بودجه 8300 ميلياردي سلامت براي سال 90 ۱۳ اسفند ۱۳۸۹

بودجه 8300 ميلياردي سلامت براي سال 90

شهاب‌الدين صدر گفت: براساس لايحه پيشنهادي دولت، بودجه نظام سلامت به دو قسمت بودجه جاري حوزه سلامت و بودجه عمراني تقسيم مي‌شود، بودجه جاري افزايشي در حدود 11درصد دارد، اما افزايش بودجه عمراني وزارت بهداشت قابل توجه و 52 درصد است كه بيشترين افزايش بودجه عمراني را بعد از سازمان زندان‌ها در بين دستگاه‌ها دارد و بر اساس اعلام مسوولان وزارت بهداشت قرار است با استفاده از آن 5 هزار تخت بيمارستاني جديد در 64 بيمارستان و مركز درماني جديد طي سال آينده به بهره‌برداري برسد. علاوه بر آن قرار است با اين بودجه كار ساخت 5 هزار تخت بيمارستاني جديد نيز در سال آينده آغاز شود كه در سال‌هاي بعد به بهره‌برداري مي‌رسند.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس اضافه كرد: بودجه جاري و عمراني حوزه سلامت در لايحه پيشنهادي دولت در مجموع 8300 ميليارد تومان است و اگر 6 هزار ميليارد تومان درآمد اختصاصي مراكز درمان دولتي را هم به آن اضافه كنيم كل اعتبار حوزه سلامت در بخش دولتي در سال آينده مطابق بودجه پيشنهادي دولت 14 هزار ميليارد تومان مي‌شود.
صدر گفت:‌ مهم‌ترين موضوع بودجه سلامت در سال 90 كه محل بحث و بررسي در كميسيون بهداشت مجلس است، موضوع اختصاص 10 درصد از درآمد ناشي از هدفمندي يارانه به سلامت است كه در قانون برنامه پنجم توسعه تصويب شده است و متاسفانه دولت در لايحه بودجه اين اعتبار را براي بخش سلامت نديده است.
رییس سازمان نظام‌پزشکی افزود: مطابق اعلام معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري حدود 56 هزار ميليارد تومان از محل اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها در سال 90 صرفه‌جويي و درآمدزايي مي‌شود كه سهم 10 درصدي حوزه سلامت 5600 ميليارد تومان مي‌شود كه اگر اين رقم را به اعتبار 14 هزار ميليارد توماني اعتبار حوزه سلامت اضافه كنيم افزايشي بين 30 تا 40 درصد را خواهيم داشت.
نايب رئيس مجلس گفت: تمام تلاش ما در كميسيون بهداشت و كميسيون تلفيق بودجه اين است كه اين بودجه به بخش سلامت اختصاص يابد، البته نماينده دولت هم مخالف نيست و اعلام كرده است كه حدود 2 هزار ميليارد تومان از اين اعتبار براي بخش سلامت در نظر گرفته شده اما در سرجمع اعتبارات حوزه سلامت هنوز نيامده است.
وي گفت: اگر اين طور باشد و دولت 2 هزار ميليارد تومان بودجه از محل صرفه‌جويي يارانه‌ها براي سلامت مردم در نظر گرفته باشد مجلس تلاش مي‌كند با افزايش حدود 3 هزار ميليارد تومان به آن در مجلس مصوبه اختصاص 10درصد هدفمندي يارانه‌ها به سلامت مردم را عملي كند كه كاري شدني است.
صدر افزود: در اين صورت مي‌توانيم اميدوار باشم كه سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت مطابق برنامه از 60 درصد فعلي به كمتر از 30 درصد برسد.

Tags: بودجه، مجلس، سلامت، سرانه درمان
منبع:  خبرگزاری فارس
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر