اعتبار۱۰درصد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت اختصاص داده نشده است ۱۲ بهمن ۱۳۹۱

اعتبار۱۰درصد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت اختصاص داده نشده است

سرپرست وزارت بهداشت: كمبود دارويي نداريم

وضعيت بازار دارويي کشور، پيچيده تر از معادلات ساخت دارو شده است. وزارت بهداشتي که تا پيش از اين، تربيون اصلي اظهارنظر هاي کمبود دارويي و نبود ارز دارويي بود، حالابا يک تغيير مديريتي، کمبود دارو در کشور را تکذيب مي کند. محمدحسن طريقت منفرد سرپرست جديد وزارت بهداشت روز گذشته با تکذيب کمبود دارويي در کشور عنوان کرد: در حال حاضر کمبود دارويي که باعث اختلال شده باشد را نداريم. يکي، دو مورد کمبود داشتيم که يا داروهاي مربوطه وارد کشور شده يا در حال وارد شدن است. از طرف ديگر، نمايندگان مجلس افزايش سه برابري قيمت دارو در کشور را ناشي از کمبود دارو و بي توجهي دولت به تخصيص مناسب ارز دارويي مي دانند به طوري که «حسن تاميني ليچايي»، نايب رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مشکلات ايجاد شده ناشي از کمبود دارو در کشور و افزايش قيمت دارو ها مي گويد: افزايش قيمت دارو کمر بيماران به ويژه بيماران صعب العلاج را مي شکند، از اين رو هم اکنون ضرورت حمايت مسوولان از بيماران بيش از هر زمان ديگري احساس مي شود.
    هم اکنون وزارت بهداشت و درمان کشور درحالي کمبود دارو در کشور را تکذيب مي کند که بنا بر اعلام انجمن هاي پزشکي، بيماران مبتلابه بيماري هاي خاص، همچون تالاسمي، هموفيلي و سرطان کودکان هنوز با کمبود دارو مواجه هستند و شرايط به شکلي است که رييس انجمن بيهوشي و مراقبت هاي ويژه پيش از اين از کمبود داروهاي بي هوشي در مراکز درماني کشور خبر داده بود. در همين رابطه محمدحسن طريقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت مي گويد: ارز دارو به مرور در حال تخصيص يافتن است اما بالاخره دارو تا سفارش و ساخته شود، زمان مي برد. وي در پاسخ به سوال ايسنا، درباره«برخي ادعاها مبني بر زمين ماندن داروهاي وارداتي در گمرک» گفت: دارو در گمرک بر زمين نمانده است. گمرک در اين زمينه اعلام آمادگي کرده و به سرعت هم داروهاي وارداتي را ترخيص مي کند.
    سرپرست وزارت بهداشت همچنين درباره احتمال فعال شدن ناصرخسرو به دليل برخي کمبودهاي دارويي گفت: اگر چنين چيزي باشد، سريع با تنظيم فراواني مورد مشکل دارو برطرف مي شود. در حال حاضر نيز کمبود دارويي که باعث اختلال شده باشد را نداريم. يکي، دو مورد کمبود داشتيم که يا داروهاي مربوطه وارد کشور شده يا در حال وارد شدن است. طريقت منفرد درباره افزايش قيمت دارو نيز گفت: قيمت و هزينه هاي دارو محاسبه و حاشيه سود آن نيز تعيين شده است. در تعيين قيمت دارو، گروه هاي متعددي مشارکت دارند. از طرف ديگر هنوز به آنجا نرسيده ايم که بخواهيم داروها را سهميه بندي کنيم. دارو به ميزان کافي در حال سفارش دادن است و نيازي به سهميه بندي نيست.
    
    مجلس زيربار بودجه انقباضي سلامت نمي رود
    علاوه بر آشفتگي بازار دارويي کشور، نظام بهداشت و درمان کشور سال کنوني را بدون دريافت 25درصد از سهم قانوني خود در بودجه سال 91 طي کرد. اما انگار دولت سعي در سرايت کمبود بودجه وزارت بهداشت از سال 91 به سال 92 را دارد به طوري که معاون حقوقي وزارت بهداشت روز گذشته از کاهش 15درصدي بودجه وزارت بهداشت خبر داد. در همين رابطه نايب رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اعلام اينکه مجلس به دنبال بودجه انبساطي براي حوزه سلامت است، گفت: به طور حتم کميسيون بهداشت و درمان مجلس هيچ زماني زير بار بودجه انقباضي براي حوزه بهداشت و درمان نمي رود. «علي کاييدي» با انتقاد از اظهارات مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مبني بر انقباضي بودن بخش سلامت در سال ۹۲ تصريح کرد: به طور حتم کاهش اعتبارات حوزه سلامت، به بخش بهداشت و درمان و سلامت آسيب مي زند.
    نماينده پلدختر و لاوي در مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه متاسفانه تاکنون اعتباري ۱۰درصدي از محل هدفمند کردن يارانه ها از سوي دولت به حوزه سلامت اختصاص داده نشده است، افزود: به طور حتم اختصاص اين اعتبارات مي تواند مشکلات حوزه سلامت را تا حدودي کاهش دهد.

Tags: کمیسیون بهداشت و درمان, مجلس شورای اسلامی, ارز دارو, وزارت بهداشت, هدفمندی یارانه ها
منبع:  روزنامه شرق
مطالب مرتبط:  احدی به بهانه نبود ارز حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد
نباید نگران بود، ۹۷ درصد دارو‌ها را خودمان تولید می‌کنیم
تخصیص ارز دارو به غذای سگ، زین اسب و دسته بیل
تخصیص 50 میلیون یورو ارز برای واردات لوازم آرایشی به جای دارو

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر