شرکت‌های تجاری توانسته‌اند انجمن‌ها را به سوی خود بکشانند ۱ بهمن ۱۳۹۱

شرکت‌های تجاری توانسته‌اند انجمن‌ها را به سوی خود بکشانند

طی سال‌های اخیر، تعداد کنگره‌های دندان‌پزشکی افزایش بی‌سابقه‌ای داشته‌اند و دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌های بسیاری که خود را متولی برگزاری همایش‌های علمی در این حوزه می‌دانند هر یک به شکل مستقل اقدام به برگزاری دوره‌های بازاموزی و کنگره‌های دندان‌پزشکی نموده‌اند. فارغ از کارکردهای مثبت یا منفی این رخداد، یکی از نتایج این افزایش، تداخل  و همزمانی ناخواسته کنگره‌هاست، اتفاقی که طی سال اخیر برای چندین برنامه علمی افتاد و جای خالی یک تقویم منسجم و سراسری برای کنگره‌های دندان‌پزشکی را بیش‌از پیش نمایان کرد.
همین مساله مدیران انجمن دندان‌پزشکی ایران و انجمن‌های تخصصی این حوزه را بر آن داشت تا با برگزاری یک جلسه هم‌اندیشی مسئله تعدد و همزمانی کنگره‌های دندان‌پزشکی پیش رو را بررسی کنند. این نشست روز پنج‌شنبه ۳۰آذر ماه، با حضور اعضای هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران و روسا و نمایندگان انجمن‌های تخصصی دندان‌پزشکی، در محل انجمن مادر، برگزار شد. خلاصه‌ای از گفتگوهای مطرح شده در این جلسه:
- دکتر بیژن اخوان آذری، رئیس هیئت‌مدیره منتخب انجمن دندان‌پزشکی ایران: متاسفانه شرکت‌های تجاری به صورت خزنده و آرام، توانسته‌اند انجمن‌ها را به سوی خود بکشاند. انجمن‌ها نیز به دلایل مالی مجبور به همکاری با آن‌ها شده‌اند. به نظر من اگر اعضا حق عضویت خود را افزایش داده و به موقع پرداخت کنند کمک موثری در جهت حل این مشکل می‌نمایند.
دکتر امیر رضا رکن، رئیس پیشین انجمن پریودونتولوژی وعضو هیئت مدیره منتخب انجمن مادر: تعدد کنگره‌ها باعث شد که انجمن پریو چاره‌ای اندیشیده و کنگره‌های خود را برای دندان‌پزشکان عمومی، به صورت دوسال یکبار برگزار کند. از طرفی سالی یک سمپوزیوم برای پریودونتولوژیست‌ها با حداقل هزینه و حداکثر استفاده برگزار نماید.
دکتر حسین افشار، رئیس انجمن دندان‌پزشکی کودکان: تصمیم ما بر این است که کنگره انجمن کودکان یکسال در میان برگزار شود.
دکتر علی تاجرنیا، دبیر اجرایی انجمن دندان‌پزشکی ایران: به نظر من رشته‌های جذاب و پرطرفدار باید حمایت‌گر رشته‌هایی باشند که از مخاطب کمتری برخوردارند. این یکی از راهکارهای تامین منابع مالی برای رشته‌هایی است که در میان دندان پزشکان با استقبال کافی روبرو نیستند. مثلا دو رشته مرتبط با هم می‌توانند در کنار هم کنگره برگزار نمایند. دو سالانه برگزار نمودن کنگره‌ها نیز از دیگر تدابیری است که می‌تواند جلوی تعدد و همزمانی کنگره‌ها را بگیرد. انجمن مادر می‌تواند از محل درآمدهای کنگره سالیانه خود و در جهت اجرای سیاست‌های تشویقی، به کنگره‌هایی که یکسال در میان برگزار می‌شوند کمک مالی نماید.
دکتر احمد رضا طلایی‌پور نماینده انجمن رادیولوژی دهان، فک و صورت: قبل از هر برنامه ریزی و ارائه راهکار، باید چاره‌ای بیندیشیم که اول ضمانت اجرایی و پایبندی به قول و قرارها توسط انجمن‌ها رعایت شود.
دکتر حسن رزمی، رئیس انجمن اندو: برگزاری دوسالانه کنگره‌ها، می‌تواند کیفیت و محتوای علمی کنگره‌ها را بالا ببرد. انجمن‌ها باید بتوانند با ارتقای کیفیت علمی کنگره‌ها، شرکت کننده‌های زیادی جذب نمایند تا بتوانند نفوذ شرکت‌ها را به حداقل برسانند.
دکتر مهدی نصیبی رئیس انجمن سلامت دهان: آیا واقعا کنگره‌ها را انجمن‌ها برگزار می‌کنند یا شرکت‌ها؟ سیاست‌های برگزاری کنگره‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم شرکت‌ها را کنترل نماییم چرا که خیلی از این شرکت‌ها تجاری نبوده و بیشتر شبیه به دستفروشان هستند.
دکتر مهناز صاحب‌جمعی رئیس انجمن تشخیص بیماری‌های دهان: ما باید بتوانیم سیاست‌های کلی وزارت خانه‌ای را تغییر دهیم. شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود که مثلا رشته‌هایی که طرفدار و مخاطب کمتری دارند بتوانند امتیاز بیشتری به خود تخصیص دهند. چرا که رشته‌هایی این چنینی به دلیل نبود درآمد کافی، امکان برگزاری کنگره‌های چند روزه را نداشته و در نتیجه شرکت‌کننده کمتری دارند.
دکتر بهزاد فرخ‌زاد، عضو هیئت مدیره منتخب: ما می‌توانیم از وزارت‌خانه بخواهیم گذراندن دوره‌های برخی رشتهٔ مهم ولی کم طرفدار را، اجباری کند؛ مثل گذراندن ده امتیاز دوره هپاتیت برای دندان پزشکان الزامی بود. البته ناگفته نماند که کنگره‌ها باید بیشتر دانش محور باشند تا امتیاز محور. در این زمینه و در گام نخست، انجمن‌ها باید به یک نظر واحد رسیده و بین خودشان تفاهم نامه‌ای را به تصویب برسانند.
دکتر غلامرضا غزنوی، رئیس انجمن دندان‌پزشکی ایران: در جلسه امروز وزارتخانه نیز درخصوص ارتقای محتوای علمی همایش‌های دندان‌پزشکی، بررسی مشکلات و مسائل لابراتوارهای دندان‌پزشکی و اهمیت دوره‌های آموزش بهداشت‌کاران، بحث و تبادل نظر شد. در این جلسه شرکت‌های تولید کننده خواستار آن بودند که بتوانند به صورت جداگانه کنگره برگزار کنند، اما این خواسته با مخالفت مسئولان وزارت بهداشت روبرو شد و قرار شد تولید کنندگان در کنار کنگره‌هایی که انجمن‌های علمی برگزار می‌کنند، نمایشگاه بر پا نمایند.

Tags: انجمن های دندان پزشکی, کنگره های دندان پزشکی
پروفایل در کلاب لبخند:  بیژن اخوان آذری | Akhavanazari
امیررضا رکن | Rokn
دکتر علی تاجرنیا | Tajernia
دکتر علی تاجرنیا | Tajernia
حسن رزمی | Razmi
مهناز صاحب جمعی | Sahebjamei
بهزاد فرخ زاد | Farokhzad
غلامرضا غزنوی | Qaznavi
منبع:  انجمن دندان پزشکی ایران
مطالب مرتبط:  تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛ نعمت یا آفت
آشنایی با انواع همایش های حرفه ای
صفحه مرتبط:  http://www.irden.com/site/tashakol/anjoman/
http://www.irden.com/hamayesh/

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر