محدودیت جدید وزارت بهداشت در تخصیص ارز دانشجویان خارج از کشور‎ ۲۴ خرداد ۱۳۹۱

محدودیت جدید وزارت بهداشت در تخصیص ارز دانشجویان خارج از کشور‎

ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان- در یک اقدام غیر منتظره جدید، وزارت بهداشت خانواده دانشجویان دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت نیستند را به بازار آزاد ارز فرستاد!  دکتر محمود قاضی خوانساری،داروساز متولد سال 1338، سرپرست قبلی معاونت علوم پايه و تحصيلات تكميلي دانشكده پزشكي دانشگاه تهران، که از مرداد ماه 1390 رئيس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت است گفت: افرادی که در دانشگاه هایی که در فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارند و نامعتبر هستند، تسهیلات ارزی دریافت نمی کنند.
دکتر محمود قاضی خوانساری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تعداد افرادی که در گروه علوم پزشکی با هزينه شخصی برای تحصيل به خارج از کشور رفته اند، گفت: ما تنها آماری را می توانيم از ميزان دانشجويان علوم پزشکی در خارج از کشور ارائه کنيم که اين افراد بر اساس پرونده های موجود در مراکز خدمات آموزشی پرونده تسهيلاتی تشکيل داده باشند. وی اضافه کرد: براساس پرونده های موجود در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، بيش‌ترين دانشجويان ايرانی در گروه علوم پزشکی در فيليپين و در رشته دندان‌پزشکی تحصيل می کنند و پس از آن در کشورهای هندوستان و مجارستان بيش ترين ميزان دانشجويان علوم پزشکی را داريم.
دکتر محمود قاضی خوانساری افزود: ما در وزارت بهداشت به صورت دائم درباره اعتبار مراکز آموزش عالی خارج از کشور بررسی و هر گونه تغييرات از طريق سايت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت به نشانی edd.behdasht.gov.ir اطلاع رسانی می شود اما متاسفانه برخی افراد به خودشان زحمت نمی دهند که سايت را کنترل کنند و از تغييرات مطلع شوند. وی گفت: در سال 90، بيش از يک هزار نفر پرونده جهت فارغ التحصيلان خارج برای ارزشيابی مدرک تحصيلی تشکيل داده اند. از ميان اين مدارک که مورد ارزش‌يابی قرار گرفته اند بيش از 70 درصد آن‌ها مورد تاييد قرار گرفته اند و ساير مدارک تحصيلی نيز به دليل نقص مدارک مورد ارزش يابی قرار نگرفته اند. قاضی خوانساری اظهار داشت: با توجه به اين‌که از سال 2010 دانشگاه‌های کشور اوکراين، ارمنستان و از ابتدای سال 2009 دانشگاه‌های کشور آذربايجان از نظر وزارت بهداشت غيرمعتبر اعلام شده اند، افرادی که پيش از اين در آن دانشگاه‌ها شروع به تحصيل کرده اند، امکان ارزش‌يابی برای مدارک آن‌ها وجود دارد ليکن در صورت شروع به تحصيل پس از اين تاريخ امکان ارزش يابی مدارک آنها وجود ندارد.افرادی که در دانشگاه هایی که در فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارند و نامعتبر هستند، تسهیلات ارزی نیز دریافت نمی کنند.
وی یادآور شد: شورای ارزشیابی در آخرین مجوز خود تعریف جدیدی برای اعتبار دانشگاهها علاوه بر فهرست وزارت بهداشت ارائه کرد. بر اساس این تصمیم مدارک دانشگاه هایی که در فهرست ارزشیابی وزارت بهداشت قرار ندارند، در صورتی که در میان 1000 دانشگاه اول رتبه بندی جهانی QS، در میان 500 دانشگاه اول رتبه بندی تایمز و 500 دانشگاه اول رتبه بندی شانگهای قرار دارند ارزشیابی می شوند.
رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت افزود: در این میان کتاب گورمن که کتاب دانشگاههای معتبر آمریکا است نیز به عنوان یک ملاک ارزشیابی درنظر گرفته می شود.
قاضی خوانساری دلیل این تصمیم را قرار گرفتن ایران در رتبه های بین المللی از جمله تایمز و QS عنوان کرد و افزود: دلیل دیگر این امر این بود که فردی از یک دانشگاهمعتبر جهانی فارغ التحصیل می شد اما این دانشگاه در فهرست وزارت بهداشت قرار نداشت از همین رو ما رتبه بندی های جهانی را نیز ملاک قرار دادیم.


Tags: ارز دانشجویی, وزارت بهداشت, وزارت علوم
خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی
منبع:  ایردن | مهر
مطالب مرتبط:  شش دانشگاه علوم پزشکی اجازه اعطای بورسیه خارج یافتند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر