تخصیص 50 میلیون یورو ارز برای واردات لوازم آرایشی به جای دارو ۱۱ آبان ۱۳۹۱

تخصیص 50 میلیون یورو ارز برای واردات لوازم آرایشی به جای دارو

حسينعلي شهرياري رئيس كميسيون بهداشت گفت: قيمت ارز سه برابر شده، ولي تجهيزات پزشكي را ده برابر گران كرده اند. شركت هاي واردكننده تجهيزات پزشكي از نوسانات قيمت ارز سوءاستفاده نكنند. البته دولت هم بي تقصير نيست امسال فقط ۴۰ ميليون دلار به واردات دارو دادند، ولي براي واردات لوازم آرايشي ۵۰ ميليون يورو ارز اختصاص دادند.
     حسينعلي شهرياري در نشست مشترك چشم پزشكان كشور با نماينده سازمان نظام پزشكي، وزارت بهداشت و كميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: اگر امروز تخلفات گروه چشم پزشكي بسيار كمتر از گروه هاي ديگر پزشكي است به اين دليل است كه تعرفه هاي اين گروه و گروه قلب و عروق واقع بينانه تر از بقيه بخش ها در نظر گرفته شده است.
    شهرياري تصريح كرد: چشم پزشكي وابسته به تجهيزات است و براي خريد تجهيزات بايد 5/1 ميليارد دلار پرداخت مي كرديم، ولي امسال دچار مشكلاتي شديم.
    وي با اشاره به اين كه بانك مركزي به موقع گشايش اعتبار انجام نمي دهد، افزود: بسياري از داروهاي حياتي مردم، بيماران سرطاني و صعب العلاج حتي معلولان و دياليزي ها كمياب شده است و روزي نيست كه مراجعات مردمي براي دارو به كميسيون بهداشت مجلس نداشته باشيم.
    به گفته شهرياري حدود 400 ميليون دلار براي دارو گشايش اعتبار شده است و از آن طرف فقط اختلاف ارز مرجع از سال گذشته تا امسال 17 درصد شده يعني ارز مرجع از 1050تومان به 1226 تومان رسيده است.
    نماينده مردم زاهدان در مجلس گفت: مشكل ديگر اين است كه منابع وزارت بهداشت به موقع تخصيص نمي يابد. سال گذشته 3150 ميليارد تومان مصوب كرديم تا براي حل مشكلات حوزه سلامت به وزارت بهداشت بدهند، اما تا آخر سال به زور توانستيم 2000ميليارد تومان از دولت بگيريم. امسال هم كه در ماه هشتم سال هستيم از 6000 ميليارد توماني كه تصويب كرديم يك ريال هم ندادند و از بودجه سالانه نيز فقط 55 درصد محقق شده است.

Tags: تجهیزات پزشکی, ارز مرجع, وزارت بهداشت, كميسيون بهداشت و درمان مجلس
منبع:  فارس | جام جم
مطالب مرتبط:  افزایش قیمت مواد بیش از قیمت تجهیزات به دندان پزشکان فشار آورده است
تبعیض وزارت بهداشت در واردات تجهیزات پزشکی
عقب ماندگی کشور در تولید مواد و تجهیزات دندان پزشکی
اخطار رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای تأمین ارز دارو

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر