۳ اسفند ۱۳۸۹

شیوع 21درصدی اختلالات روانی در کشور

دکتر عباس‌علی ناصحی بيماري‌هاي افسردگي، اعتياد و اختلالات دو قطبي را سه بيماري اصلي در اختلالات رواني عنوان كرد و افزود: افسردگي 26 درصد، اعتياد 24 درصد و اختلالات دو قطبي 12 درصد بار اختلالات رواني شامل مي‌شوند.
وي با بيان اينكه سوء مصرف داروها یکی از چالش‌هاي سلامت روان در مردان كشور است، اظهار كرد: آمار مربوط به اين موضوع بالاست، چراكه بسياري از مردان ايراني سوء مصرف انواع داروها را دارند كه بسياري از اين موارد منجر به سوء مصرف مواد مخدر نيز مي‌شود.
ناصحي افزايش سن ازدواج را از ديگر چالش‌هاي سلامت روان در مردان كشور عنوان كرد و گفت: ازدواج يكي از فاكتورهاي سلامت جسم و روان است. در اين رابطه ثابت شده است، افراد متاهل از سلامت روان بيشتري برخوردارند و كمتر به اختلالات رواني مبتلا مي‌شوند. همچنين ثابت شده افسردگي و اقدام به خودكشي در مردان و زنان طلاق بيشتر است.
وي افزود: همسرآزاري و كودك آزاري نيز از ديگر چالش‌هاي سلامت روان در مردان كشور است. اين موضوع در ايران نسبت به كشورهاي ديگر پايين‌تر بوده اما گاها چنين موضوعاتي مشاهده مي‌شود كه جاي بررسي دارد.
ناصحي مشكلات مربوط به كار و اشتغال را از ديگر چالش‌هاي سلامت روان مردان عنوان كرد و افزود: از دست دادن شغل، ورشكستگي و از كارافتادگي افسردگي‌هاي شديد را به دنبال دارند به طوري كه حتي در برخي موارد منجر به خودكشي مي‌شوند.
منبع: خبرگزاری ایسنا 2اسفند89

Tags: اختلالات روانی، مردان، خودکشی
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر