اختلال جدی در تامین هزینه دانشجویان خارج از کشور نگران کننده است ۱ شهریور ۱۳۹۱

اختلال جدی در تامین هزینه دانشجویان خارج از کشور نگران کننده است

یکی از این دانشجویان که در دانشگاه مالزی تحصیل می کند با بیان برخی مشکلاتش در دریافت ارز تحصیلی از بانکهای استان اصفهان اعلام کرد که علیرغم ارائه تمام مدارک خواسته شده به بانک برای دریافت ارز تحصیلی با ایراداتی واهی از شعبه مربوطه مواجه شده و بانک مذکور تنها مبلغ 3 هزار دلار در اختیار این دانشجو قرار داده و با مراجعه به بانکی دیگر به این دانشجو اعلام شده که ارز همراه و هزینه دانشگاه پرداخت نمی شود.
دانشجویی دیگر خبر داد که از تاریخ دریافت معرفی نامه دریافت ارز تحصیلی یعنی 19 خرداد 1391 تاکنون موفق به دریافت ارز دانشجویی خود نشده  و بانک به بهانه های بی مورد از پرداخت ارز خودداری می کند.

پرداخت ارز دانشجویی به مشتریان قدیمی
از سوی دیگر یک دانشجوی دکتری در نامه ای خطاب به معاونت بورس وزارت علوم اعلام کرد که ارز دولتی سهمیه تابستانش را دریافت نکرده و با مراجعات متعدد خانواده ایندانشجو به بانک به آنان اعلام شده بانکها فقط به مشتریهای قدیمیشان یعنی کسانی که از قبل در آنجا حساب دارند، ارز تحصیلی پرداخت می کنند.
بانک سامان نیز تنها مبلغ 3 هزار دلار در اختیار دانشجو قرار داده و اعلام کرده که به خانواده دانشجویان ارزی تعلق نمی گیرد.
همچنین براساس اعلام دانشجویان، برخی بانکها شهریه را تقبل نکرده و هیچ مساعدتی بابت شهریه ترم دوم به عمل نیاورده اند. این دانشجو از وزارت علوم خواست که به موضوع علت عمل نکردن بانکها به نامه های وزارت علوم رسیدگی شود.
همچنین دانشجوی دیگری که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارد در تماس با خبرگزاری مهر اعلام کرد که بانکها نه تنها اقدام به پرداخت ارز تحصیلی نمی کنند بلکه با بدترین شیوه ممکن با دانشجویان رفتار می کنند و آنان را با چشم گریان از دریافت ارز تحصیلی ناامید می کنند.

ارسال نامه دانشجویان معترض به بانک مرکزی
حسن مسملی نائینی - معاون بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم اعلام کرد که قرار است برخی نامه های ارسال شده دانشجویان به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر عدم دریافت ارز تحصیلی به بانک مرکزی ارسال شود.
وی در این باره برای چندمین بار تاکید کرد که هیچ بانکی نمی تواند بدون بخشنامه بانک مرکزی از پرداخت ارز تحصیلی خودداری کند.

دستور شفاهی بانک مرکزی به بانکها
دانشجویان در مراجعات خود به بانکها و مواجه شدن با نپرداختن ارز تحصیلی از سوی بانکها با این پاسخ مواجه شدند که بخشنامه مرکزی مبنی بر عدم پرداخت ارز تحصیلی به بانکها صادر شده است.
این در حالیست که بانکها در مقابل مطالبه و مشاهده این بخشنامه هیچ عکس العملی نشان نمی دهند و با بهانه های متفاوت از این اقدام خودداری می کنند.
این گمانه در ذهن دانشجویان و خانواده هایشان به وجود آمده که بانک مرکزی طبق قراری نانوشته و به صورت شفاهی به بانکها دستور داده ارز دانشجویی پرداخت نشود.


Tags: ارز دانشجویی, بانک مرکزی, وزارت علوم
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  محدودیت جدید وزارت بهداشت در تخصیص ارز دانشجویان خارج از کشور‎

بازگشت به فهرست


مسعود حسینی
در سال های اخیر دانشجویان بسیاری بنا بر دلایل متعدد، کشور را ترک کردند تا بر حسب موقعیت مالی و امتیازات علمی خود در یکی از کشور های آسیای میانه یا اروپا و آمریکا ساکن شوند.
آنها به دنبال شرایطی بودند تا بتوانند در فضایی به دور از هر گونه استرس و فشار های محیطی، با آسودگی خیال و البته بهره گیری از شرایط آموزشی دنیای مدرن، آینده خود را به گونه ای دیگر رقم زنند.
پر واضح است که افزایش بی رویه هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، ظرفیت محدود دانشگاه های معتبر داخلی، گسترش دخالت های غیر مسئولانه در حوزه دانشگاه و از همه مهمتر نبود چشم اندازی روشن در عرصه اشتغال از جمله عوامل کلیدی در بالا رفتن میل به مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود و نمی توان در این زمینه از ضعف مدیریت و برنامه ریزی در نهاد های مسئول چشم پوشی کرد.
دانشجویان ایرانی خارج از کشور را می توان به سه گروه عمده تقسیم کرد؛ گروه اول دانشجویانی هستند که هر ساله توسط نهادهای دولتی همچون وزارت علوم و دیگر ارگان ها ی ذی ربط به منظور گذراندن تحصیلات تکمیلی یا فرصت های مطالعاتی راهی خارج از کشور می شوند، این گروه که درصد بسیار اندکی از دانشجویان ایرانی را در خود جای می دهد بخش قابل توجه ای از هزینه تحصیل و زندگی شان را کمک های دولتی تامین کرده و اصولا تفاوت قیمت ارز تاثیری در شرایط زندگی آنها ایجاد نمی کند.
اما نکته قابل توجه و تبعیض آمیز ملاک اعطای این بورسیه هاست...
گروه دوم دانشجویانی هستند که با توجه به رزومه تحصیلی خود، توانسته اند از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر در اروپا، امریکا و کانادا پذیرش و بورس تحصیلی گرفته و راهی غرب شوند. این گروه از دانشجویان که عمدتا از نخبگان دانشگاهی کشور محسوب می شوند نیز همانند گروه اول، در زندگی روزمره و تحصیل، وابستگی چندانی به ارز دولتی نداشته و اصولا با حقوق ماهیانه ای که از دانشگاه محل تحصیل دریافت می کنند می توانند از عهده مخارج معقول یک زندگی دانشجویی برآیند.
اما گروه سوم، که بیشترین آمار دانشجویان ایرانی خارج از کشور را به خود اختصاص داده اند، آنهایی هستند که بی بهره از روابط سیاسی و ناکام در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دنیا، کشور را به مقصد آسیای میانه و اروپا ترک کرده اند، آنها اکثرا متعلق به طبقه متوسط جامعه بوده که حتی امکان پرداخت هزینه های دانشگاه آزاد را نیز نداشته و ندارند و تنها با اتکا به ارز دولتی و کمک های خانواده و تفاوت اندک هزینه زندگی در ایران با کشورهایی مثل مالزی و هند، تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور ها گرفته اند که طبیعتا بیشترین آسیب ناشی از تغییر قیمت ارز و همچنین حذف ارز دولتی گریبان این گروه را خواهد گرفت.

تعداد دانشجویان خارج از کشور
گرچه آمار دقیقی از دانشجویان خارج از کشور در دست نیست اما مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم سال گذشته تعداد تقریبی دانشجویان ایرانی ساکن در خارج از کشور را 80 هزار نفر اعلام کرده بود، که به نظر می رسد این آمار چندان پایه و اساسی ندارد، او مدعی شده بود که 75% دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور دانشجوی مقطع کارشناسی هستند که در صورت صحت این ادعا مسلماً مسئولین امر می بایست در سیاست های کلان خود در حوزه دانشگاه اقدام به یک بازنگری کلی نمایند. اما در واکنشی دیگر، در هفته ی گذشته مسلمی نائینی آمار دانشجویان غیر بورسیه را که از طریق وزارت علوم درخواست ارز دولتی کرده اند نزدیک به 48 هزار نفر عنوان کرد که قانوناً تا پیش از این می توانستند سالانه نزدیک به 9 هزار دلار ارز دولتی دریافت کنند.
اختلافات دولت و مجلس
اختلاف در تصمیم گیری و تناقض در اظهارات مسئولین، داستان تازه ای در سیستم اداری کشور نیست و به طبع این روح و روان شهروندان و مردم ایران است که روزانه از سوی تصمیم سازان بارها و بارها به بازی گرفته می شود.
نگاهی به اظهارات متناقض وزیر علوم و معاونانش از یک سو، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از سوی دیگر و وعده های نمایندگان مجلس در راس اینها، خود گواهی است بر شعله های یک جنگ روانی تمام عیار.
درست زمانی که شایعه حذف ارز دولتی برای دانشجویان مطرح می شود، ابتدا وزارت علوم آن را تکذیب می کند تا وزیر اقتصاد مجبور شود و آب پاکی را بر دستان همگان بریزد و موضوع را قطعی بداند، اما داستان بدینجا ختم نمی شود و معاون وزیر علوم و رئیس بانک مرکزی مدعی می شوند که برنامه ای برای قطع ارز دانشجویی ندارند ولی آن سو تر سخنگوی هیات رئیسه مجلس از توافقی با وزارت اقتصاد بر سر حذف ارز دانشجویی می گوید، در این میان خانواده های بسیاری از دانشجویان، یک روز مقابل مجلس و روز دیگر مقابل دفتر احمدی نژاد و روزی دیگر در کنار ساختمان وزارت علوم جمع می شوند و برای حل موضوع کمک می خواهند.
البته دولت هم همچون گذشته مشتاق مراجعین محترم و نیازمندی است که با تفقدی بر آنها، کرامات خود را نشان دهد. مردمی عریضه به دست در مقابل دولت با وعده های تو خالی.
با وجود آن که بامداد امروز برخی رسانه ها مدعی شدند که مجلس در جلسه روز 3 شنبه موضوع ارز دانشجویی را حل و فصل خواهد کرد اما به نظر می رسد بازی کماکان ادامه خواهد داشت...
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر