اجرای طرح پیمایش کشوری سلامت دهان ۳ خرداد ۱۳۹۰

اجرای طرح پیمایش کشوری سلامت دهان

دكتر محمدحسين خوشنويسان با اشاره به اجراي طرح پيمايش کشوري سلامت دهان گفت: اطلاعات به دست آمده از اين طرح پيمايشي، براي برنامه ريزي و پيشگيري از بيماري هاي دهان استفاده مي شود و در پايان تابستان امسال به مدت دو ماه اجرايي مي شود.
    وي افزود: حدود 300 دندانپزشک و کاردان بهداشت دهان، 30 هزار نفر از جمعيت نمونه کشور را در همه گروه هاي سني مورد پيمايش قرار مي دهند.
    وي با بيان اين كه بر اساس آخرين سرشماري سلامت دهان که در سال 83 انجام شده است، شاخصDMFT (نشان دهنده تعداد دندان هاي پوسيده، کشيده شده و ترميم شده) در کل کشور 86/1 است، افزود: اين آمار از نظر سازمان هاي بين المللي در کشور رشد قابل قبولي است، اما زماني که شاخص را به اجزاي تشکيل دهنده تقسيم مي کنيم، بيش از 90 درصد از اين شاخص ها مربوط به دندان هاي پوسيده است.
    دكتر خوشنويسان با بيان اين که وزارت بهداشت توجه خاصي در زمينه پيشگيري از بيماري هاي دهان و دندان دارد، گفت: اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت فعاليت هاي خود را به علت محدوديت در امکانات، منابع مالي و نيروي انساني در گروه هاي هدف زنان باردار، کودکان زير شش سال و کودکان بين 6 تا 12 سال متمرکز کرده است.
    به گفته وي، با اجراي فعاليت هاي اين اداره در گروه هاي هدف خدمات پيشگيري براي جلوگيري از بروز مشکلات بيشتر انجام مي شود. رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت و درمان اضافه کرد: در گروه زنان باردار اين اداره، اطلاعات آموزشي و بهداشتي در کتابچه اي براي بهبود وضعيت بهداشت دهان و دندان و همچنين توصيه هايي در مورد مراقبت از دندان هاي نوزادان از زمان رويش تا سه سالگي ارائه شده است.
    وي با اشاره به اين كه براي گروه کودکان زير شش سال نيز هر شش ماه يکبار شست وشو با فلورايد براي سخت شدن ميناي دندان انجام مي شود، اظهار كرد: ترميم دندان هاي کودکان بين 6 تا 12 سال زير پوشش بيمه اي قرار گرفته است و افراد مي توانند با استفاده از دفترچه بيمه، خدمات درماني دندانپزشکي را دريافت کنند.
    وي با اشاره به اين که 35 تا 50 درصد مناطق محروم کشور بهره چنداني از خدمات سلامت دهان و دندان نمي برند، گفت: صعب العبور بودن، دوري از مرکز استان، كم بودن جمعيت در يک منطقه موجب شده است که دندانپزشکان غيربومي تمايل و علاقه اي براي ارائه خدمات و اقامت در مناطق محروم کشور نداشته باشند.
    خوشنويسان افزود: براي رفع مشکل کمبود نيروي انساني در بخش دندانپزشکي قرار شده است نيروهاي بومي داوطلب اين رشته پذيرش شوند و براي رفع مشكلات تجهيزات دندانپزشكي هم مقرر است تجهيزات جديدي تهيه و به استان هاي سراسر کشور ارسال شود.رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي همچنين در مورد فضاهاي کلينيکي ها و مراکز دندانپزشکي گفت: اغلب اين فضاها استاندارد نيستند، از جمله کوچک بودن فضا، نداشتن کف و ديوار کاشي و يا سراميک، نداشتن امکاناتي چون کابينت، سينک دستشويي، جاي شست وشو و استريل کردن لوازم در اين مراکز استاندارد نيست كه با همکاري مردم و بودجه هاي دانشگاهي مي توان اين فضاها را استاندارد کرد.

Tags: سلامت دهان, DMFT
منبع:  فارس | ایران
مطالب مرتبط:  برخی اختلاف نظرهای دفتر سلامت دهان با مسؤولان وزارت بهداشت

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر