۱۶ اسفند ۱۳۸۹

هدفمندسازی یارانه ها و افزایش 45درصدی نرخ خدمات پزشکی

دکتر علیرضا زالی افزود: تجربه کشورهای دیگر درباره مداخلات اقتصادی خرد و کلان در جامعه، مشابه هدفمندی یارانه‌ها، مؤید این نکته است که اگر از ابتدای اجرای این گونه طرحها، حوزه سلامت مورد توجه قرار گیرد، اجرای این طرح نه تنها آسیبی به حوزه سلامت نمی‌زند، بلکه موجب ارتقای سلامت نیز خواهد شد.
وی با اشاره به نامشخص بودن آثار قطعی هدفمندی یارانه‌ها در هزینه‌های حوزه سلامت، عنوان کرد: پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این خصوص نمی‌تواند قطعی باشد اما براساس مطالعاتی که صورت گرفته احتمالاً بین ۱۵ تا ۴۵ درصد در قیمت بعضی از خدمات حوزه سلامت رشد خواهیم داشت و بویژه بیشترین رشد در زمینه نرخ هتلینگ خواهد بود. بدلیل اینکه در محاسبات اقتصادی هتلینگ، بالغ بر ۱۵ پارامتر مؤثر هستند که تقریباً تمام آنها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در جریان هدفمندسازی یارانه‌ها دچار تغییر خواهند شد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور درباره اثرات این قانون در نظام دارویی کشور نیز گفت: از آنجا که برخی از مطالعات مؤید آن است که در حدود ۳۰ درصد منابع عمومی و منابع بیمه‌ای در تأمین داروها استفاده می‌شوند و به دلیل سرانه مصرف بالای دارو در کشور و نیز آثار و تبعات روانی - اجتماعی ناشی از تغییرات قیمت دارو، بدیهی است در صورتی که حمایتهای دولتی و عمومی از بخش دارو صورت نپذیرد، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌تواند حوزه دارویی کشور را تحت تأثیر قرار دهد.
زالی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در شرایط موجود به دلیل جایگاه بخش غیردولتی و خصوصی در حوزه سلامت، نیازمند این هستیم که جهت حفظ این جایگاه و پیشگیری از بروز هرگونه کاستی در حوزه سلامت این بخش‌ها به طور ویژه مورد حمایت یارانه‌ای قرار گیرند. در غیراینصورت این مؤسسات با تعطیلی و یا با افت کیفیت خدمات روبرو خواهند شد.


Tags: هدفمندی یارانه ها, نظام پزشکی
منبع:  خبرگزاری مهر
مطالب مرتبط:  بودجه 8300 ميلياردي سلامت براي سال 90
هدفمند کردن یارانه‌ها مراکز رادیولوژی را ورشکست می کند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر