۱۱ اسفند ۱۳۸۹

برده‌داري نوين در بيمارستان‌هاي خصوصي ایران

غضنفر ميرزابيگي افزود: طي بازديدي كه از چند بيمارستان خصوصي در مشهد داشتيم متوجه شديم كه تفكر سوء استفاده از پرستاران و كادر پرستاري هنوز در برخي از اين مراكز وجود دارد به نحوي كه مشاهده كرديم پرستاران در بخش هايي مثل شيمي درماني بدون گان، عينك و دستكش مجبور به كار در اين بخش‌ها مي‌شوند و خود پرستاران در اين بيمارستان‌ها در معرض عوارض بدخيم شيمي درماني هستند.
وي گفت: پرستاران و ساير كادر پرستاري مانند كاردانهاي اتاق عمل و هوشبري هنوز در برخي بيماستان‌هاي خصوصي مجبور مي‌شوند با حقوق 150 تا 220 هزار توماني در ماه و بدون دريافت هيچ گونه كارانه، مزايا و بدون بيمه كار كنند، در اين مراكز هيچ قرارداد و فيش حقوقي به اين كاركنان داده نمي‌شود تا به قول مديران اين بيمارستان‌ها مبادا اين پرستاران در جايي شكايت كنند و مدرك مستندي براي شكايت نداشته باشند.
ميرزابيگي ادامه داد: بنده با مدير عامل يكي از اين بيمارستان‌ها صحبت كردم و او در جواب بنده گفت كه شرايط همين است اگر نمي‌توانند از بيمارستان بروند و جاي ديگر كار كنند و به نظر مي رسد اين نوع بيمارستان‌هاي خصوصي از جوان بودن و كم تجربگي پرستاران و كادر پرستاري جوان و از ترس آنها از بيكاري سوء استفاده مي‌كنند.
وي گفت: تصور ما اين بود كه همه بيمارستان‌هاي خصوصي حداقل قانون كار را رعايت مي‌كنند اما به نظر مي‌رسد تعدادي از اين بيمارستان‌ها كه البته نبايد تعداد آنها زياد باشد و شايد در حد 5 درصد كل بيمارستانها باشند، هنوز حداقل حقوق كادر پرستاري را هم رعايت نمي‌كنند، بيشتر اين بيمارستانها البته در حاشيه شهرها و شهرك‌هاي اقماري هستند كه ديد مسئولان پنهان مانده‌اند.
رئيس كل سازمان نظام پرستاري افزود: سازمان نظام پرستاري اين موضوع را از طريق مراجع قانوني پيگيري مي‌كند و حتماً عليه اين مراكز به مراجع قضايي شكايت مي‌كند.
وي ادامه داد: سوء استفاده از پرستاران به بهانه مشكل بيكاري ديگر پذيرفتني نيست زيرا با توجه به استخدام 23 هزار پرستار در كشور ديگر مشكل بيكاري براي كادر پرستاري وجود ندارد و مديران چنين بيمارستان‌ها و مراكز درماني بايد بدانند كه ادامه اين روند در نهايت به ضرر خودشان تمام مي‌شود.
89/12/11

Tags: نظام پرستاری, استخدام پرستار
منبع:  خبرگزاری فارس

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر