ادعای ورود ایمپلنت‌های چینی به بازار ایران ۳۰ بهمن ۱۳۸۹

ادعای ورود ایمپلنت‌های چینی به بازار ایران

ایردن- پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان
آقای روح‌الله نوروزی که خود را دبیر ستاد اجرایی هیئت مؤسس انجمن ایمپلنتولوژی ایران معرفی کرد، نسبت به ساخت ایمپلنت چینی هشدار داد و گفت: استفاده از این نوع ایمپلنتها به دلیل قیمت ارزان باعث تحلیل استخوان فک و بروز عفونت می شود.
با توجه به حساسیت موضوع ایمپلنت این خبر به سرعت در چندین روزنامه و سایت اینترنتی منتشر شد. به شکلی که این روزها با جستجوی عبارت ایمپلنت چینی در سایت گوگل، فهرست بلند بالایی از سایت‌ها و وبلاگ‌هایی فهرست می‌شود که خبر ورود ایمپلنت‌های بی کیفیت چینی را به نقل از خبرگزاری مهر، منتشر کرده‌اند.
نکته جالب توجه این است که در نسخه اولیه این مصاحبه در خبرگزاری مهر، از ایشان به عنوان کارشناس و دارای مدرک «مهندسی پزشکی» نام برده شده، درحالی‌ که در نسخه ویرایش شده این مصاحبه این عنوان از جلوی نام ایشان حذف گردید.
آقای نوروزی در این مصاحبه دلیل استقبال از ایمپلنت‌های بی کیفیت را قیمت پایین آنها دانست و با تخصصی دانستن روش کاشت ایمپلنت، انجام جراحی ایمپلنت توسط دندان‌پزشکان عمومی را زیر سوال برد.
وی در تشریح عوارض استفاده از ایمپلنت غیر استاندارد، علاوه بر احتمال تحلیل استخوان فک و بروز عفونت، مطرح کرد که: "هنگام کاشت این قبیل ایمپلنت‌ها براده‌های ریزی که تیتانیوم هستند، وارد چشم شده و منجر به نابینایی می شود". 
سپس پای ایمپلنت‌های ساخت کشور کره نیز به میان کشیده شده و با این استدلال که تکنولوژی ساخت این ایمپلنت‌ها چینی است نسبت به استفاده از ایمپلنت‌های با برند کره‌ نیز هشدار داده شده است.
او همچنین از ITI که یک برند شناخته شده در زمینه ایمپلنت است به عنوان کمیته بین المللی ایمپلنت نام برد که در دنیا که 500 نفر عضو دارد و افزود: اعضای این کمیته را پزشکان، دندانپزشکان، مهندسین پزشکی، محققین و پژوهشگران حوزه دهان تشکیل می دهند که هدفشان به روز رسانی اطلاعات و تکنولوژی ایمپلنت در جهان است.
آقای نوروزی که ادعای عضویت انجمن ایمپلنتولوژی ایران را دارد، در معرفی این انجمن این گونه توضیح داد: "انجمن ایمپلنتولوژی ایران بعد از 20 سال در کشور تاسیس شده است. یکی از اهداف اولیه این انجمن، جلوگیری از واردات ایمپلنت های غیراستاندارد و نامرغوب به کشور و آموزش های مدون و مداوم به دندان پزشکان عمومی و متخصصین طبق تایید و نظارت وزارت بهداشت و گروه بین المللی است".

متن کامل این مصاحبه را در ادامه بخوانید:
ایمپلنت های غیراستاندارد در دهان ایرانی ها/ ایمپلنت چینی هم آمد

دبیر ستاد اجرایی هیئت موسس انجمن ایمپلنتولوژی (کاشت دندان) ایران با اعلام اینکه 40 درصد ایمپلمنت هایی که در کشور استفاده می شود غیر استاندارد است، نسبت به ساخت ایمپلنت چینی هشدار داد و گفت: استفاده از این نوع ایمپلنت ها به دلیل قیمت ارزان باعث تحلیل استخوان فک و بروز عفونت می شود.
روح الله نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود کمیته بین المللی ایمپلنت (ITI) در دنیا که 500 نفر عضو دارد، افزود: اعضای این کمیته را پزشکان، دندانپزشکان، مهندسین پزشکی، محققین و پژوهشگران حوزه دهان و دندان و تشکیل می دهند که هدفشان به روز رسانی اطلاعات و تکنولوژی ایمپلنت در جهان است.
وی از سوئیس به عنوان اولین کشوری که تکنولوژی ایمپلنت را ساخته است، نام برد و گفت: البته تنها یک مورد از ایمپلنتهای این کشور مورد تایید ITI است. چون تکنولوژی ایمپلنت در 25 سال گذشته تغییر کرده و هم اکنون برخی کشورهای دنیا تکنولوژی ساخت ایمپلنت را دارند.
نوروزی از ورود برخی کشورهای آسیای شرقی مثل کره و چین به تکنولوژی ساخت ایمپلنت خبر داد و افزود: متاسفانه برخی از این ایمپلنتها نامرغوب و غیراستاندارد است و همین مسئله می تواند سلامت کسانی که این قبیل ایمپلنتها را در فک و دهان خود قرار می دهند، به طور جدی تهدید کند.
عضو انجمن ایمپلنتولوژی ایران با اشاره به گزارشهای وزارت بهداشت و آمارهایی که در زمینه استفاده از ایمپلنت در کشور وجود دارد، گفت: پیش بینی می شود تا پایان امسال حدود 500 هزار واحد ایمپلنت در دهان و فک افراد کاشته شود که 50 درصد این تعداد مورد تایید کمیته بین المللی ایمپلنت است.
نوروزی در مورد وضعیت 50 درصد دیگر ایمپلنتها که مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: 10 درصد از این ایمپلنتها نیز در وضعیت خوبی قرار دارند اما 40 درصد آنها غیراستاندارد است که فقط به لحاظ قیمت پایین مورد استفاده می گیرد.
وی با تاکید بر تخصص روش کاشت دندان، گفت: 60 تا 70 درصد ایمپلنتها توسط دندانپزشکان عمومی کار گذاشته می شود.
نوروزی درباره عوارض ایمپلنتهای غیراستاندارد که مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: تحلیل استخوان فک، بروز عفونت و... از جمله عوارضی است که می تواند در اثر استفاده از ایمپلنتهای غیراستاندارد بروز کند. ضمن اینکه هزینه های زیادی بابت درمان این عوارض باید از سوی بیمار پرداخت شود.
وی با تاکید بر اینکه نمی توان حساسیت های ایمپلنت را نادیده گرفت، گفت: ایمپلنت در تماس مستقیم با جسم قرار دارد که استفاده از ایمپلنت های غیراستاندارد می تواند مشکلات و عارضه های متعددی را به وجود بیاورد.
نوروزی با اشاره برخی ایمپلنت های غیراستاندارد، افزود: در هنگام کاشت این قبیل ایمپلنت ها براده های ریزی که تیتانیوم هستند، وارد چشم شده و منجر به نابینایی شود.
نوروزی با اعلام اینکه حدود 10 مدل ایمپلنت کره ای وارد کشور شده است، نسبت به ساخت این تکنولوژی توسط چینی ها هشدار داد و گفت: کاربرد نادرست این تکنولوژی و استفاده از ایمپلنتهای غیراستاندارد توسط برخی دندانپزشکانی که دوره ها و آموزشهای لازم را ندیده اند می تواند باعث بروز عوارضی شود.
وی با اشاره به تاسیس انجمن ایمپلنتولوژی ایران بعد از 20 سال در کشور، اظهارداشت: یکی از اهداف اولیه این انجمن، جلوگیری از واردات ایمپلنت های غیراستاندارد و نامرغوب به کشور و آموزشه ای مدون و مداوم به دندانپزشکان عمومی و متخصصین طبق تایید و نظارت وزارت بهداشت و گروه بین المللی است.
مهر- 23 بهمن 1389

Tags: ایمپلنت چینی, کاشت دندان, روح الله نوروزی, آسیای شرقی, کره, انجمن ایمپلنتولوژی
خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی
مطالب مرتبط:  واکنش انجمن دندان‌پزشکان عمومی به خبر ورود ایمپلنت‌های چینی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر