جاي آن كه كار هنرمند درحاشيه كنگره برگزار شود سالانه يك فستيوال مجزا براي آثار و توانمندي هنري همكاران به نمايش درآيد؟
برگزاري فستيوال جداگانه سالانه كار جالبي است ولي كافي نيست چرا كه در عمل نشان داده شده چون همراه با برنامه‌هاي  آموزشی دندان پزشكي نيست همكاران كمتر رغبت به حضور نشان مي‌دهند. در كنگره‌ها و همايش‌هاي دندان پزشكي برعكس حضور گسترده‌اي از دندان پزشكان مشهود است و بهانه خوبي است براي بها دان به روحيه هنردوستي آنان.

drmehdiyazdanpanah&drdadmanesh.jpg

از برگزاري نمايشگاه نقاشي‌هايتان در اين كنگره تا چه اندازه راضي هستيد؟
برگزاري اين نمايشگاه به توصيه دكتر دادمنش رئيس پنجاهمين كنگره انجام گرفت. ايشان با بينش‌هاي هنري ويژه‌اي كه دارند برنامه‌هاي ديگري هم به جز برگزاري اين نمايشگاه براي اجراي موسيقي و ساير برنامه‌هاي هنري داشتند كه با اشكالاتي كه وجود داشت موفق به انجام آنها نشدند. شركت‌كنندگان در بازديد از اين نمايشگاه استقبال بسيار خوبي كردند و بسياري علاقه‌مند به بحث‌هاي هنري بودند و همچنين تابلوهاي زيادي را انتخاب كردند. از جمله رئيس FDI آقاي ويه‌نا تابلو كوچ زنان عشاير ايران را انتخاب كرد كه سمبلي از منظره و زندگي ايراني بود. او گفت اين تابلو را در محل كارم نصب مي كنم و به همه خواهم گفت كه اين كار هنري يك دندان پزشك ايراني است.

تا به حال چند نمايشگاه در برنامه‌هاي مربوط به دندان  پزشكان داشته‌ايد؟
كارهاي من از همان سال‌هاي اوليه تأسيس جامعه دندانپزشكي كه دانشجو بودم در اولين، دومين و سومين كنگره و همچنين در محل برپايي مراسم اولين روز دندانپزشكي كودكان و سپس در اولين كنگره پروستودنتيست‌ها1381 و همچنين در چهل و سومين كنگره سالانه انجمن 1383 در ديدگاه دندانپزشكان قرار گرفت و نيز در ساختمان جديد شركت تعاوني دندانپزشكان محلي براي نمايشگاه نقاشي و كارهاي هنري در نظر گرفته شده بود كه با كمك دو تن از همكاران هنرمند نمايشگاهي برگزار شد.

چطور شد كه آبرنگ را براي اجراي كارهايتان برگزيده‌ايد، چه سوژه‌هايي را در نقاشي‌هايتان به كار مي بريد و چه سبكي را دنبال مي كنيد؟
نقاشي آبرنگ في‌البداهه و فوري است و چون نمي توان آن را دستكاري كرد و در عمل ذهنيت نقاش را فوراً روي پرده نقاشي بر جاي مي‌گذارد. من به همين دليل نقاشي آبرنگ را انتخاب كردم و معتقدم كه نقاشي بايد به گونه‌اي انجام شود كه ذات نقاشي را در خود داشته باشد نه آن كه آنقدر رئال و طبيعي روي پرده بيايد كه بگويند همچون عكس است. ساليان دراز نقاشان مي كوشيدند چون عكس نقاشي كنند و امروز عكاسان در پي آن هستند كه زيباترين و هنري‌ترين عكسشان همچون تابلوي نقاشي تصوير شود. كارهاي من فيگورها و صحنه‌هاي رئال را به گونه‌اي در خود دارد، ولي كنار هم چيدن و كمپوزيسيون آنها رئال نيستند در حقيقت مجموعه‌اي از سبك‌هاي آبستره، امپرسيونيسم، اكسپرسيونيسم و سمبليسم هستند. سوژه‌هاي انتخابي من مناظري هستند كه ويژگي طبيعت ايران را در خود دارد. فيگورهاي صددرصد ايراني، شهري و روستايي، يادآوري گذشته‌هاي نه چندان خيلي دور و زندگي‌هاعشايري ايران. 


Tags: نمایشگاه نقاشی، دکترمهدی یزدان پناه، کنگره50

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر