رئیس جمهور نگران دوستان رد صلاحیت شده خود در نظام پزشکی است ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

رئیس جمهور نگران دوستان رد صلاحیت شده خود در نظام پزشکی است

درحالي رئيس جمهور طي نامه اي به رئيس مجمع عمومي سازمان نظام پزشكي كشور خواستار تجديدنظر در روند برگزاري انتخابات اين سازمان شد كه رئيس هيئت نظارت بر انتخابات نظام پزشكي، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس و رئيس سازمان بسيج جامعه پزشكي اين درخواست احمدي نژاد را خلاف قانون و غيرقابل اجرا دانستند.
    رئيس جمهور به دنبال نامه رئيس مجمع عمومي سازمان نظام پزشكي كشور درباره عملكرد هيئت هاي نظارت بر انتخابات نظام پزشكي در روند رسيدگي به صلاحيت نامزدهاي انتخابات هيئت مديره اين سازمان، خواستار اصلاح اين روند و تجديدنظر درباره افرادي شد كه بدون دليل قانوني رد صلاحيت شده اند.
    احمدي نژاد در پاسخ به اين نامه كه خطاب به سرپرست وزارت بهداشت نوشته شده است تاكيد كرد: بايد طبق قانون عمل شود و نظرات شخصي و گروهي و خارج از چارچوب قانون دخالتي نداشته باشد. چنانچه روند اصلاح نشود و افرادي كه بدون دليل قانوني رد صلاحيت شده اند با تجديدنظر احقاق حق نشوند، برگزاري انتخابات خلاف قانون و از نظر اينجانب باطل است.
    گفتني است در بخشي از نامه بيژن گودرزي رئيس مجمع عمومي سازمان نظام پزشكي خطاب به رئيس جمهور آمده است: چندي است كه مقدمات برگزاري انتخابات نظام پزشكي در حال اجرا مي باشد، عملكرد هيئت هاي نظارت بر انتخابات نظام پزشكي شهرستان ها، تهران بزرگ و هيئت نظارت مركزي در روند رسيدگي به صلاحيت نامزدهاي انتخابات هيئت مديره سوالات و ابهامات فراواني را براي جامعه پزشكي فراهم آورده است.
    وي با اين ادعا كه رد صلاحيت شدگان در دوره هاي متوالي مورد اعتماد و وثوق جامعه پزشكي قرار گرفته اند نوشته است:
    مجمع عمومي نظام پزشكي جمهوري اسلامي به عنوان فراگيرترين مرجع منتخب جامعه پزشكي از مقام منيع رياست جمهوري تقاضا مي نمايد كه با مرعي نمودن كليه اقدامات قانوني و ملحوظ ساختن تمامي مقدورات، نسبت به اصلاح روند رسيدگي به صلاحيت نامزدهاي انتخابات نظام پزشكي و عملكرد هيئت هاي نظارت مركزي، تهران و شهرستان ها دستور عاجل صادر فرمايند.
    در همين حال، رئيس هيئت نظارت بر انتخابات نظام پزشكي در واكنش به نامه رئيس جمهور گفت: به هيچ عنوان در راي صادر شده تجديدنظر نخواهيم كرد چرا كه ملاك حال فعلي افراد است.
    مراد هاشم زهي در گفت وگو با تسنيم، در خصوص نامه رئيس جمهور كه در بخشي از آن احمدي نژاد خواستار بررسي مجدد ردصلاحيت شده هاي انتخابات نظام پزشكي شده بود، اظهار داشت: ما جواب اين نامه را به رئيس جمهور داديم و آنچه را كه مد نظر آقاي رئيس جمهور بود مد نظر ما هم قرار داشت.
    وي با بيان اين كه موارد مورد نظر رئيس جمهور مورد توجه شوراي نگهبان و هيئت نظارت بر انتخابات نظام پزشكي قرار داشته است تصريح كرد: نظرات در اين زمينه يكي است اما در برخي موارد سوءتفاهم هايي ايجاد شده است.
    هاشم زهي گفت: ملاك حال فعلي افراد است و ممكن است كسي 6 ماه پيش مشكلي نداشته اما استعلام ها براساس قوانين صورت گرفته است و تجديدنظري نخواهد شد.
    وي تصريح كرد: غير از اين نامه، نامه ديگر رئيس جمهور به هيئت نظارت بر انتخابات نظام پزشكي نوشته بود كه آن هم مورد نظر هيئت نظارت قرار داشت و در اين نامه تاكيد بر اجراي انتخابات براساس قانون شده بود.
    هاشم زهي گفت: ما با توجه به قانون اساسي و قوانين انتخابات نظام پزشكي تصميم موجود را گرفته ايم و به هيچ عنوان از آن عدول نخواهيم كرد.
    حسينعلي شهرياري رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز با اشاره به اين كه رئيس جمهور نگران دوستان رد صلاحيت شده خود در نظام پزشكي است گفت: رئيس جمهور حق ندارد در همه امور كشور دخالت كند.
    شهرياري با اشاره به نامه رئيس جمهور كه خواستار تجديدنظر در روند برگزاري انتخابات سازمان نظام پزشكي شد، اظهار داشت: واقعا اين تصميم هاي رئيس جمهور در يك فضاي خاصي در حال انجام است و رئيس جمهور فكر مي كنند در همه امور مملكت مي تواند دخالت كند.
    وي افزود: رئيس جمهور به عنوان مجري قانون نبايد برخلاف قانون عمل كند تصريح كرد: اينگونه نامه نگاري رئيس جمهور به اين معناست كه وي نگران دوستان رد صلاحيت شده اش در انتخابات نظام پزشكي است.
    رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان كرد: رئيس جمهور بايد به قانون احترام بگذارد و اجازه دهد موازين قانوني به صورت صحيح اجرا شود.
    وي با بيان اين كه نمي توان سرنوشت جامعه پزشكي را به هر كسي سپرد اضافه كرد: اگر رئيس جمهور مي خواهد با توجه به نزديك شدن انتخابات رياست جمهوري براي خود يار جمع كند اين موضوع ديگري است.
    همچنين محمد رئيس زاده رئيس سازمان بسيج جامعه پزشكي در اين زمينه گفت: اين حركت رئيس جمهور اتفاق و حركتي غيرقابل قبول است چرا كه هيئت عالي نظارت مركزي انتخابات نظام پزشكي روند كاملاقانوني را طي كرده است.
    وي ادامه داد: رئيس جمهور نبايد صرفا به خاطر اين كه عده اي از اطرافيانش رد صلاحيت شده اند كار هيئت نظارت بر انتخابات نظام پزشكي را زير سوال ببرد.
    رئيس زاده گفت: اين موضوع كه رئيس جمهور صرفا به خاطر رد صلاحيت شدن يك فرد مسئله دار كليه اقدامات وزارت بهداشت و هيئت هاي نظارت سراسر كشور و هيئت نظارت مركزي را زير سوال برده است اشتباه محض است.
    وي گفت: جامعه پزشكي در مقابل اين حركت غيرقانوني ساكت نمي نشيند و كساني كه به خاطر عدم تاييد صلاحيت با توسل به حلقه انحرافي مسبب صدور اين نامه شدند بدانند كه به هيچ عنوان در جامعه پزشكي جايي نخواهند داشت.


Tags: انتخابات, نظام پزشکی
منبع:  روزنامه كيهان 20430
مطالب مرتبط:  اعتراض احمدی نژاد به رد صلاحیت 120 نامزد نظام پزشکی
هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی توصیه قبول نمی کند
ششمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی ایران
نامه رئيس جمهور درخصوص انتخابات نظام پزشکی، نظرشخصي بوده است
قریب ٩ درصد دندان پزشکان تهران در انتخابات نظام پزشکی شرکت کردند
خود جامعه پزشکی باید حرمت خود را حفظ کنند
سازمان نظام پزشکی به هیچ وجه نباید وارد حوزه سیاست شود
حضور در سازمان نظام پزشکی برای هر طیف و جریانی وسوسه کننده است
دندان پزشکان پروانه دار تهران ٩ هزار و ٢٢۶ نفر هستند
جای بسیاری از چهره های جامعه پزشکی در انتخابات نظام پزشکی خالی بود

بازگشت به فهرست


حسین درودیان | Dorudian
مخاطرات اجرای فاز دوم

روز گذشته محمدحسن طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت، اظهارنظری درباره نامه رییس جمهوری برای ردصلاحیت شده های انتخابات نظام پزشکی کرد که گویا برای او دردسر شده است. خبرگزاری های مختلف از طریقت منفرد چنین نقل کردند: «اقدامات مربوط به انتخابات نظام پزشکی و بررسی صلاحیت ها را ستاد اجرایی و نظارت انجام می دهند و یک اقدامی است که سه قوه در آن حضور دارند و به یک قوه مربوط نمی شود. البته رییس جمهوری نیز در این زمینه نظر خود را عنوان کرده است. اما از آنجا که ستاد اجرایی نظارت از سه قوه تشکیل می شود، ممکن است تصمیم یک قوه تاثیری در وضعیت ردصلاحیت ها نداشته باشد.»یکی از خبرگزاری ها هم از قول او نوشت که «رییس جمهوری در مورد صلاحیت نامزدهای نظام پزشکی نظر شخصی اش را گفته است.»اما اکنون پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت چنین اظهارنظری را رد کرده است. در اطلاعیه وزارت بهداشت در این باره آمده است: «در پی درج خبری به نقل از سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص انتخابات نظام پزشکی در برخی سایت های خبری و خبرگزاری ها، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه توضیحاتی ارایه کرد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: نقل قولی که از جانب سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در برخی خبرگزاری ها آمده است مبنی بر اینکه «رییس جمهوری نظر شخصی اش را درباره بررسی یا ردصلاحیت نامزدهای انتخابات نظام پزشکی گفته است.» صحیح نیست.

حسین درودیان
روزنامه شرق ، شماره 1676 به تاریخ 1/12/91
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر