شنيده ام مشاركت پزشكان تهران كمتر از 15 درصد بوده است ۸ اسفند ۱۳۹۱

شنيده ام مشاركت پزشكان تهران كمتر از 15 درصد بوده است

واكنش سرپرست وزارت بهداشت به بزرگ ترين انتخابات صنفي پزشكان:تهران نبودم راي بدهم

دو روز از پايان ششمين انتخابات نظام پزشكي مي گذرد. بزرگ ترين انتخابات صنفي كه به واسطه حواشي پيرامونش، لياقت دارد كه مهم ترين انتخابات نظام پزشكي طي سال هاي پس از پيروزي انقلاب لقب بگيرد. اما روز گذشته سرپرست وزارت بهداشت كه حتي براي اعطاي راي هم در اين انتخابات حضور نيافت، با اظهارات خود اينطور در مقابل انتخابات پزشكان موضع گرفت: «شنيده ام مشاركت جامعه پزشكان در تهران كمتر از 15 درصد بوده است.» محمدحسن طريقت منفرد كه حضور نداشتن در تهران در روز برگزاري انتخابات را دليل شركت نكردن خود در انتخابات ذكر كرد، با اظهارنظر درباره ميزان مشاركت جامعه پزشكي در انتخابات، بر موضع اخير خود در حمايت از رييس جمهوري تاكيد ضمني داشت و همين اتفاق مي تواند همچنان تاييد نهايي آراي منتخبان جامعه پزشكي را به گردن رييس دولت يازدهم بيندازد. جامعه پزشكي كه به دليل اتفاقات پيرامون انتخابات نظام پزشكي، روزهاي گذشته را در شور و هيجان سپري كرد و نتايج انتخابات هم نشان مي داد كه حواشي انتخابات جامعه پزشكي در كاهش رغبت به حضور و مشاركت در اين انتخابات صنفي بي تاثير نبوده اما انتظار اين بود متولي رسمي نظام سلامت با حضور خود و تشويق به استقبال از مشاركت در اين انتخابات صنفي، آبي بر آتش حرف و حديث هاي اخير بنشاند. اما اظهارات روز گذشته طريقت منفرد حكايت از موضع عجيب وي نسبت به برگزاري و نتيجه اين رقابت صنفي داشت. اتفاقي كه به نظر مي رسد غايت نهايي براي رييس جمهوري بوده است.
   
    مزاح بي حاصل
    سرپرست وزارت بهداشت درباره بزرگ ترين طرح ملي كشور در حوزه سلامت و تكميل و رفع نواقص آن گفت: «پزشك خانواده زمان اتمام خلقت كامل مي شود.» وي در پاسخ به اين سوال آنها كه «دريافت وجه در طرح پزشك خانواده كه قرار بود تمام خدمات سطح يك را براي مراجعان به رايگان ارائه كند با روح اين برنامه در تضاد است» مي گويد: «روح پزشك خانواده را بايد از رفتگانش پرسيد. من با آنها ارتباطي ندارم و فقط به عنوان يك كارشناس نظرم را مي گويم كه چون به اين نتيجه رسيديم كه اگر كل خدمات مجاني باشد، مراجعات غيرضروري مردم به پزشكان خانواده زياد مي شود و آنها نمي توانند به وظايف تعيين شده خود رسيدگي كنند و يكي از مشكلات پزشكان خانواده در دو استان اجرا شده نيز همين مساله است. البته مقدار فرانشيز كم است: فقط 500 تومان.»حال كه پرداخت فرانشيز از سوي بيماران با اين اظهارنظر طريقت منفرد تبديل به يقين شده و در حالي كه اين طرح هم اكنون براي اجراي سراسري خود با كمبود قابل توجه اعتباري مواجه است و همين كمبود مانع از اجراي طرح و تكميل آن و پر كردن نقايص طرح و ايفاي تعهدات مالي مجريان طرح به ارائه دهندگان خدمت شده، بايد اين سوال را مطرح كرد كه آيا فرانشيز دريافتي از بيماران قرار است نقش جبران كسورات اعتباري طرح پزشك خانواده را ايفا كند؟
   
   
    طالع دارو در سال جديد
    در حالي كه روز گذشته كميسيون بهداشت و درمان مجلس از احتمال افزايش قيمت دارو در سال 92 خبر داد و افزايش قيمت دارو با ايجاد مشكل براي بيماران، به ويژه بيماراني كه گرفتار دردهاي صعب العلاج بوده و ناچار به پرداخت هزينه گزاف براي تامين داروي خود هستند، در ارتباط مستقيم قرار مي گيرد، طريقت منفرد درباره ميزان نياز به واردات دارو گفت: «حدود صد هزار بيمار خاص و صعب العلاج در كشور داريم كه بايد براي آنها از خارج دارو وارد كنيم و فقط داروهاي پيچيده اين بيماران است كه هنوز در كشور به ميزان كافي توليد نمي شود. البته داروي اين بيماران و واردات داروي مصرفي كشور مشمول سهميه بندي يا محدوديت نخواهد شد.» حالاسرپرست وزارت بهداشت بايد اين معادله چند مجهولي را حل كند كه با كسري چهار هزار و 500 ميليارد توماني اعتبارات وزارت بهداشت براي سال 92 و كسورات يك ميليارد دلاري ارز ويژه تامين دارو و انباشت بدهي سازمان هاي بيمه گر به شركت هاي دارويي و كاهش توان مراكز درماني براي حل مشكلات خود در مسير تامين تجهيزات و ارتقاي كيفيت خدمات و افزايش روزانه هزينه هاي درمان از جيب مردم به بيش از 60 درصد، سلامت مردم چگونه پايدار خواهد ماند؟

نويسنده: بنفشه سام گيس


Tags: انتخابات نظام پزشکی, وزارت بهداشت, پزشک خانواده
منبع:  روزنامه اعتماد 2626
مطالب مرتبط:  قریب ٩ درصد دندان پزشکان تهران در انتخابات نظام پزشکی شرکت کردند
اعتراض احمدی نژاد به رد صلاحیت 120 نامزد نظام پزشکی
هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی توصیه قبول نمی کند
نامه رئيس جمهور درخصوص انتخابات نظام پزشکی، نظرشخصي بوده است
ششمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی ایران

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر