هدر رفتن هزینه های آموزش پزشکی و نابودی سرمایه های علمی ۴ اسفند ۱۳۹۱

هدر رفتن هزینه های آموزش پزشکی و نابودی سرمایه های علمی

هفته قبل در خبرها داشتیم که دوسوم پزشکان عمومی در مشاغل دیگری، غیر از حرفه پزشکی کار می کنند و این خبر تاسف بار به این معنی بود که نظام آموزش پزشکی کشور طی سالیان سال، نتوانسته است همسو و همگام با نیازهای جامعه، پزشک عمومی تربیت کند.
    در واقع، وجود این حجم عظیم از پزشکان عمومی بیکار، نه تنها از یک نقص راهبردی در نظام آموزش پزشکی کشور خبر می دهد، بلکه بخوبی نشان می دهد که وزارت بهداشت هم نتوانسته برای جذب این پزشکان بیکار در مناطق محروم کشور، راهکاری مفید و عملی اتخاذ کند.
    اما روز گذشته، معاون آموزشی وزارت بهداشت نسبت بوقوع اتفاق تازه تری در نظام سلامت ایران خبر داد که در صورت گسترش آن به سایر حوزه های تخصصی علوم پزشکی، باید در نظام آموزش پزشکی کشور تجدیدنظر اساسی شود.
    بهرام عین اللهی گفته است: برخی رشته های تخصصی به دلیل ظرفیت بالا، جای پزشکی عمومی را گرفته است و آنقدر تعدادشان زیاد است که نمی توانیم اشتغال برایشان ایجاد کنیم.
    به بیان دیگر، حالانه تنها باید برای بیکاری پزشکان عمومی چاره ای بیندیشیم، بلکه باید برای خطر بیکاری برخی پزشکان متخصص هم نگران باشیم.
    اگرچه به قول این مقام مسئول، این شرایط ناگوار فقط دربرخی تخصص های پزشکی مثل رشته اطفال اتفاق افتاده است، اما اصلابعید نیست که در صورت ادامه این شرایط و جذب بی حساب و کتاب دانشجوی پزشکی در مقطع دستیاری، سایر تخصص های پزشکی هم به مرحله اشباع و بیکاری برسند.
    همچنین جایگزین شدن پزشک متخصص به جای پزشک عمومی، نه تنها به بیکاری پزشکان عمومی دامن می زند، بلکه موجب خواهد شد که نظام سلامت ما تنها از قسمتی از توانایی های یک پزشک متخصص بهره ببرد.
    بی شک اگر دانشجویی پس از صرف حدود 12 سال زمان برای دریافت مدرک تخصص پزشکی، نتواند همسو با مهارتش کاری پیدا کند، این موضوع به معنای هدر رفتن هزینه های آموزش این دانشجو، سوخت شدن سرمایه های علمی کشور و سوء مدیریت در نظام جذب دانشجوی پزشکی نیز تعبیر خواهد شد.

نویسنده: امین جلالوند
   

Tags: بیکاری, حرفه پزشکی, نظام سلامت
منبع:  روزنامه جام جم 3638
مطالب مرتبط:  از هر هشت پزشک عمومی، پنج نفر روپوش پزشکی را کنار گذاشته اند
بزرگ ترین اشتباه دولت صرفه جویی در حوزه بهداشت و درمان است
استادان و پزشكان با تجربه از بخش دولتی خارج می شوند
هشتاد درصد امکانات بهداشتی درمانی ایران در بخش دولتی متمرکز شده است
میانگین درآمد پزشکان عمومی ٩ میلیون، با افزایش سالانه خواهد بود
عدم تناسب منطقی بین درآمد دانشگاهی و درآمد بخش خصوصی هیأت علمی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر