دایر کردن مطب با تعرفه دولتی محکوم به شکست است ۹ دی ۱۳۹۰

دایر کردن مطب با تعرفه دولتی محکوم به شکست است

دكتر عليرضا زالي، درباره طرح وزير بهداشت مبني بر تخصيص مطب پزشكان به كلينيك‌هاي ويژه بيمارستاني در راستاي طرح تمام وقت جغرافيايي شدن اعضاي هيئت علمي، گفت: تخصيص مطب پزشكان به كلينيك‌هاي ويژه بيمارستاني پيشنهاد خوبي بوده و مورد تاييد نظام پزشكي نيز هست.
وي افزود:اين پيشنهاد به دو دليل مطرح شده است. نخست آن كه ممكن است بيمارستان از لحاظ جغرافيايي در مكاني واقع شده باشد كه پوشاننده نيازهاي تمام مراجعات سرپايي بيماران نباشد. به عنوان مثال برخي نقاط شهر در مقايسه با مكاني كه بيمارستان در آن واقع است، از تراكم بيشتري به لحاظ ارجاع بيمار برخوردار باشد. بنابراين تعريف كلينيك‌هايي كه خارج از محيط اصلي جغرافيايي بيمارستان و بويژه در نقاط پرمراجع شهر پراكنده شده‌اند، موجب مي‌شود سيستم اقماري بخش‌هاي بيمارده جامعه با بيمارستان‌هاي تخصصي و فوق تخصصي اتصال پيدا كنند.
زالي خاطرنشان كرد: با استقرار پزشك در مطب، فردي كه طي روز و در ساعات اداري در اختيار مراكز آموزشي كشور است، مي‌تواند به بيماران خود نيز كه نياز به انجام مداخلات پيچيده‌تر و تخصصي‌تر دارند خدمات ارائه نمايد. در واقع فعاليت در مطب با فعاليت علمي و درماني پزشكان در ارتباط مستقيم بوده و از اين لحاظ مورد تاييد ما نيز هست.
قائم مقام سازمان نظام پزشكي با اشاره به اين كه از نظر فرهنگي نيز مطب صرفا تحت عنوان يك مكان انتفاعي تلقي نمي‌شود، گفت: به اين خاطر كه مردم ايران علاقه مند هستند مشكلات خود را در يك محيط خصوصي‌تر با پزشك‌شان در ميان بگذارند، مطب به نوعي يك جنبه وجاهت حرفه‌اي و هويتي براي پزشكان ما پيدا كرده است. در صورتي كه كلينيك‌هاي بيمارستان‌ها از اين وجه هويتي برخوردار نبوده و بيمار احساس آرامش لازم را ندارد.
زالي در ادامه به برخي مشكلات موجود در طرح تمام وقت جغرافيايي شدن پزشكان اشاره و عنوان كرد: متاسفانه مطالبات پزشكان تمام وقت به طور كامل پرداخت نشده و اين خود باعث شده است يك نوع بي‌انگيزگي در آن‌ها شكل بگيرد. شايد يكي از راهكارهاي موجود براي حل اين مسائل همين باشد كه بتوانند از ظرفيت‌هاي مطب‌ها استفاده كنند. در اين صورت هم جنبه‌هاي درآمدزايي مطب‌ها مورد توجه است و هم اينكه امكان پذيرش بيشتر بيماران در بخش‌هاي دولتي فراهم مي‌شود.
وي در پاسخ به اين پرسش كه در صورت اجراي كامل اين طرح تعرفه‌هاي كلينيك‌هاي ويژه بيمارستاني، همان تعرفه‌هاي دولتي خواهند بود يا خير، اظهار كرد: البته پيشنهاد ما تعرفه‌هاي مصوب دولت در بخش غير دولتي است. اگر هم بناست تعديلي در اين تعرفه‌ها براي اين گروه خاص صورت پذيرد بايد تسهيلات ويژه‌اي برايشان تعريف شود به عنوان مثال تجهيزات مكفي در اختيارشان قرار بگيرد و يا امكان دريافت وام برايشان وجود داشته باشد.
زالي افزود: درغير اين صورت اگر بنا باشد كسي با تعرفه‌هاي دولتي در فضاي فعلي مطب داير كند، گردش اقتصادي ندارد و محكوم به شكست است.

Tags: نظام پزشکی, تعرفه دولتی, کلینیک ویژه
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر