۲۱ اسفند ۱۳۸۹

نظارت بر عرضه غيرمنطقي آنتي بيوتيك ها در كشور

   'محمدرضا شانه ساز' در جلسه كميته كشوري تجويز و مصرف منطقي دارو گفت: با مصرف بي رويه آنتي بيوتيك ها ممكن است به جايي برسيم كه ديگر آنتي بيوتيك ها به بيماري هاي ساده اي مانند سرماخوردگي نيز پاسخ ندهد.
وي اظهار داشت: بنابراين در آينده ناگزير به توليد داروهاي پيچيده اي خواهيم شد كه قيمت تمام شده بسيار بالايي دارند و درصورت بي توجهي به مصرف و تجويز غيرمنطقي دارو، با مرگ و ميرها و بيماري هاي همه گير فراواني روبرو خواهيم شد.
مديركل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: طي 10 سال گذشته، ميزان تجويز غيرمنطقي دارو از 60 درصد به كمتر از 50درصد رسيده است اما اين رقم همچنان بالا است و با آموزش هاي عمومي بايد اين رقم كمتر شود.
شانه ساز گفت: پزشكان و داروسازان هر روز با اصرار بيماران براي تجويز غيرمنطقي دارو روبرو هستند.
وي افزود: امسال در مجموع 120 ميليون نسخه پزشكي، تجويز شده كه 60 ميليون نسخه آن بررسي شده است.
مديركل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت با اشاره به اينكه 90 درصد نسخ پزشكي، بيمه بوده، خاطرنشان كرد: وضع نسخ پزشكي آزاد در زمينه تجويز غيرمنطقي دارو بهتر از نسخ بيمه اي است چراكه بيمار بايد از جيب خود هزينه كند.
وي اظهار داشت: 400 تا 500 پزشك كه وضعيت نسخه نويسي آنان از نظر تجويز منطقي دارو مطلوب نبوده، از سوي هيات بدوي نظام پزشكي تذكراتي با درج در پرونده پزشكي، مواجه شدند.


Tags: دارو، دارو و درمان، آنتی‌بیوتیک، مصرف خودسرانه دارو
منبع:  خبرگزاری ایرنا
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر