آماری از پوسیدگی و ناهنجاری های دندانی و علت ارتودنسی در ایران ۱۵ بهمن ۱۳۹۰

آماری از پوسیدگی و ناهنجاری های دندانی و علت ارتودنسی در ایران

يافته هاي تحقيقات دندان پزشكي در كشور نشان مي دهد كه بيش از 60درصد از ايرانيان حداقل يك دندان پوسيده يا ناهنجار در دهان خود دارند و از اين ميان تعداد دندان هاي پوسيده در گروه سني شش تا 12 سال نسبت به ساير گروه هاي سني بالاتر است. بي توجهي به بيماري هاي دهان در شرايطي در ميان افراد جامعه جدي تر از قبل شده كه متخصصان از افزايش قابل توجه بيماري هاي دهان خبر مي دهند. بيماري هايي كه علاوه بر سلامت دهان بر ساير بخش هاي بدن نيز تاثيرات منفي اي دارند و در برخي از موارد نيز به تسريع ابتلابه بيماري هاي كليوي كمك مي كنند. از سوي ديگر، غفلت از پيشگيري از بيماري هاي دهان به شكلي در ميان افراد جامعه مرسوم شده كه عنوان مي شود نيمي از عوامل نگهدارنده سلامت دندان به مراقبت شخصي افراد مربوط مي شود و مردم مي توانند با مراقبت و توجه به بهداشت دهان و دندان خود از 50درصد بيماري هاي دهان پيشگيري كنند. در همين رابطه دكتر مهرداد فتحيان دندانپزشك و متخصص ارتودنسي و ناهنجاري هاي دهان از آمريكا با اشاره به بيماري هاي رايج دهان مي گويد: علاوه بر دندان هاي پوسيده و نابهنجار در ميان بسياري از افراد جامعه، طبق بررسي هاي انجام شده؛ فقط هشت درصد از 18ساله ها و يك درصد از 35 تا 44ساله ها، لثه هاي سالمي دارند و بيش از 48 درصد از 35 تا 44 ساله ها داراي بيماري متوسط تا پيشرفته لثه هستند. او مي گويد: تنوع تعداد بيماري هاي دهان به شكلي است كه 30 درصد از مردم داراي جرم دندان هستند و اين مساله به دلايل مختلف از جمله عدم مراقبت از دندان ها، رعايت نكردن بهداشت فردي، تغذيه و مراجعه نكردن به دندانپزشك ايجاد مي شود.
    
    افزايش ابتلابه دندان هاي نابهنجار
     در كنار بيماري هايي همچون پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه، ابتلابه دندان هاي نابهنجار نيز رو به افزايش است كه اغلب روابط بين دندان ها، استخوان نگه دارنده آنها و فك ها در حالت ايده آلي وجود ندارد و مشكلاتي را ايجاد مي كند كه به آنها ناهنجاري هاي روابط دنداني – فكي يا به طور مختصر، اشكالات «بايت» مي گويند. بايت به طور اصلي به معناي جويدن، گاز گرفتن و برهم آمدن دندان هاست كه چنين مشكلاتي علاوه بر مخدوش كردن ظاهر دندان ها، موجب ناراحتي فك، سايش دندان ها و سردرد مي شوند و عواملي همچون كشيدن زود هنگام دندان ها و عادات بد دهاني مانند مكيدن انگشتان، جويدن ناخن، پيپ، مداد و ديگر اجسام سخت و شكننده و دلايل ارثي باعث بروز چنين مشكلاتي مي شود. بر اين اساس، دكتر فتحيان با اشاره به اينكه درمان قطعي اين بيماري ارتودنسي است كه به درمان دندان ها و فك ها نسبت به قاعده جمجمه مي پردازد، مي گويد: درمان اين ناهنجاري ها مي تواند به صورت مجزا يا همزمان باشد و در درمان ارتودنسي دندان ها به مكان و نقطه اي حركت داده مي شود كه از لحاظ زيبايي بهترين حالت است. او با بيان اينكه نگرش منفي اي در جامعه در رابطه با سن ارتودنسي وجود دارد، مي گويد: از نظر پزشكي ارتودنسي سن خاصي ندارد. بچه اي كه با كام شكري به دنيا آمده در همان ابتدا تحت درمان ارتودنسي قرار مي گيرد و به دليل برخي سندرم ها مانند سندرم كروزن ارتودنسي در زمان زود وارد عمل شود كه معمولابا جراحي همراه است و اين درمان براي افراد بسيار مسن هم مي تواند جوابگو باشد.
    
    ارتودنسي در ايران برخلاف ساير كشورها براي درمان بيماري هاست
دکتر فتحيان با بيان اينكه در ايران، ارتودنسي صرفا براي درمان ناهنجاري هاي فكي و دنداني مورد استفاده است كه در ساير كشور ها بيشتر جنبه زيبايي دارد، مي گويد: البته ممكن است اين وضعيت هم اكنون در ايران نيز تا حدودي به وجود آمده باشد اما در ساير كشور ها بيشتر است. اصولادر ارتودنسي تلاش مي شود كه در ابتدا شخص را زيباتر كنيم و بر اساس زيبايي صورت، فكين و دندان ها را با آن هماهنگ درمان مي كنيم. او مي افزايد: ارتودنسي به شكلي در كشور به سوي زيبايي دهان و دندان حركت مي كند كه روش هاي جديدي هم به اين درمان افزوده شده است. يكي از آنها ارتودنسي نامريي است كه در واقع طلق هاي شيشه اي هستند كه با توجه به ناهنجاري هاي دنداني تعداد آنها فرق دارد. اين طلق ها تا دو سال پيش تنها براي برخي درمان هاي ويژه قابل استفاده بود اما سال گذشته بسياري از اين مشكلات مرتفع شد. اين متخصص دهان و دندان ادامه مي دهد: البته هنوز هم درمان همه ناهنجاري ها با اين وسيله مقدور نيست. اين طلق هاي بيرنگ روي دندان ها قرار مي گيرند و به زحمت مي توان آنها را ديد. بيمار هم هر دو هفته اين طلق ها را تعويض مي كند و ارتودنتيست طلق جديدي را با توجه به وضعيت دندان هاي بيمار وارد دهان بيمار مي كند.

Tags: پوسیدگی دندان, ناهنجاری فکی, بیماری های دهان, سلامت دهان
منبع:  روزنامه شرق 1456

بازگشت به فهرست


دکتر علی راد | Rad
آیا این درست است که به آمار یک همکار متخصص ارتدنسی و ساکن بوستون امریکا(!!) نیاز پیدا کنیم و اعتماد نماییم؟!

یا باید انتظار داشته باشیم که مدیران و مسوولین کارشناس باشند، وظیفه خود را بدانند، وجدان کاری داشته و فارغ از ملاحظات، با به کارگیری افراد شایسته‌ی حرفه و پس زدن همکارانی که جایشان در تجارت خانه است و برخی پست ها را اشغال کرده اند، واقعیات را با پژوهش تعیین و اعلام کنند؟!
نام گفتاورد
دکتر امین سلطانی | Soltani
به نظر من حتی اگر این عدد را معتبر بدانیم ارزش برنامه ریزی ندارد. مشکل جای دیگر است. ظاهرا برنامه نویسان بهداشت و درمان دندان مملکت خوب مسایل را می فهمند. گاهی طرحهای پیشگیری محور خوبی را می شنویم ولی در مرحله اجرا پیش نمی رود. شاید وقتی طرح از وزارت بهداشت خارج شد و به نهادهای بالاتر رسید دیگر جلو نمی رود. یا خوب جلو نمی رود و اجرا نمی شود. طرحهای فیشورسیلنت، فلوراید ، شناسنامه سلامت کودک در مدرسه و از این قبیل بوده و هستند ولی در اجرا معلوم نیست چطور جواب داده اند یا حداقل گزارش کاملی در اختیار عموم نیست.
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر