ارائه خدمات دهان ویژه سالمندان ۱۱ بهمن ۱۳۹۰

ارائه خدمات دهان ویژه سالمندان

دكتر محمدحسين خوشنويسان، رييس اداره سلامت دهان گفت: وزارت بهداشت همزمان با روز سالمندان اعلام كرد كه سالمندان به عنوان گروه هدف جديد براي دريافت خدمات سلامت دهان در نظر گرفته شده‌اند. به اين ترتيب علاوه بر ديگر گروه‌هاي سني، سالمندان كشور با اولويتي خاص براي دريافت خدمات دهان از ابتداي سال آينده مطرح هستند.
وي گفت: سالمندان از سال آينده به صورت مستقل خدمات بهداشت و سلامت دهان را دريافت مي‌كنند. نخستين اقدام براي سالمندان معاينات دهان و دندان است. پس از انجام معاينات و متناسب با شرايط، خدمات لازم براي اين افراد طراحي مي‌شود.
خوشنويسان ادامه داد: در معاينات دهان و دندان سالمندان، دندان‌هاي مصنوعي چك مي‌شوند و اگر نياز به تعويض يا اصلاح باشد اقدامات لازم در اين زمينه صورت مي‌گيرد. همچنين مسائل خشكي دهان و يا زخم‌هاي دهاني بر اثر استعمال دخانيات نيز كنترل مي‌شوند. به اين ترتيب تمهيدات لازم متناسب با شرايط سالمند مربوطه در نظر گرفته مي‌شود.
وي با بيان اينكه خدمات سلامت دهان و دندان از طريق سيستم دولتي به سالمندان ارائه مي‌شود، ادامه داد: بخشي از خدمات از جمله دندان مصنوعي تحت پوشش بيمه است. ساير خدمات مشاوره‌اي نيز با دفترچه بيمه قابل انجام است. در مجموع شروع فعاليت‌ها در اين زمينه در بخش دولتي خواهد بود.
رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در پايان گفت: اگر با سازمان‌هاي بيمه‌گر به تفاهم برسيم، برخي خدمات سلامت دهان براي سالمندان تحت پوشش بيمه‌ها و با شرايط تسهيل شده‌اي ارائه خواهد شد.

Tags: وزارت بهداشت, سلامت سالمندان
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  همه دستگاه‌ها باید از سیاست وزارت بهداشت درباره سالمندان تبعیت کنند
صفحه مرتبط:  www.irden.ir/site/khoshnevisan/
www.irden.ir/site/tashakol/vezarat-behdasht/salamat-dahan.php

بازگشت به فهرست


رضا رفیع


دهان و دندان، یک منطقه بسیار حساسی در بدن است. چه، از همین طریق است که انواع نوشیدنی و خوراکی لازم برای سلامتی بنی آدم وارد بدن وی می شود و کوچک ترین اشکالی در این ناحیه موجب ایجاد اختلال در کارکرد صحیح دیگر نواحی بدن می شود. حالابیا درستش کن!

اسناد مونتاژی موجود:

«چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار»

به ندرت، تک و توک، گاهی کنند

به وقت تصادف ز صحنه فرار!

یکی جلوی ما را بگیرد، از بحث اصلی پرت نیفتیم. نظر به اهمیت استراتژیک دهان و دندان هموطنان عزیز، رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت چندی پیش از اولویت در نظر گرفته شده برای ارائه خدمات سلامت دهان و دندان ویژه سالمندان از طریق سیستم دولتی و بیمه از ابتدای سال آینده خبر داده است.
آقای خوشنویسان، مساله را این گونه باز کردند: «نخستین اقدام، معاینات دهان و دندان سالمندان است. در معاینات دهان و دندان، دندان های مصنوعی چک می شود و اگر نیاز به اصلاح یا تعویض بود، اقدامات لازم در این زمینه صورت می گیرد. همچنین مسائل خشکی دهان یا زخم های دهانی ناشی از استعمال دخانیات نیز کنترل می شود.»

سابقه ارائه خدمات:

طبیبی است در کوچه لاله زار

به پیر نود ساله دندان دهد

برو دامنش را بگیر و بگو:

«هر آن کس که دندان دهد، نان دهد!»

بسته پیشنهادی: دهن بین نیستیم، اما با عنایت به ضرورت خدمات دهی هرچه بیشتر در زمینه خدمات دهان و دندان به آحاد مختلف جامعه ـ و علی الخصوص یارانه بگیران عزیز ـ صاحب این یک قلم حساس نیز در حاشیه و به عنوان تکمله، چند فقره پیشنهاد ضربتی تقدیم می دارد:
1ـ پرهیز از تجملات: کماکان دولت و سازمان های بیمه تابعه از زیر پوشش قرار دادن یک سری کارهای تجملاتی و تشریفاتی صرف، اکیدا خودداری فرمایند؛ کارهای تزئینی بیخودی مثل عصب کشی و پر کردن دندان و کاشت دندان و تمیز کردن دندان و یک سری تهاجمات فرهنگی مثل ایمپلنت و ارتودنسی و... امثالهم. در حالی که دندان آدم کلا2 مرحله دارد و بس. مرحله «کاشت» که دست خداست؛ مرحله «برداشت» که اصطلاحا به آن کشیدن می گویند. سابق حتی سلمانی ها هم می کشیدند. و شاعر می گوید: «دو سه دندان کشیده ام که مپرس!» از قدیم هم گفتند که دندان خراب را باید کشید؛ والسلام!
2ـ صبر بر بیمه: عزیزانی که می خواهند از انواع خدمات مشاوره ای و جانبی راجع به دهان و دندان بهره مند شوند، یک چند سالی باید دندان روی جگر بگذارند تا سالمند شوند. برای همین است که از قدیم می گویند الهی پیر شوی مادر!... پا به سن که گذاشتید، آنگاه می توانید از دندان مصنوعی با نصب در محل و انواع گارانتی های پس از فروش و سایرخدمات بیمه ای دولتی برخوردار شوید. وظیفه بیمه، ارائه خدمت است. خدانکرده، هر ماه کلی حق بیمه می دهید. با حقوق خود که آشنایید؟

جام جم،3348 | 26 بهمن 1390

نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر