حتی یک دلار ارز مرجع به تولید کنندگان تجهیزات دندان پزشکی تخصیص پیدا نکرده است ۲۳ آذر ۱۳۹۱

حتی یک دلار ارز مرجع به تولید کنندگان تجهیزات دندان پزشکی تخصیص پیدا نکرده است

مجید روحی در نشست خبری که به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندان پزشکی ترتیب داده شده بود، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 دانشکده و 13 انجمن دندان پزشکی در سطح کشور فعال هستند، عنوان کرد: این جشنواره با مشارکت این دانشکده‌ها و همچنین با حضور مبتکرین، نخبگان و محققان تولید تجهیزات دندانپزشکی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در حوزه تولید تجهیزات پزشکی و ارتقای تولیدات در این حوزه از جمله اهداف عمده برگزاری این جشنواره هستند، عنوان کرد: بیش از 50 شرکت تولید کننده تجهیزات دندانپزشکی که بیش از 90 درصد آنها حائز استانداردهای بین المللی در تولید هستند، در این جشنواره حضور دارند.
روحی با اشاره به برگزاری جشنواره ERDEK 2013‌ در نیمه دوم مهرماه سال آینده عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت اگر امکانات در اختیار تولید کنندگان قرار بگیرد تضمین می‌کنیم که می‌توانیم تا آن زمان تمام تجهیزات دندانپزشکی را حتی در حوزه‌های تک در کشور تولید کنیم.
نماینده اتحادیه صنفی تامین،‌ تولید و توزیع تجهیزات دندان پزشکی استان تهران ضمن اعلام خبر رونمایی از یک دستگاه لیزر جدید در حوزه دندان پزشکی در این جشنواره عنوان کرد: شرکت‌های تولید کننده حاضر در جشنواره در زمینه تولید یونیت‌ها، تجهیزات استریلیزاسیون، دستگاه های عفونت زدایی، اتوکلاوهای دندانپزشکی، تجهیزات مطب‌ها و مواد اولیه دندانپزشکی فعال هستند.

50 کشور دنیا از محصولات ایرانی استفاده می‌کنند

رییس ستاد برگزاری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی با بیان اینکه 60 تا 70 درصد نیاز کشور به تجهیزات دندانپزشکی در داخل تولید می‌شود، عنوان کرد: 50 کشور دنیا از محصولات ایرانی استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: صادرات برخی تجهیزات دندانپزشکی به کشورهای منطقه از جمله ترکیه، عراق، همچنین آسیای میانه، قفقاز، برخی کشورهای آسیای دور، کشورهای اروپایی، آفریقای و آمریکای جنوبی انجام می‌شود.

لزوم سرمایه گذاری در تولید تجهیزات های‌تک دندانپزشکی در کشور

نماینده اتحادیه صنفی تامین، تولید و توزیع تجهیزات دندانپزشکی تهران با تاکید بر اینکه گسترش تولید بایستی پشتوانه صادرات نیز داشته باشد، عنوان کرد: سرمایه گذاری در بخش دندانپزشکی ارزش افزوده بالایی دارد زیرا نیاز کشور و منطقه به تجهیزات دندانپزشکی بالاست. لازم است دولت از صادرات تجهیزات دندانپزشکی حمایت کند. گاهی پیش می‌آید که حتی دو تا سه ماه نیز برای صادرات در نوبت می‌مانیم.

اختصاص سالانه 10 میلیارد تومان برای بخش تحقیقات، صادرات را نیز تقویت می‌کند

رییس ستاد برگزاری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی ضمن تاکید بر ضرورت تقویت صادرات در این بخش عنوان کرد: طبق ماده 87 قانون توسعه صادرات سند چشم انداز، بایستی سالانه 10 میلیارد تومان در بخش تحقیقات سرمایه گذاری شود. اگر این اتفاق بیفتد قطعا با ارتقای کیفیت تولیدات بخش صادرات نیز تقویت خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه عمده ترین خریدار تجهیزات در کشور خود وزارت بهداشت است، عنوان کرد: به همین خاطر کیفیت تجهیزات و مواد پزشکی در هر کشوری حائز اهمیت است البته این فرهنگ هم جا افتاده است که پزشک دیگر به سمت استفاده از تجهیزات غیراستاندارد نمی‌رود و از کالایی که استاندارد ندارد استفاده نمی‌کند. اگر امور مربوط به تولید را به خود صنوف واگذار کنیم قطعا وضعیت تولید تجهیزات و ارتقای کیفیت آنها در وضعیت بهتری قرار خواهد گرفت.
روحی با بیان اینکه در حال حاضر شش تا هفت هزار لابراتوار دندانپزشکی مسئولیت ساخت اقلامی از جمله پروتزهای ثابت و متحرک و ارتودنسی را بر عهده دارند، عنوان کرد: در حال حاضر جامعه دندانپزشکی به سمت استفاده از تجهیزات دیجیتالی پیش می‌رود.
رییس ستاد برگزاری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر در زمینه تامین کدام گروه از تجهیزات دندانپزشکی دچار مشکل هستیم، عنوان کرد: برخی اقلام دندانپزشکی نظیر ایمپلنت‌ها یا لیزرها تولید داخل ندارند. قیمت ایمپلنت نیز به علت نوسانات ارزی در کشور بالا رفته است. البته یکی از هدف‌های این جشنواره حمایت از حوزه تولید ایمپلنت‌های دندانی است.

افزایش نرخ ارز قیمت مواد اولیه را حداقل سه برابر افزایش داده است

وی درباره تاثیر تحریم‌ها و افزایش قیمت نرخ ارز بر روی تامین تجهیزات دندانپزشکی اظهار کرد: به طور قطع مقوله ارز و تحریم‌ها در حوزه دندانپزشکی نیز اثرگذار بودند. نمی‌توان مدعی شد کشوری در زمینه تامین تجهیزات خود به طور کامل مستقل است. هیچ تولید کننده داخلی نیز نمی‌تواند بدون انتقال تکنولوژی و قطعات کار خود را انجام دهد. بایستی جهانی فکر کنیم. افزایش نرخ ارز قیمت مواد اولیه را حداقل سه برابر افزایش داده است و با توجه به این مشکلات تاکنون حتی یک دلار ارز مرجع هم به تولید کنندگان تجهیزات دندانپزشکی تخصیص پیدا نکرده است.
روحی اضافه کرد: ارز مبادلاتی نیز برای تولید کنندگان ایجاد دغدغه کرده است و بهتر است به سمت آن نرویم. زیرا علیرغم اینکه مایل هستیم قطعات و مواد مورد نیاز را از بهترین شرکت‌های دنیا خریداری کنیم اما نمی‌توانیم به اروپا ارز حواله کنیم. با تخصیص ارز مبادلاتی تنها می‌توانیم از کشورهایی نظیر چین خریداری کنیم که مایل به انجام آن نیستیم.

تخصیص 10 میلیون دلار ارز مرجع به تجهیزات دندانپزشکی مشکل تولید کنندگان را حل می‌کند

نماینده انجمن صنفی تولید کنندگان تجهیزات دندانپزشکی ضمن تاکید بر اینکه اگر 10 تا 20 میلیون دلار ارز مرجع به حوزه تجهیزات دندانپزشکی اختصاص پیدا کند تمام مشکلات تولید کنندگان حل می‌شود، خواستار حمایت دولت از تولیدکنندگان شد و گفت: اختصاص ارز مبادلاتی برای واردکنندگان مناسب است اما تولید کنندگان را دچار مشکل می‌کند.
وی ضمن تاکید بر سرمایه گذاری در حوزه تجهیزات های‌تک دندانپزشکی عنوان کرد: تولید مواد دندانی با فناوری نانو، کامپوزیت‌ها و مواد قالب گیری می تواند نقش بسزایی در تامین نیاز داخل داشته باشد. در حال حاضر کره جنوبی از نظر فناوری نانو در ردیف اول و کشور ایران در جایگاه دوم قرار دارد. یکی از اهداف برگزاری این جشنواره نیز تعامل میان متخصصان حوزه نانو و تولید کنندگان مواد دندانپزشکی است.

تامین90 درصد تجهیزات لابراتواری دندان پزشکی توسط تولید کنندگان داخلی

روحی در ادامه با بیان اینکه در بخش تجهیزات لابراتواری 90 درصد نیاز کشور را در داخل تامین می‌کنیم، عنوان کرد: در خصوص تجهیزات های‌ تکی نظیر دستگاه‌های تصویربرداری، لیزر و مواد دندانی نیاز به واردات وجود دارد.
وی درباره وضعیت ورود دستگاه‌های لیزری با توجه به اعمال تحریم‌ها گفت: اینکه عنوان می‌شود تجهیزات پزشکی جزو تحریم ها نیستند تنها بهانه است زیرا به عنوان مثال لیزری که در حوزه پزشکی کاربرد دارد به هیچ وجه در حوزه نظامی کاربرد ندارد. اما باز هم شاهد هستیم که تحریم شده‌ است و هر کالایی که بخواهد از اروپا و آمریکا وارد کشور شود بایستی اجازه صدور دریافت کند.
رییس ستاد برگزاری اولین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی با بیان اینکه این تحریم‌ها فرصتی برای کشور است تا بتواند بخش تولید را تقویت کند، گفت: اگر دولت به بخش خصوصی اعتماد کند و همچنین ارز مرجع در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد بسیاری از این مشکلات حل شده و موانع را پشت سر خواهیم گذاشت.
نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی از تاریخ 28 آذر تا اول دی ماه سال جاری با هدف حمایت از تولید ملی، نوآوری و تامین نیاز دندانپزشکی کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و در سالنهای 20، 21 و 22 برگزار می‌شود.


Tags: اتحادیه صنف مواد و تجهیزات دندان پزشکی, افزایش قیمت دلار
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  در حال حاضر اغلب دندان پزشکان تجارت را پیش گرفته‌اند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر