تعداد و درصد مراجعه کودکان زیر سه سال به دندان پزشک صفر است ۱۳ شهریور ۱۳۹۱

تعداد و درصد مراجعه کودکان زیر سه سال به دندان پزشک صفر است

دکتر محمدحسین خوشنویسان، رئیس اداره سلامت بهداشت دهان ورزات بهداشت در سمینار ملی و کشوری دهان در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بنا به دستور مقام وزارت و به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، تمامی کودکان 12-6 سال در کشور زیرپوشش ورانیش فلوراید قرار خواهند گرفت.
وی افزود: از ابتدا تا پایان سال تحصیلی این برنامه به صورت همزمان در دو نوبت در مدارس سطح کشور به اجرا درخواهد آمد.
رئیس اداره سلامت بهداشت دهان و دندان ورزات بهداشت هدف از برگزاری این سمینار را یکسان‌سازی سطح معاینات، تشخیص بیماری‌های دهان و تعیین شاخص اندازه‌گیری وضعیت بیماری‌ها و مقایسه آن با معیارهای جهانی عنوان کرد.
این مسئول افزود: اطلاع‌رسانی در سطح وسیع در زمینه پیشگیری و همچنین ارتقای آگاهی دندانپزشکان در زمینه سیستم‌های آموزشی مبتنی بر پیشگیری از بیماری‌های دهان از دیگر اهداف این گردهمایی است.
خوشنویسان، پوسیدگی دندان را یکی از عمده‌ترین مشکلات شایع در بین کودکان ایرانی برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود 50 درصد از کودکان سه ساله در کشور دارای پوسیدگی دندان هستند.
وی ادامه داد: در کشور به طور متوسط کودکان تا سن سه سالگی حدود 13 بار به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند و درصد و میزان مراجعه به دندانپزشک در این سنین صفر است.
رئیس اداره سلامت بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت از آغاز پیمایش کشوری دهان به صورت گسترده در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: سالم نگهداشتن دندان سالم شعار اصلی این پیمایش است.
خوشنویسان هدف این پیمایش را جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های تمامی کودکان تا سال 1404 بیان کرد.
وی از سازمان بهداشت جهانی به عنوان حمایت کننده اصلی این پیمایش یاد کرد و افزود: در سال گذشته در جلسه‌ای با حضور 22 کشور منطقه فعالیت‌های بهداشت دهان کشور به عنوان الگوی منطقه خاورمیانه مطرح شد.
رئیس اداره سلامت بهداشت دهان ورزات بهداشت از کشور اسکاندیناوی به عنوان پیشروترین کشور در زمینه پیشگیری از پوسیدگی دندان یاد کرد.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با وجود سرمایه‌های علمی و تحقیقات مطلوب در کشور تا سال 1404 شاهد نتایج خوبی در زمینه پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها باشیم.
دکتر خوشنویسان مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان که به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد را مسواک نکردن به موقع، عدم مراقبت از دندان‌ها، رعایت نکردن بهداشت فردی و مراجعه نکردن به دندان پزشک ذکر کرد.
به منظور تشخیص شاخص بیماری‌های دهان در سطح استان، حدود 200 نفر از افراد مبتلا به بیماری دهان در حاشیه کار عملی این سمینار مورد معاینه دندان پزشکان قرار گرفتند.

Tags: دندان پزشکی کودکان, بیماری دهان، بهداشت دهان، دانشکده دندان پزشکی زاهدان
منبع:  فارس
مطالب مرتبط:  جای مبهم پیشگیری در سیاست سلامت
ما متولی سلامت مردمیم؛ نه حافظ منافع دندان‌پزشکان | دکتر فاضل
کارکنان دندان پزشکی حد واسط؛ باید ها و نبایدها
صفحه مرتبط:  www.irden.com/site/khoshnevisan/

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر