در افزایش میزان شکایت ها نباید فقط دندان‌پزشک را مقصر دانست ۲۲ فروردین ۱۳۹۱

در افزایش میزان شکایت ها نباید فقط دندان‌پزشک را مقصر دانست

تعرفه‌هاي خدمات دندان پزشكي در حالي ثابت مانده است كه نوسانات نرخ ارز و حذف يارانه حامل‌هاي انرژي اعم از آب، برق و گاز همگي در افزايش هزينه‌هاي جاري مراكز درماني و قيمت مواد و تجهيزات دندانپزشكي تاثيرگذار بوده است. دبير اجرايي كنگره انجمن دندانپزشكي ايران با انتقاد از ثابت ماندن تعرفه‌هاي دندانپزشكي با وجود نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي اخير گفت: هم‌اكنون به جز شمار اندكي از دندانپزشكان كه به علت سابقه فعاليت در حرفه دندانپزشكي قادر به تامين اين قبيل هزينه‌ها هستند اغلب دندانپزشكان جوان در كلينيك‌ها و در مراكز خصوصي طرف قرارداد با بيمه‌هاي تكميلي فعاليت مي‌كنند كه تعرفه اين بيمه‌ها حتي از تعرفه اعلام شده از سوي سازمان نظام پزشكي و وزارت بهداشت كمتر است. البته اين مشكل در سال گذشته بين بيمارستان‌هاي خصوصي و بيمه‌هاي تكميلي نيز وجود داشت.بهزاد فرخزاد افزود: افزايش دانشكده‌هاي دندانپزشكي بدون وجود بازار كار براي اين قشر از جامعه بدين معناست كه دندانپزشك بيكار تربيت مي‌شود.
وي با بيان اين‌كه با وجود افزايش شمار دانش‌آموختگان دندانپزشكي شاهد افزايش شاخص DMF (شاخص پوسيدگي دندان در جامعه آماري) در كشور هستيم، گفت: افزايش دندانپزشكان در كاهش شاخص‌هاي بهداشت دهان و دندان در ميان افراد جامعه تاثيري نداشته است، بنابراين سياست افزايش دانشكده‌هاي دندان پزشكي جاي سوال دارد.
وي اضافه كرد: در افزايش ميزان شكايت‌ها نبايد فقط پزشك يا دندانپزشك را مقصر دانست، بلكه بايد شيوه آموزش دانشكده‌ها و توقعات بجا و نابجاي جامعه، سيستم درماني غلط و... را هم بررسي كرد، اما متاسفانه فقط درمانگر مورد بازخواست قرار مي‌گيرد. اين در حالي است كه از اروپا، آمريكا و بسياري از كشورهاي ديگر بيماران براي درمان توسط همين پزشكان و دندانپزشكان به ايران سفر مي‌كنند.

Tags: تعرفه پزشکی, افزایش نرخ خدمات, شاخص پوسیدگی دندان, افزایش دانشکده ها
منبع:  جام جم آنلاین
مطالب مرتبط:  امیدواری به رشد25درصدی تعرفه‌های پزشکی
توافق نظام پزشکی و وزارت بهداشت بر تعرفه درمان پیشنهادی
تعیین تعرفه های پزشکی با ساز و کار غیرقانونی
تعرفه های درمان باید از شورای عالی بیمه سلامت خارج شود
تعیین تعرفه غیرواقعی=تعطیلی مطب‌ها
شاخص پوسیدگی دندان را به صفر می رسانیم
تعداد دندان پزشکان چندین برابر شده و آمار پوسیدگی بالاتر رفته
عدم ارتباط بهبود سلامت دهان با افزایش تعداد دندان پزشکان
اعلام افزایش پذیرش دانشجوی دندان پزشکی و پزشکی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر