۷ اسفند ۱۳۸۹

خبر ورود ايمپلنت‌هاي چيني مصداق تشويش اذهان عمومي است

رضا شاهمرادي افزود: هفته گذشته خبر كذبي در رسانه‌ها مبني بر ورود ايمپلنت‌هاي چيني به كشور منتشر شد كه موجب نگراني مردم شد. ما در وزارت بهداشت بعد از انتشار اين خبر موضوع را پيگيري كرديم و متوجه شديم كه وزارت بهداشت به هيچ عنوان تاكنون مجوز ورود ايمپلنت‌هاي دنداني را از كشور چين صادر نكرده و اساساً چنين درخواستي نيز در وزارت بهداشت مطرح نبوده است، بنابراين يا اساساً ورود ايمپلنت‌هاي چيني به كشور دروغ است يا در مواردي به صورت قاچاق وارد شده كه نمي‌تواند موضوع گسترده‌اي باشد.
وي گفت: وزارت بهداشت از 3 سال پيش براي جلوگيري از ورود و مصرف تجهيزات پزشكي قاچاق در كشور كار هولوگرام دار كردن تجهيزات پزشكي مجاز و قانوني را آغاز كرد و اتفاقاً اجراي اين طرح از كالاهاي دندانپزشكي آغاز شد و اكنون همه كالاها و تجهيزات دندانپزشكي مجاز كشور با هولوگرام مورد تأييد وزارت بهداشت در بازار وجود دارد و هر كالاي قاچاق به سرعت شناسايي مي‌شود.
شاهمرادي افزود: بررسي‌هاي وزارت بهداشت نشان داد كه فردي كه ادعاي ورود ايمپلنت‌هاي چيني به كشور و عوارض آن براي بيماران را اعلام كرده خودش وارد كننده اين كالاها به كشور و ذي نفع است و اتفاقاً يك شركت واردات تجهيزات پزشكي دارد و احتمالاً با بيان اين اخبار دروغ در پي خراب كردن رقبا و تبليغ برندي است كه خودش آن را وارد مي‌كند.
مدير كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت ادامه داد: اين فرد در مصاحبه ياد شده از ايجاد كميته بين‌المللي ITI درباره تجهيزات پزشكي خبر داده در حالي كه ITI نام يك برند تجهيزات پزشكي است و يك برند و شركت توليد كننده نمي‌تواند كميته بين‌المللي داشته باشد يا چنين كميته‌اي جايگاه معتبري ندارد، كميته‌هاي معتبر جهاني مثلاً مي‌توانند ايزو يا FDA باشد كه وزارت بهداشت هم آ‌نها را قبول دارد اما اعلام كميته بين‌المللي تجهيزات پزشكي از سوي يك برند خاص در واقع تبليغ غير مسقيم آن است كه منافع افراد خاصي را تأمين مي‌كند.
وي اضافه كرد: معيار وزارت بهداشت براي تأييد ورود تجهيزات پزشكي به كشور استاندارد بودن آن كالاست و چيني يا اروپايي بودن آن ملاك و شاخص اصلي نيست ضمن اينكه از چند سال گذشته براي دادن مجوز ورود به يك كالاي پزشكي علاوه بر دقت در داشتن استانداردهاي معتبر براي كالاهاي حساس مثل ايمپلنت با كمك دانشكده‌هاي دندانپزشكي آن كالاها به صورت پايلوت تست كلينيكي مي‌شود و بعد از تأييد آن اجازه واردات داده مي‌شود و ملاك اصلي وزارت بهداشت مرغوبيت كالاست.
شاهمرداني گفت: فرد مصاحبه شوند كه ادعاي ورود ايمپلنت‌هاي چيني به كشور را داشته است در اسناد وزارت بهداشت به عنوان مدير عامل يك شركت واردات تجهيزات پزشكي با مدرك ديپلم ثبت شده است در حالي كه در اين مصاحبه وي به عنوان مهندس پزشكي صحبت كرده است و معلوم نيست چطور اين فرد طي د2 سال توانسته است مدرك مهندسي پزشكي بگيرد.
اين مقام مسئول در وزارت بهداشت اضافه كرد: اين فرد ادعا كرده است كه از 50 درصد ايمپلنت‌هاي دنداني در كشور فقط 10درصد كيفيت مطلوبي دارد، چنين ادعايي مانند ادعاي ملانصرالدين است كه گفته اينجا مركز زمين است اگر شك داريد متر كنيد ضمن اينكه به شعور دندانپزشكان كشور كه با دقت ايمپلنت‌هاي مرغوب را براي بيمارانشان انتخاب و استفاده مي‌كنند نيز توهين شده است.
وي گفت: كالاهاي معتبر در بازار مشخص هستند و هيچ دندانپزشكي به خاطر ارزان بودن ايمپلنت‌هاي چيني و منافع شخصي حاضر نيست اعتبار حرفه‌اي خود را زير سؤال ببرد زيرا استفاده از ايمپلنت بي‌كيفيت بعد از مدتي باعث بازگشت بيمار و شكايت او مي‌شود و براي دندانپزشك دردسر ساز خواهد بود.
شاهمرداني اضافه كرد: اين فرد ادعا كرده است كه براده‌هاي ايمپلنت‌هاي چيني باعث بيماري مي‌شود كه اين ادعا علاوه بر دخالت در امور پزشكي كذب است زيرا اولاً ايمپلنت‌هاي دنداني از جنس تيتانيوم و زيست سازگار است دوم اينكه با انجام مراحل polishing و finishing براي آنها سطحي كاملاً صاف و صيقلي پيدا مي‌كنند و براده ندارند.
مدير كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت اين ادعاهاي كذب را از طريق مراجع قضايي پيگيري مي‌كند، ضمن اينكه اين فرد خود را به عنوان عضو هيئت موسس انجمن ايمپلنتولوژي ايران معرفي كرده است در حالي كه بر اساس آخرين اطلاعات ما هنوز اين انجمن كه از وزارت بهداشت درخواست مجوز داده است مجوز تأسيس نگرفته است و هنوز در شرف تشكيل است و جاي تأسف است كه اعضاي آن قبل از تأسيس، چنين اظهار نظرهاي غير علمي را بيان مي‌كنند.
منبع: خبرگزاري فارس 30بهمن89


Tags: ایمپلنت، ایمپلنت چینی، روح الله نوروزی، چین
مطالب مرتبط:  ادعای ورود ایمپلنت‌های چینی به بازار ایران
واکنش انجمن دندان‌پزشکان عمومی به خبر ورود ایمپلنت‌های چینی
واردات ایمپلنت چینی صحت ندارد
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر