حضور در سازمان نظام پزشکی برای هر طیف و جریانی وسوسه کننده است ۶ اسفند ۱۳۹۱

حضور در سازمان نظام پزشکی برای هر طیف و جریانی وسوسه کننده است

سياست، «پاشنه آشيل» پارلمان پزشكي
انتخابات «سازمان نظام پزشكي» سياسي تر از هميشه برگزار شد

دو پادشاه در يک اقليم. اغلب نامزدهاي پزشکان روز گذشته درحالي در يکي از کم نظير ترين انتخابات نظام پزشکي شرکت کردند که هم پزشک بودند و هم سياستمدار. اين يک جمله غلو آميز نيست. واقعيت روشني از سرنوشت کنوني يکي از بزرگ ترين سازمان هاي غيردولتي در ايران با بيش از 50 سال سابقه است. در کمتر نقطه اي از دنيا انتخاباتي پيدا مي شود که پزشکان بر اساس نگرش هاي سياسي خود، چشم به نتايج بيرون آمده از صندوق هاي راي داشته باشند. پزشکان روز گذشته کمتر بر تخصص ها و رزومه هاي اجرايي خود مانور دادند و در عوض بيشتر با نگرش هاي اصولگرايانه يا اصلاح طلبانه پاي صندوق هاي راي آمدند. همين ويژگي انتخابات سازمان نظام پزشکي را ناخواسته، وارد عرصه منازعات و حواشي سياسي خاص خود کرد. حتي حواشي برگزاري اين انتخابات به جاي نشريات و رسانه هاي تخصصي پزشکي و سلامت سر از روزنامه ها و رسانه هايي با رگه هاي سياسي درآورد، سوژه يادداشت هاي ويژه روزنامه «کيهان» شد و از آن طرف جاي خالي آن در گزارش هاي سياسي روزنامه ايران ارگان رسمي دولت احساس نشد. با اين حال انتخابات سازمان نظام پزشکي کشور در 185 شهر و با رقابت 131 کانديدا (114 نفر مرد و 17 نفر زن) برگزار شد. در اين ميان اصلي ترين رقابت تصاحب صندلي رياست بر کل سازمان نظام پزشکي و شعبه استان تهران آن است. به طوري که به گفته مسوولان برگزار کننده انتخابات در تهران 9 هزار و 226 دندانپزشک، پنج هزار و 753 داروساز، 306 کارشناس علوم آزمايشگاهي، 1165 نفر پاتولوژيست، هفت هزار و 117 نفر ماما، 1968 نفر متخصص تغذيه، 474 نفر بينايي سنج، 517 نفر شنوايي سنج، 1608 نفر فيزيوتراپ، 529 کاردرمان و 393 نفر گفتاردرماني از ديگر افرادي هستند که مي توانند به کانديداهاي ششمين دوره انتخابات نظام پزشکي در شهر تهران راي بدهند اما چرا و از کجا مسير انتخابات سازمان نظام پزشکي به عنوان يکي از بزرگ ترين نهاد هاي غيردولتي کشور آغشته به مسايل سياسي شد؟
    
    تهديد دولت، حمايت مجلس
    ماه گذشته همزمان با بالاگرفتن بحث هاي سياسي مربوط به ردصلاحيت برخي کانديدا هاي انتخابات سازمان نظام پزشکي و چهره هايي که پيش از اين دستي بر سياست داشتند، به يکباره ورق برگشت. محمود احمد ي نژاد وارد ميدان شد و از مجموعه مديريتي که در بدنه دولت اقدام به ردصلاحيت برخي کانديدا ها کرده بودند، با نوشتن نامه اي خواهان تجديدنظر در روند تاييد صلاحيت ها در انتخابات نظام پزشکي شد. از طرف ديگر مراد هاشم زهي، رييس هيات مرکزي نظارت بر اين دوره از انتخابات نظام پزشکي در پاسخ به نامه آقاي احمدي نژاد عنوان کرد که تمامي مراحل تاييد صلاحيت طبق قانون پيش رفته و دليلي براي تجديدنظر وجود ندارد. اين کنش و واکنش ها نسبت به دستور محمود احمدي نژاد تا روز گذشته ادامه پيدا کرد و «غلامحسين الهام» در واکنش به بي توجهي به نامه محمود احمدي نژاد، انتخاب رييس سازمان نظام پزشکي را منوط به تاييد و امضاي رييس جمهوري عنوان کرد. با اين حال، ابهام در تاييد يا عدم تاييد رييس سازمان نظام پزشکي که نام او امروز از صندوق هاي راي بيرون مي آيد به بخش جديدي از سياسي کاري در حوزه تبديل شده است. به طوري که رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اظهارات الهام عنوان کرد: «در صورت امضا نکردن حکم منتخب جامعه پزشکي توسط رييس جمهوري، با ارايه يک طرح دوفوريتي به مجلس موضوع را حل خواهيم کرد.»همچنين رييس هيات نظارت بر انتخابات نظام پزشکي با بيان اينکه به دليل برخي اختلاف سليقه ها نيازي به مذاکره نيست، گفت: «من به وظيفه قانوني خود عمل مي کنم و وظيفه ما اين است که وحدت را مدنظر داشته باشيم اما در نهايت اگر مشکلي به وجود آمد مجلس مي تواند وارد قضيه شده و در قالب يک طرح دوفوريتي موضوع را حل و فصل کند.»
    
    مرندي: منتظر رييس جمهور بعدي مي مانيم
    اين دومين باري است که محمود احمدي نژاد به عنوان رييس قوه مجريه، رياست بر سازمان غيردولتي را در هاله اي از ابهام قرار مي دهد. او سال گذشته در سايه تلاش محافظه کاران براي تصاحب دانشگاه آزاد اسلامي نيز دست به اقدامي اينچنين زد اما اين بار به نظر مي رسد، پزشکان سعي ندارند به اين ابهام تن بدهند، به طوري که عليرضا مرندي عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس تاکيد کرده است: «اگر آقاي احمدي نژاد حکم رييس کل جديد سازمان نظام پزشکي را تاييد نکند، صبر مي کنيم تا رييس جمهور بعدي بيايد.» او مي افزايد: «به نظر مي رسد شايد آقاي رييس جمهور قانون را مطالعه نکرده اند، اگر مطالعه کرده باشند کاري خلاف روال قانوني انجام نشده و قانون اختياراتي به هيات نظارت داده و آنها هم طبق اطلاعاتي که به دست آورده عمل کرده اند.»
    
    حضور مشترک دستجردي و باقر لاريجاني
    جامعه پزشکي در ايران نمايندگان بسيار زيادي دارد که بيش از وجهه پزشکي خود، دستي بر سياست دارند و چهره سياسي آنها بر چهره پزشکي شان غلبه مي کند. انتخابات سازمان نظام پزشکي روز گذشته علاوه برحواشي خاص خود، ميزبان مرضيه وحيد دستجردي وزير سابق بهداشت و باقر لاريجاني قائم مقام وزارت بهداشت بود. حضور همزمان مرضيه وحيد دستجردي و قائم مقام او در دوران وزارتش، در انتخاباتي که محمود احمدي نژاد خواستار تجديدنظر در نحوه برگزاري آن شده است، يکي از حواشي مهم اين انتخابات بود.
    
    عدم مشارکت انتخاباتي پزشکان اصلاح طلب
    از سوي ديگر ردصلاحيت پزشکان اصلاح طلب در انتخابات اين دوره اعتراض هايي را به دنبال داشته به طوري که غيبت کانديدا هاي اصلاح طلب در اين دوره واکنش هايي را به همراه داشته است. علي تاجرنيا، رييس ستاد انتخاباتي پزشکان اصلاح طلب پيش تر گفته بود که با توجه به اين ردصلاحيت ها امکان حضور آنها در انتخابات نظام پزشکي وجود ندارد . اين تصميم پس از رد صلاحيت گسترده کانديداهاي اين ائتلاف موسوم به «ائتلاف سپيد» توسط هيات هاي نظارت اتخاذ شده است. از سوي ديگر نيز رييس هيات مرکزي نظارت بر ششمين دوره انتخابات نظام پزشکي نيز با يک تير دو نشان زد و در واکنش به عدم مشارکت انتخاباتي از سوي اين ائتلاف و درخواست احمدي نژاد عنوان کرد: «انتخاباتي که بخواهد از قبل اعلام شود که باطل است همان حرفي است که در انتخابات 88 گفتند و بنده بعيد مي دانم بخواهد چنين مسايلي از سوي مسوولان عاليرتبه درخصوص انتخابات نظام پزشکي صورت بگيرد.»
    
    چرا سازمان نظام پزشکي؟
    بالاگرفتن منازعات و حواشي سياسي در انتخابات سازمان نظام پزشکي شايد اين سوال را ايجاد کند که اهميت کرسي رياست و ساير کرسي هاي سازمان نظام پزشکي چه مي تواند باشد که جريان هاي سياسي سعي در سهم خواهي در اين سازمان دارند؟ سازمان نظام پزشکي بزرگ ترين و قديمي ترين سازمان غيردولتي (NGO) در ايران است که در تاريخ 17/۱۰/1335 تاسيس شده است. اين سازمان با حدود 200هزار عضو پزشک، دندانپزشک، داروساز، ماما، دکتراي علوم آزمايشگاه، کارشناسان پروانه دار مانند شنوايي سنج، فيزيوتراپ، بينايي سنج، کاردرمانگر و... سابقه اي بيش از 50 سال دارد. اين افراد پس از عضويت در سازمان شماره عضويت در نظام پزشکي دريافت مي کنند که شماره آن به ترتيب عضويت در سازمان است. اما بخش مهم تر در وظايف سازمان نظام پزشکي فعاليت هايي است که به طور غيرمستقيم قدرت اجرايي را به پزشکان حاضر در اين سازمان مي دهد به طوري که تعيين تعرفه خدمات تشخيصي درماني در بخش خصوصي، صدور پروانه مطب شاغلان بخش خصوصي، رسيدگي انتظامي به تخلفات حرفه اي شاغلان حرف پزشکي از طريق هيات هاي انتظامي، ثبت نام و صدور گواهي عضويت، تعيين ضوابط و نظارت بر تبليغات پزشکي، ارايه خدمات رفاهي به اعضاي سازمان مانند وام، توزيع آرم طرح ترافيک و ارايه خدمات بيمه اي مختلف، مشارکت در تعيين ماليات بر درآمد شاغلان بخش خصوصي و اعزام نماينده به هيات هاي حل اختلاف مالياتي از جمله وظايف اين سازمان است.
    همچنين اين سازمان از حق عضويت اعضا و خدماتي مانند صدور کارت عضويت و پروانه مطب و بخشي از بودجه دولتي اداره و کسب درآمد مي کند. همه اينها باعث مي شود حضور در سازمان نظام پزشکي کشور براي هر طيف و جرياني وسوسه کننده باشد و حتي براي تصاحب کرسي هاي اين سازمان از اهرم ها و مسايل سياسي استفاده شود.

نويسنده: محمدحسين نجاتي


Tags: انتخابات نظام پزشکی, وزیر بهداشت, نظام سلامت
منبع:  روزنامه شرق 1679
مطالب مرتبط:  جای بسیاری از چهره های جامعه پزشکی در انتخابات نظام پزشکی خالی بود
قریب ٩ درصد دندان پزشکان تهران در انتخابات نظام پزشکی شرکت کردند
اگر اخلاق توسط سیاستمداران رعایت می شد، سیاستگرایی مخل فعالیت صنفی پزشکان نبود
اعتراض احمدی نژاد به رد صلاحیت 120 نامزد نظام پزشکی
رئیس جمهور نگران دوستان رد صلاحیت شده خود در نظام پزشکی است
هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی توصیه قبول نمی کند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر