برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی هنری جامعه پزشکی کشور ۲۹ آذر ۱۳۸۷

برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی هنری جامعه پزشکی کشور

در این مراسم که روز جمعه 29 آذرماه 87  با حضور جمعی از پزشکان هنرمند کشورمان برپا شد، از 18 پزشک هنرمند تجلیل به عمل آمد.
مجید سرسنگی قائم مقام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سرپرست معاونت هنری این سازمان در سخنانی ضمن اشاره به این که تشکیل باشگاه پزشکان هنرمند گامی در جهت تحقق یکی از وعده‌های شهردارتهران در راه تبدیل شهرداری از نهادی خدماتی به فرهنگی اجتماعی است اظهار داشت: برقراری ارتباط با گروههای مرجعی مثل استادان دانشگاهها و پزشکان می‌تواند باعث تسهیل ارتباط ما با گروه بزرگتری از شهروندان شود.
قائم مقام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به فعالیت بیش از ۳0۰ مرکز فرهنگی هنری این سازمان در سطح شهر تهران گفت: امشب یکی از وعده های شهردار محترم تهران عینیت یافت و آن تبدیل فعالیت شهرداری از بخش خدماتی به بخش فرهنگی است.
وی افزود: در راستای فعالیت های فرهنگی شهرداری برنامه های زیادی در طول سال برگزار می شود. یکی از نکات قابل توجه ارتباط با گروههای مرجع است که خود بخشی وسیع از شهروندان تهران مثل پزشکان و دندانپزشکان، اساتید دانشگاه و مدیران را شامل می شود. ارتباط ما با این گروهها باعث تسریع پیشرفت فرهنگی شهر تهران می شود.

اولين باشگاه پزشكان هنرمند آغاز به كار كرد

با آغاز فعاليت اولين باشگاه پزشكان هنرمند، بانك جامع پزشكان هنرمند و همچنين نخستين جشنواره فرهنگي - هنري جامع پزشكان كشور سال آينده برگزار مي‌شود.
به همت معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نخستين همايش بزرگ پزشكان هنرمند در تالار وحدت برگزار شد. در اين همايش كه اختصاص به تجليل از پزشكان هنرمند داشت باشگاه پزشكان هنرمند نيز رسما آغاز به كار كرد.
در ابتداي اين مراسم فرزاد قاسم زاده، دبير همايش و رئیس موزه دکتر سندوزی به ارائه گزارشي از روند برگزاري همايش پرداخت و خبر از تشكيل بانك جامع پزشكان هنرمند و همچنين نخستين جشنواره فرهنگي - هنري جامع پزشكان كشور در سال آينده داد.
در ادامه مراسم پس ازاجراي موسيقي سنتي توسط گروه همراز، عليرضا زالي، قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور در سخناني كوتاه به تشريح جايگاه پزشكان و هنرمندان و تلفيق اين دو در جامعه پرداخت .
زالي در بخشي از سخنان خود گفت: زيباترين و همچنين پربيننده‌ترين مستندات تاريخي در مورد تقرير موسيقي و بهره‌برداري از هنري موسيقي براي به هم رساندن كاركرد ارگان‌هاي بدن در ميان نوشته‌هاي حكماي ايران ديده مي‌شود و در اين ميان نوشته‌هاي ابوعلي سينا و فارابي بسيار جامع و كامل است.
وي اظهار داشت: در كشور ما در طول ساليان اخير در جمع مفاخر پزشكي عزيزاني وجود دارند كه هم در عرصه‌هاي هنري و هم در كار پزشكي خود فعاليت دارند و اميدوارم با اين اقدامي كه سازمان فرهنگي هنري شهرداري انجام داده افزايش روزافزون اين قدم به جلو باشيم.
در ادامه مراسم با حضور مجيد سرسنگي قائم مقام سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، موذن مدير كل دفتر شهرداري تهران ،زالي قائم مقام سازمان نظام پزشكي ، طلوعي شهردار منطقه 10 ، صمد نژاد معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 11 و دکتر منتظری معاون هماهنگی و برنامه ریزی شهرداری منطقه 10 از پزشكان هنرمندي چون علي پريور ، مهدي يزدان پناه ،محمد علي افتخاري، شمس‌الدين تابش، شهريار بهاري، دكتر محمدرضا طاهريان، باقر شهمير زاده، محمدعلي صدر عاملي و دکتر سعيد طلوعي ، دکتر حسن شیرون ، دکتر عباس منظر پور، دکتر افشین ید اللهی ، دکتر نینا رهشناس ، دکتر هنگامه درخشان ، دکتر محمدعلی غفوریان ، افشین سعدی پور  ( دانشجوی سال 5 پزشکی دانشگاه تهران ) ، پگاه خوش پوری( دانشجوی سال 5 پزشکی دانشگاه تهران ) ، پریسا خوش پوری ( دانشجوی سال 5 پزشکی دانشگاه تهران )  تجليل شد.
بر اين اساس، برگزاري جشنواره‌هاي هنري، برپايي نمايشگاه هاي انفرادي و گروهي و انتشار آثار برگزيده در رشته هاي هنري، مولفه هايي است كه براي انتخاب اين پزشكان دخيل بوده است. ضمنا باشگاه پزشكان هنرمند با هدف پشتيباني از اين عزيزان و معرفي آثارشان به هنردوستان رسما فعاليت خود را آغاز كرد.
برگزاركنندگان مراسم اظهار اميدواري كردند تا سال آينده شاهد برگزاري نخستين جشنواره فرهنگي هنري جامعه پزشكي كشور خواهيم بود و به علاوه دبير خانه دائمي اين جشنواره نيز در موزه سندوزي تشكيل شده است.
پس از اجراي اين بخش موذن، مشاور عالي شهردار و مدير كل دفتر شهرداري تهران دقايقي به ايران سخن پرداخت.
وي در بخشي از سخنان خود گفت هنر آوايي دوست داشتني است كه به گوش جان يك هنرمند مي‌رسد و در گونه‌هاي مختلف خود را نشان مي‌دهد هنرمند جلوه‌هاي هنر الهي است و در مقابل هنر درمانگري يك هنر بزرگ به حساب مي‌آيد.
وي ادامه داد: معمولا هنر و هنرمندي از دردمندي جدا نيست و خدا را شكر مي‌كنيم كه هم پزشكان و هم هنرمندان ما سخن عشق را شنيده‌اند و افتخار مي‌كنيم كه شهرداري تهران قدم كوچكي را در تكريم اين عزيزان برداشته است.
پس از پايان اين بخش دكتر قدوسي ، ارگاني و عباسي تعدادي از اشعار خود را براي حاضران قائت كردند سپس شهمير زاده، قائم مقام انجمن دندانپزشكي دقايقي را در خصوص مقام دندانپزشكان كشور صحبت كرد و در ادامه سرسنگي قائم مقام سازمان فرهنگي هنري شهرداري به ارائه گزارشي از برنامه شهرداري تهران و تكريم از پزشكان پرداخت.
وي در سخنان خود گفت: سازمان فرهنگي هنري شهرداري اين توفيق را دارد كه خدمتگزار شهروندان باشد به طوري كه بيش از 300 مركز فرهنگي - هنري در كشور به كار خدمتگزاري براي شهروندان مشغول هستند و خوشحاليم كه يكي از وعده‌هاي شهردار تهران تحقق عيني يافته است.
فرزاد قاسم زاده
دبیر نخستین همایش بزرگ پزشکان هنرمند
و رئیس موزه دکتر سندوزی

گزارش دبیر نخستین همایش بزرگ پزشکان هنرمند
29 آذرماه 87 تالار وحدت
فرزاد قاسم زاده رئیس موزه دکتر سندوزی و دبیر نخستین همایش بزرگ پزشکان هنرمند :
ضمن تبريك  اعياد خجسته قربان و غدير، حضور صميمانه شما فرهيختگان ارجمند، به ويژه جناب آقای دکتر موذن مشاور و مدیر کل محترم دفتر شهردار تهران ، جناب آقای زالی قائم مقام محترم سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران را در نخستين همایش بزرگ پزشکان هنرمند و آيين آغازیین باشگاه پزشکان هنرمند را گرامي مي دارم و جهت استحضار شما عزيزان گزارش كوتاهي از دلايل و اهداف برگزاري اين مراسم  را تقديم حضورتان مي نمايم.
همان گونه كه مستحضريد و بارها در بيانات و اظهار نظرهاي رسمي  شهردار محترم پايتخت مورد تاكيد قرار گرفته است ارايه خدمات فرهنگي و هنري به شهروندان بسان ساير خدمات مديريت شهري و چه بسا بيش از آن ، از اهميتي ويژه برخوردار بوده و تحقق شهر آرماني تنها در سايه وجود شهرونداني فرهيخته دست يافتني خواهد بود.
با اين رويكرد ،ترويج فرهنگ و هنر  و حمايت از شهروندان نخبه ، فرهيخته و هنرمند در دستور كار مديريت شهري قرار گرفته و تاكنون گام هاي ارزشمندي در اين زمينه برداشته شده است.
با تحقيقي مقدماتي در ميان اقشاري از جامعه كه در كنار حرفه خود به گونه اي جدي و هدفمند در عرصه هاي فرهنگي و هنري نيز فعاليت مي كنند دريافتيم كه ظرفيت شگرفي در جامعه پزشكان كشور وجود دارد كه در صورت شناسايي كامل ، حمايت و انسجام بخشي ، مي تواند تبديل به سرمايه اي ارزشمند در عرصه هنرهاي فاخر اين مرز و بوم باشد. مصداق عيني اين موضوع ، چندين دهه تلاش هنرمندانه دندانپزشكان و پزشکان  پيش كسوت است كه دارای آثار  هنري فاخر در شاخه هاي مختلف هنری می باشد .
"آيين نکوداشت طبيبان دل و جان" همزمان با راه اندازي باشگاه پزشکان هنرمند با حضور مسئولان فرهنگي شهرتهران و جمع کثيري از پزشکان هنرمند در حالی برگزار می شود که  از مقام هنري دندانپزشک پيشکسوت دکتر " اميراسماعيل سندوزي" که 80 بهار از عمر پر بار او مي گذرد و نيز 12 پزشک برجسته هنرمند تجليل خواهد شد.
دکتر سندوزي علاوه بر فعاليت هاي چشم گير در زمينه دندانپزشکي،چندين دهه در عرصه هنر نقاشي، طراحي و مجسمه سازي فعاليت داشته است و 10 سال پيش نيز محل مطب خود رابا 180 اثر هنري اهداء کرد که هم اکنون با عنوان موزه سندوزي، زير مجموعه سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران فعاليت مي‌کند.
حمايت از شهروندان نخبه از جمله مهم ترين سرفصل ها در دستور کار جديد مديريت شهري پايتخت بوده و  نکوداشت پزشکان هنرمند در ادامه گام هاي فرهنگي شهرداري براي تجليل از شهروندان شاخص و تاثير گذار برگزار مي‌شود.
از آنجايي که پزشکان هنرمند در تلاش و فعاليت خود به دو جنبه تن و روان اهميت مي‌دهند، تجليل از آنان، گراميداشت سلامت جسم و روح است و پرورش شهروند سالم نيز نقطه آرماني مديريت شهري در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي است.
براين اساس آيين نكوداشت طبيبان دل و جان به عنوان نخستين گام براي تحقق گام هاي بلند تري برداشته شده است كه شماري از آنان به قرار زير است:   
- اين آيين در عين حال نقطه آغاز و مراسم گشايش باشگاه پزشكان هنرمند است تا به زودي شاهد شكل گيري منسجم ترين تشكل هنري صنفي براي انجام  فعاليت هاي سازنده بعدي باشيم.
- انشا ء ال.... با همكاري شما عزيزان ومساعدت تشكل هاي پزشكي و با حمايت شهردار محترم پايتخت به زودي بانك جامع پزشكان هنرمند براي شناسايي فعالان هنري اين صنف و برنامه ريزي براي اقدامات و برنامه هاي بعدي تشكيل خواهد شد.
- برگزاري جشنواره هاي هنري ، برپايي نمايشگاه هاي انفرادي و گروهي آثار هنري پزشكان هنرمند و انتشار آثار برگزيده ، از جمله برنامه هايي است كه با حمايت و همكاري جامعه پزشكي و مديريت شهري ، در باشگاه پزشكان هنرمند پيگيري خواهد شد و در نتيجه ي آن  شهروندان نيز از محصولات هنري پزشكان بهره مند خواهند شد.
- به ياري خداوند متعال در سال آينده شاهد برگزاري نخستين جشنواره فرهنگي هنري جامعه پزشكي كشور خواهيم بود و از هم اكنون مقدمات راه اندازي دبيرخانه دايمي اين جشنواره انجام شده و با فعال شدن باشگاه پزشكان هنرمند ، مراحل برگزاري اين جشنواره نيز تسريع خواهد شد.
  در خاتمه جا دارد بار ديگر از حضور گرم و مسوولانه شما عزيزان تشكر نموده و از حمايت هاي بي دريغ شهردار محترم تهران ، جناب آقاي دكتر قاليباف و معاون محترم ايشان جناب آقاي مهندس نوريان و نيز از مساعدت و همفكري ارزشمند جناب آقاي دكتر سرسنگي قائم مقام محترم سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و از حمایت های بی دریغ معاون محترم فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 11 جناب آقای صمد نژاد و معاون محترم هماهنگی و برنامه ریزی شهرداری منطقه 10 جناب آقای دکتر منتظری قدرداني نمايم.
همچنین معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از همکاری مسئولین محترم انجمن دندانپزشکی ایران ،انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ، دانشگاههای علوم پزشکی تهران ، شهید بهشتی ، ایران و آزاد ، بیمارستان های دولتی و خصوصی تهران ، معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی ، سازمان بسیج اساتید ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، شهرداری منطقه 10 و 11 ، اداره ارشاد  شمیرانات و سایر نهادها و سازمانهایی که در اجرای این برنامه مار را یاری کردند کمال سپاسگزاری و امتنان را دارد .
خدايا چنان كن سرانجام كار
تو خشنود باشي و ما رستگار
 
       یادگار دفاع مقدس جانباز 70% ، پزشک دلسوز و شهردار نوآور و خلاق، دکتر سعید طلوعی شهردار منطقه 10 شهرداری تهران از جمله تجلیل شده گان در نخستین همایش بزرگ پزشکان هنرمند بود که لوح تقدیر و هدایای خود را از سوی مشاور عالی شهردار تهران دریافت نمود.
      دکتر طلوعی از بسیجیان دوران دفاع مقدس است که امروز در سنگر خدمتگزاری به شهروندان تهرانی بی ادعا مانند همان روزهای اول در تلاش است. دکتر سعید طلوعی شهردار منطقه ده اهل کرمانشاه است و متولد 1343 از 17 سالگی بعد از پایان تحصیلات در دبیرستان با آغاز جنگ تحمیلی در صحنه های رزم حضور داشته و از وجب به وجب سرزمین اسلامیمان دفاع کرده و به درجه جانبازی نایل شده است.
دکتر سعید طلوعی از سال 60 یعنی به مدت 90 ماه به طور کامل در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته و فرمانده گردان پیاده لشگر نبی اکرم (ص) بوده است.
       پس از پایان جنگ یعنی در سال 68 در سن 26 ازدواج نموده و سعی نمود برای خدمت بیشتر به انقلاب اسلامی وارد عرصه علوم و دانش شود او فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی دانشگاه همدان است و همزمان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد رشته مدیریت را در دانشگاه شهید بهشتی تهران گذرانده است.
       ایشان در تشریح برنامه ها و اقدامات صورت پذیرفته در طول مسئولیت شهرداری منطقه 10 مواردی عنوان نمودند:
توجه جدی به برنامه های فرهنگی و هنری در دستور کار قرار گرفته از جمله تدوین و اجرائی نمودن اسناد راهبردی منطقه، شناسائی و احیاء هویت محلات با رویکرد فرهنگی و هنری و تعریف نماد محله ای برای محلات ده گانه که تمامی برنامه ها و اقدامات با مشارکت هنرمندان و نخبگان محلات انجام می گیرد همچنین برگزاری همایش بزرگ اسناد راهبردی منطقه به عنوان موفق ترین برنامه ریزی محله ای که در جشنواره برترین پژوهش ها و نوآوری ها در حوزه مدیریت شهری مورد توجه و تقدیر قرار گرفته نیز از جمله برنامه های آتی منطقه می باشد که حضور موثر و فراگیر هنرمندان منطقه را به همراه خواهد داشت.

اولين باشگاه پزشكان هنرمند آغاز به كار كرد
با آغاز فعاليت اولين باشگاه پزشكان هنرمند، بانك جامع پزشكان هنرمند و همچنين نخستين جشنواره فرهنگي - هنري جامع پزشكان كشور سال آينده برگزار مي‌شود.
عليرضا زالي، قائم مقام سازمان نظام پزشكي كشور در سخناني كوتاه به تشريح جايگاه پزشكان و هنرمندان و تلفيق اين دو در جامعه پرداخت .
زالي در بخشي از سخنان خود گفت: زيباترين و همچنين پربيننده‌ترين مستندات تاريخي در مورد تقرير موسيقي و بهره‌برداري از هنري موسيقي براي به هم رساندن كاركرد ارگان‌هاي بدن در ميان نوشته‌هاي حكماي ايران ديده مي‌شود و در اين ميان نوشته‌هاي ابوعلي سينا و فارابي بسيار جامع و كامل است.
وي اظهار داشت: در كشور ما در طول ساليان اخير در جمع مفاخر پزشكي عزيزاني وجود دارند كه هم در عرصه‌هاي هنري و هم در كار پزشكي خود فعاليت دارند و اميدوارم با اين اقدامي كه سازمان فرهنگي هنري شهرداري انجام داده افزايش روزافزون اين قدم به جلو باشيم.

  یونس صمد نژاد معاون امور اجتماعی و هماهنگی منطقه 11 شهرداری
در راستای برگزاری برنامه های مشارکتی منطقه 11 شهرداری و پیرو تفاهمنامه ای که فی مابین موزه دکتر سندوزی و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 11 منعقد شده است برگزاری برنامه نخستین همایش بزرگ پزشکان هنرمند در دستور کار این معاونت قرار گرفت و به لطف الهی یکی از برنامه های فاخر شهرداری منطقه 11 در سال جاری به مورد اجرا درآمد منطقه 11 بسیار خرسند است که در راستای منویات شهردار محترم تهران مبنی بر رویکرد فرهنگی و اجتماعی به حوزه مدیریت شهری و دعوت از گروههای مرجع برای برگزاری این برنامه ها ، باشگاه پزشکان هنرمند با محوریت موزه دکتر سندوزی آغاز بکار می کند .
از جمله اقدامات مهم شهرداری برقراری ارتباط مستمر با شهروندان و جلب و جذب و همکاری و مشارکت آنها در مدیریت شهری بوده که بی شک در بین شهروندان ، نخبگان و اقشار تاثیر گذار مانند اساتید دانشگاه و پزشکان می توانند تاثیر بیشتری را در تعمیق و گسترش مشارکت های اجتماعی شهروندان با مدیریت شهری را ایفاء نمایند .
همایش بزرگ پزشکان هنرمند در راستای اهداف فوق و ایجاد ارتباط نهادینه با جامعه پزشکی و شهرداری تهران بوده است که این قشر فرهیخته نقش بسزایی در ارتقاء سطح فرهنگ شهروندی و حرکت به سمت توسعه پایدار فرهنگی اجتماعی کلانشهر تهران را خواهند داشت . معاونت اجتماعی فعالیتهای اداره سلامت خود را با برپایی غرفه در فضایی نمایشگاهی این همایش در معرض دید مدعوین همایش قرار داده و با استقبال بی نظیر پزشکان حاضر در همایش مواجه شد که ثبت نام پزشکان برای عضویت در کانون های سلامت منطقه نشان از موفقیت برنامه و تحقق اهداف از قبل پیش بینی شده این معاونت داشت .


Tags: جشنواره فرهنگی هنری, شهرداری تهران, جامعه پزشکی
خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر