عدم ارتباط بهبود سلامت دهان با افزایش تعداد دندان پزشکان ۱۲ خرداد ۱۳۹۰

عدم ارتباط بهبود سلامت دهان با افزایش تعداد دندان پزشکان

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر محمد بیات، در این خصوص گفت: مهم‌ترین اولویت سلامت دهان افراد جامعه، توجه به بهداشت به جای دندان‌پزشکی درمان محور است. این راهی است که برخی از کشورهای پیشرفته با کاهش تربیت دندان‌پزشکان و افزایش فرهنگ سازی و ترویج بهداشت در آن موفق عمل کرده‌اند.
وی تصریح کرد: اما متاسفانه در کشور ما هنوز مانند سابق، تاکید بر رشد کمی تعداد دندان‌پزشکان است و در سال‌های اخیر، تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور بیش از دو برابر شده است و این نگرانی را بوجود آورده که دندان‌پزشکان تربیت شده در سال‌های آینده بیش از نیاز کشور باشند.
مسوول بخش تخصصی جراحی فک و صورت بیمارستان شریعتی تهران، ادامه داد: ترویج روش‌های پیش‌گیری از بیماری‌های دهان و دندان، ساده و ارزان بوده و در درازمدت، سلامت جامعه را ارتقا می‌دهد. وی در خصوص اثرات هدف‌مندی یارانه‌ها در عرصه سلامت نیز، اظهار کرد: بیش از 80 درصد خدمات سرپایی درمانی در مطب‌های خصوصی ارایه می‌شود و پزشکان و دندان‌پزشکان باید بر اساس هزینه‌های آزاد و قیمت بازار، مطب خود را تجهیز و نگهداری کنند، با این حال تعرفه‌گذاری نه بر اساس خود تنظیمی بازار، بل‌که توسط دولت صورت می‌گیرد.
دکتر بیات خاطرنشان کرد: وقتی هدف‌مندی یارانه‌ها صورت می‌گیرد، یعنی حمایت‌ها و یارانه‌ها در جهت رشد و توسعه صنعت و تولید هدایت می‌شوند که موجب افزایش عرضه و تقاضا و تنظیم بازار می‌شود. در این‌صورت، دولت مکلف است از افراد و اقشار آسیب‌پذیر با ارایه تسهیلات یارانه‌ای حمایت کند، نه این‌که کل درآمد حاصل از هدف‌مندی یارانه‌ها را به‌طور مساوی در بین افراد جامعه تقسیم کند.
وی اضافه کرد: در حوزه سلامت کشور، اگرچه ساز و کار تنظیم بازار می‌تواند تعرفه‌ها و نرخ خدمات درمانی را تعیین کند، اما دولت باید برای حفظ انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در بخش سلامت و جلوگیری از افزایش بی‌رویه پرداخت از جیب مردم، یارانه‌هایی را اختصاص دهد و از طریق تقویت بیمه‌ها با پرداخت‌های مستقیم و غیر مستقیم از یک‌سو خدمات دهندگان و از سوی دیگر خدمت گیرندگان حوزه بهداشت و درمان را حمایت کند.
عضو شورای عالی نظام پزشکی، با بیان این‌که افزایش هزینه‌های خدمات درمانی و اعلام نشدن تعرفه‌های جدید برای سال 90، باعث بلاتکلیفی اعضای جامعه پزشکی شده است، ابراز امیدواری کرد دولت هر چه زودتر با تعیین تعرفه منطقی و اعلام آن علاوه بر ساماندهی وضعیت اقتصاد سلامت، از تخلفات احتمالی عده معدودی از افراد در دریافت تعرفه‌های غیرقانونی نیز جلوگیری نماید.


Tags: سلامت دهان, نظام پزشکی, دکتر محمد بیات
منبع:  نظام پزشکی
مطالب مرتبط:  اثر افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی بر وضعیت سلامت دهان جامعه

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر