عدم رعایت پوشش اسلامی، مهم ترین عامل استعفای دکتر طبیب زاده ۱۲ شهریور ۱۳۹۰

عدم رعایت پوشش اسلامی، مهم ترین عامل استعفای دکتر طبیب زاده

 دکتر محمدرضا رزاقی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، پس از قبول استعفای دکتر طبیب زاده، دکتر الهه وحیددستجردی معاون پژوهشی دانشکده را به سمت ریاست دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منصوب کرد. دکتر «الهه وحیددستجردی» خواهر وزیر بهداشت دکتر مرضیه وحیددستجردی است.
دکتر زهره طبیب‌زاده، درباره علت استعفای خود از ریاست دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی گفت: «ریاست در هر مجموعه‌ای نیازمند سه مولفه شامل امکانات مالی و اعتباری، حمایت قانونی از سوی مسئولین دانشگاه در رابطه با وظایف محوله و همچنین داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیاز است، اما متأسفانه در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در هر سه مورد مشکلاتی وجود داشت که تداوم انجام خدمت را بسیار دشوار می‌کرد.»
دکتر طبیب‌زاده نوری در رابطه با مشکل کمبود امکانات و تجهیزات عنوان کرد: «با ادغام بخش درمان دانشگاه ایران و شهید بهشتی، بار مالی مؤسسات درمانی دانشگاه ایران بر دانشگاه شهید بهشتی تحمیل شد. اکثر این مراکز درمانی قدیمی هستند و از لحاظ تجهیزات و ساختمان مشکل دارند. با این حال مسئولین دانشگاه بدهی‌های زیاد را مانع تهیه تجهیزات دانشکده‌ها عنوان می‌کردند.»
وی در ادامه افزود: «درسال ۱۳۸۷ در دوره ریاست قبلی دانشکده اعتبار خرید دستگاه سی‌تی‌اسکن برای تصویربرداری از تومورهای ناحیه فک و صورت و به خصوص ایمپلنت‌های دندانی و دستگاه لیزر (که از نیازهای مبرم دانشکده‌های دندانپزشکی تیپ یک محسوب می‌شود) از بودجه ارزی تخصیص داده شد. علی‌رغم مکاتبات با مسئولین دانشگاه در طول دو سال اخیر موفق به خرید این دستگاه‌ها برای دانشکده نشدیم و در نتوانستیم دوره PHD را که وزارت بهداشت مجوز برگزاریش را داده بود راه‌اندازی کنیم. در ‌‌نهایت با کمال تأسف در هفته پیش بعد از دو سال دستگاه‌ها با قیمت بالا‌تر سفارش داده شد.»
این متخصص پریو در زمینه مشکلات مالی دانشکده گفت: «قانون به ما اجازه داده دانشجوی فلوشیپ و دستیار آزاد بگیریم تا بخشی از مخارج مواد و تجهیزات دانشکده را تأمین کنیم. متأسفانه هر سال برای این اتفاق با مشکلات بسیاری مواجه بودیم. از طرفی هم ۸۰ درصد از این درآمد به دانشکده و ۲۰درصد به دانشگاه اختصاص دارد. اما همین ۸۰درصد به صورت قطره چکانی و با فواصل زیاد به دست ما می‌رسید.»
دکتر طبیب‌زاده با بیان اینکه رشته فلوشیپی در جراحی پلاستیک در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بدون اطلاع مدیران دانشکده‌های دندانپزشکی تصویب شده، تصریح کرد: «این رشته یکی از ده رشته تخصصی دندانپزشکی است که دانشجویان پس از دوره عمومی و ۵ سال آموزش در دوره دستیاری موفق به اخذ مدرک در این رشته می‌شوند. با تصویب این طرح یک متخصص جراحی پلاستیک بعد از یک دوره یک ساله فلوشیپ می‌تواند تمام اعمال یک جراح فک و صورت را انجام دهد، لذا دیگر ضرورتی برای صرف هزینه‌های زیاد تربیت دانشجو در رشته فک و صورت دندانپزشکی باقی نمی‌ماند. متأسفانه این مسئله با اعمال نفوذ در شورای دانشگاه مطرح و برای تصمیم‌گیری به وزارت بهداشت ارجاع داده شده و با همین اعمال نفوذ‌ها تصویب شد. رئیس دانشکده کوچک‌ترین اطلاعاتی از این اتفاق نداشت و باید پاسخ‌گوی استادان و رزیدنت‌ها می‌بود.»
رئیس پیشین دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی مهم‌ترین علت استعفای خود را مباحث فرهنگی دانست و عنوان کرد: «اهمیت مباحث فرهنگی کمتر از آموزش نیست. تمهیداتی با هدف رعایت پوشش اسلامی مناسب به عنوان یک ضابطه قانونی در دانشکده از سال گذشته شروع شد. در مرحله اجرا مسئولین کمیته انظباطی دانشگاه عنوان کردند که آیین‌نامه‌های لازم برای اعمال قدرت وجود ندارد و این مصوبه اجرا نشد. ضمن بررسی‌های صورت گرفته، شورای اسلامی شدن دانشگاه به عنوان یکی از شوراهای تابعه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود یک سال قبل مصوبه‌ای را برای مسائل انظباطی دانشجویان تصویب کرده بود که در زمینه پوشش دختران تا حدی اجرا شد اما در مورد پسران این اتفاق نیفتاد

تصویری ازضوابط حجاب دانشکده در تیرماه ١٣٨٩

تصویر ورودی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی- تیر 1389

قابل توجه اساتید، دانشجویان، کارکنان و مراجعین دانشکده:

تصویر ورودی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی- تیر 1389


دکتر طبیب‌زاده اضافه کرد: «مسئولین دانشگاه می‌گفتند وزارتخانه در حال نوشتن آیین‌نامه‌ای است که ۱۴ بار ویرایش شده و هنوز مهر غیرقابل استناد بر آن خورده است. در همین حال اساسنامه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به عنوان مرجعی بالا‌تر به دانشگاه‌ها ابلاغ نشده و عملاً وزارتخانه بهداشت و درمان در این زمینه اقدامی نکرد. مدیری که دغدغه فرهنگی دارد با این اوضاع نمی‌تواند در این زمینه اقدام قانونی انجام دهد.»
وی در پایان خاطر نشان کرد: «مدیر بدون داشتن اختیارات لازم، بدون اطلاع داشتن از تصمیم‌گیری‌های نهادهای بالا‌تر در حوزه‌های تحت‌نظرش و مشکلات مالی فراوان چگونه می‌تواند به اداره دانشکده بپردازد؟ پس شاید بهتر باشد فردی عهده‌دار این مسئولیت شود که از پشتیبانی بیشتر از سوی وزارتخانه و دانشگاه برخوردار باشد.»
دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال ۱۳۴۴ با تعداد ۱۲۰ دانشجو آغاز به کار کرد. این مرکز آموزشی امروز با ۱۱۵ عضو تمام وقت هیئت علمی، یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های دندانپزشکی کشور است. این دانشکده بر اساس گزارش شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و با توجه به شاخص‌های موجود بالا‌ترین رتبه را در میان دانشکده‌های دندانپزشکی کشور به دست آورده است. در این مرکز آموزشی علاوه بر دوره دندانپزشکی عمومی، ۱۴ دوره تخصصی دندانپزشکی، دوره‌های PhD و فلوشیپ نیز ارائه می‌شوند.

دکتر طبیب زاده به خاطر بدحجابی بانوان استعفا کرد
   

Tags: دکتر طبیب‌زاده, دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی, پوشش اسلامی
منبع:  سینانیوز- پریسا چیذری
مطالب مرتبط:  خواهر وزیر، رئیس جدید دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی
دکتر طبیب زاده دانشکده شهیدبهشتی را بسیار متحول کرده است
کمترین بدهی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی در طول تاریخ

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر