وزیر رفاه: پزشکان به درآمد یارانه‌ها دلخوش نباشند! ۱ فروردین ۱۳۹۰

وزیر رفاه: پزشکان به درآمد یارانه‌ها دلخوش نباشند!

ایردن؛ پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان

صادق محصولی که در همایش پزشک خانواده سخن می گفت، توضیح داد: " اگر بخواهیم فقط انتقاد کنیم که نمی شود، مثلا برخی دوستان در مجلس سینه چاک می کردند و می گفتند بیمه ها زیر نظر وزارت بهداشت و درمان بیاید. ما در دفاع می گفتیم کجای دنیا خدمت دهنده و خدمت گیرنده یکی است؟ الان که ناظر و مجری دو تاست، وضع این است. به محض اینکه طرح در صحن علنی مجلس رفت، گلوها برآشفته شد و رگهای گردن بیرون زد و فریاد کشیدند و می گفتند ما این کار را می کنیم تا فقط حق حاکمیتی را به دست بیاوریم و تصدی گری را واگذار کنیم."
وزیر سابق کشور در بخش دیگری از سخنانش که در سالن همایشهای کتابخانه ملی ایراد می شد، افزود: " انتقاد من عام نیست، به برخی از دوستان است که فرمودند تصمیم گرفته اند 10 درصد از درآمد هدفمندی را به نظام سلامت بدهیم. برادر من! با کدام کار کارشناسی؟ همینطور که نمی شود یکی بلند شود وسط صحن مجلس و طرح بدهد، باید همان موقع که کار بررسی طرح هدفمندی یارانه ها انجام می شد، این را ابلاغ می کردید. تمام برنامه هدفمندی به هم می ریزد. کجا می شود بدون مطالعه این کار را کرد؟ اصلا امکان این کار وجود دارد؟"
وی که در حضور اعضای سازمان نظام پزشکی و تعدادی از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان سخن می گفت، در قسمت دیگری از حرفهایش، آب پاک را روی دست همه ریخت و گفت: "دل آقایان خوش نباشد 10 درصد از درآمد طرح هدفمندی یارانه ها به نظام سلامت اختصاص یافته. بنده به عنوان کوچکترین عضو دولت عرض می کنم این در کلیت طرح پیش بینی نشده و امکان ندارد. دولت سعی می کند شروع طرح توام با خوش کامی و شیرین کامگی برای مردم باشد تا عدم همراهی به دنبال نداشته باشد."
انتقادات وزیر رفاه از مجلس، به همین جا محدود نشد. چون او در قسمت دیگری از سخنانش گفت:" در کمیسیون صنایع اعلام کردند بیمه های بازنشستگی بخش صنایع فولاد باید در تامین اجتماعی ادغام شود. یک نفر در صحن بلند شد و این را گفت. این کاری است که ما مدتها درباره اش مطالعه کردیم. بیش از 30 جلسه گذاشتیم با نمایندگان صنعت، دولت، مجلس و این کار هنوز به نتیجه نرسیده. پس چطور می شود به این راحتی، در صحن علنی، طرح داد؟ ما گفتیم 17 هزار میلیارد تومان از طرف بیمه های بازنشستگی صنعت فولاد به تامین اجتماعی بدهیم تا آنها قبول کنند. آقایان قبول کرده اند تا حالا 10 هزار میلیارد تومان بدهیم. این ها مسایلی است در صحن مطرح شده. پیشنهادهای دیگر هم به این صورت است، که معلوم نیست چه کارهایی انتظار دارند انجام بدهیم که اصلا کارشناسی روی آنها صورت نگرفته."
محصولی در ادامه، بخش دولتی نظام سلامت و وزارت بهداشت را با بخش خصوصی مقایسه کرد و گفت: "آیا درست است هر زمان وزارت رفاه با مشکل مواجه می شود، بگویم تقصیر تعرفه هاست؟ بخش خصوصی می خواهد مصاحبه و تحقیق کند که وزارت رفاه نمی تواند طرحهای جدید را اجرا کند. وزارت بهداشت هم آمده و در 3 استان به صورت پایلوت پزشک خانواده و نظام ارجاع را پیاده کرده، حالا می گویند هیچکدام انجام نشده، یک تابلو اینجا دارند و یک دفترچه به عنوان آمار داده اند تا این را ثابت کنند، اینها، همه فیلم است. واقعا درست نیست اینطور انتقاد کنیم." محصولی سپس به ترجمه واژه "سیستم" پرداخت و نتیجه گرفت: "نظام، ترجمه "سیستم" است و ترجمه خوبی هم هست، یعنی تعدادی از اجزا که این سیستم را می سازند و در تعامل با همدیگر دنبال هدف واحدی هستند، اگر ما نگاه سیستمی داشته باشیم، سیستم ارجاع خوب است و همه باید کمک کنیم، البته به این معنی نیست که قابل نقد نیست و مشکل ندارد. همه ما در یک کشتی هستیم."
وی در ادامه توضیح داد که نظام ارجاع پزشک عمومی، برای کشور یک ضرورت است و نباید اینقدر درباره اش انتقاد شود. محصولی گفت: "باید ده ها جلسه برگزار شود تا نقاط قوت و ضعف معلوم شود. نظام ارجاع یک ضرورت برای کشور است. اصل پیاده شدن این نظام را عموم مختصصان و دانشمندان مربوط به این رشته قبول دارند. چیزی که بیشتر مطرح می شود در رابطه با پیاده کردن این سیستم، بر نحوه اجرا و ابعاد پیاده کردن اهداف این نظام بازمی گردد. نمی توان به راحتی از مناقع این نظام گذشت، ولی برخی نقاط ضعف را باید وارد معرکه اجرا شویم تا ببینیم. از دور نمی توان گفت چه اشکالاتی دارد.
دوستان از ابعاد مختلف موضوع را بررسی کنند. به نظر می رسد چیزی که متاسفانه از بحثهای چالشی یا تحقیقی کار می شود و مباحث عنوان می شود، هر کسی از ظن خود، یار می شود و از دید خود به آن مباحث می پردازد. واقعیت این است که برای بیمه ها و وزارت رفاه و تامین اجتماعی، مشکلات بسیار زیادی برای پیاده کردن این نظام بوده و هست. ولی چیزی که ما را بر آن داشت همراهی کنیم با بخشها و وزارتخانه های دیگر، رسیدن به اهداف عالیه این طرح بود که ما خود را در جایگاهی دیدیم که اگر طرح اجرا نشود در دولت آقای احمدی نژاد که دولت طرحها و کارهای بزرگ است،این طرح فرصت دیگری برای اجرا پیدا نخواهد کرد.

در مرحله اجرا، پیچیدگی کارهایی مانند نظام هدفمندی یارانه ها، کسی که اجرا می کند، جرات پیدا نمی کند، ولی در این دولت به فضل الهی و حمایت مجلس، قانون تصویب و به اجرا گذاشته شد. وقتی این فضا هست، باید کارها انجام شود.


Tags: وزیر رفاه، صادق محصولی، وزارت رفاه، یارانه، هدفمند سازی یارانه ها، پزشک خانواده
منبع:  سایت خبرآن لاین
مطالب مرتبط:  اختصاص 10 درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت
افزايش تعرفه های پزشكی غیرقانونی است
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر