نتیجه آموزش دندان پزشکی، 30 درصد مردودی آزمون جامع امسال است ۱۵ فروردین ۱۳۹۱

نتیجه آموزش دندان پزشکی، 30 درصد مردودی آزمون جامع امسال است

جمعي از دانشجويان دانشگاه هاي علوم پزشكي 14 و 15 فروردین 91 در اعتراض به روند برگزاري آزمون هاي جامع علوم پايه و پيش كارورزي رشته هاي پزشكي، دندان پزشكي و دارو سازي با حضور مقابل اين وزارتخانه اعتراض خود را اعلام كردند و اين درحالي است كه اين دانشجويان براي ادامه روند اعتراض خود به نهاد رياست جمهوري رفتند.
دانشجويان در اين تجمع بر روند برگزاري آزمون و نحوه طراحي سوالات معترض بودند و معتقد بودند برخي از ارفاقات كه در دوره هاي گذشته به شركت كنندگان در اين آزمون اختصاص مي يافت، در اين آزمون وجود نداشته است
اين دانشجويان از مسئولان وزارت بهداشت درخواست داشتند كه ارفاقات به شركت كنندگان در اين دوره مانند دوره هاي قبل باشد، اين درحالي است كه دكتر نسل سراجي، رئيس مركز آزمون و سنجش وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار علمي «خبرگزاري دانشجو»، گفت: من به تمامي دانشجويان قول مي دهم كه در برگزاري اين آزمون هيچ حقي از هيچ يك از دانشجويان ضايع نشده و هرگونه ارفاقي كه لازم بوده به دانشجويان ارائه شده است.
وي با اشاره به اينكه آزمون هاي جامع دانشجويان پزشكي سال هاي طولاني است كه در وزارت بهداشت برگزار مي شود، افزود: دو سال گذشته شوراي عالي برنامه ريزي مصوب كرد كه كف نمره قبولي براي دانشجويان در اين آزمون ها با فرمول جديد محاسبه شود كه براساس اين فرمول دانشجو بايد 50 درصد نمره قبولي را كسب كند كه به طور مثال اگر نمره دانشجويان از 20  تعيين شود، لازم است دانشجويان حداقل نمره 10 را كسب كنند.
رئيس مركز آزمون و سنجش وزارت بهداشت بيان داشت: آيين نامه محاسبه جديد نمره دانشجويان در آزمون هاي جامع دو سال گذشته به تمامي دانشگاه هاي علوم پزشكي ابلاغ شده است
نسل سراجي تصريح كرد: در روند برگزاري آزمون پس از انتشار كليد اوليه سئوالات در سايت مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت، دانشجويان و افرادي كه به سئوالات اعتراض دارند از طريق سايت اعتراضات خود را به مركز آزمون ارسال مي كنند و پس از آن اعتراضات به دبيرخانه ارسال و در آنجا رسيدگي مي شود.
وي بيان داشت: دبيرخانه از افرادي كه در روند طراحي سئوالات شركت داشته و همچنين افراد متخصص دعوت مي كند كه اعتراضات دانشجويان را بررسي كنند و پس از بررسي و يا اعمال اعتراضات در نهايت كليد نهايي سئوالات آزمون جامع بر روي سايت سازمان قرار داده شده و نتايج نيز براساس اين كليد نهايي به دانشگاه ها اعلام مي شود.
رئيس مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصريح كرد: همچنين قبل از اعلام نتايج نهايي تك تك سئوالات آناليز شده و نتايج اين بررسي به وزير بهداشت ارائه مي شود كه بر اين اساس سئوالات در شش درجه ساده، متوسط، دشوار، خيلي دشوار، فوق دشوار و ميانگين ضريب دشواري تقسيم بندي مي شوند و در صورتي كه تعدادي از سئوالات به عنوان سئوالات خيلي دشوار شناخته شود، بر اساس صلاح ديد نمره اين سئوالات به افرادي كه با نمره ارفاق قبول مي شوند، داده خواهد شد.
نسل سراجي اضافه كرد: بيشتر افرادي كه در آزمون هاي جامع نمره قبولي را كسب نمي كنند، دانشجوياني هستند كه در كشورهاي غير معتبر تحصيل كرده اند و به دليل كافي نبودن آموزش ها نمي توانند در اين امتحان برگزيده شوند.
وي با بيان اينكه افراد فعال در وزارت بهداشت متوليان گروه پزشكي در كشور هستند، بيان داشت: دانشجوياني كه مقابل وزارت بهداشت تجمع كرده اند، خواهان دريافت نمره قبولي هستند كه اين سئوال مطرح است آيا مردم جامعه به ما اين حق را مي دهند كه بدون داشتن اطلاعات لازم به افرادي كه نمره لازم در آزمون هاي جامع را نياورده اند، نمره اضافي داده شود؟
رئيس مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصريح كرد: در آزمون پيش كارورزي 10 درصد مردودي، در آزمون علوم پايه پزشكي 13.3 درصد مردودي، در آزمون دارو سازي حدود 8 درصد مردودي  و در آزمون دندانپزشكي حدود 30 درصد مردودي وجود داشت كه آمار مردودي هاي رشته دندانپزشكي از ديگر رشته ها بيشتر بوده است كه اين امر مربوط به بحث آموزش به دانشجويان اين رشته است كه بايد بررسي شود.
نسل سراجي بيان داشت: در سال حدود 27 آزمون در اين مركز برگزار مي شود كه به طور ميانگين مي توان گفت هر دو هفته يك بار يك آزمون توسط اين مركز برگزار خواهد شد.
خاطرنشان مي شود، در مجموع دانشجويان بر حذف حد نصاب نمره قبولي به صورت شناور، تعيين حد نصاب نمره از 100 و حذف ارفاقات معترض بودند و در مقابل وزارت بهداشت تجمع كردند.

Tags: وزارت بهداشت, مركز سنجش, دانشجویان پزشکی, تجمع اعتراضی
منبع:  عصر ایران | خبرگزاری دانشجو

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر