کارت هوشمند جدیدی برای یارانه دارو صادر می شود ۲۰ فروردین ۱۳۹۲

کارت هوشمند جدیدی برای یارانه دارو صادر می شود

معاون پارلماني وزير بهداشت و درمان گفت: يارانه دارو افزايش مي يابد و شكل توزيع آن تغيير مي كند و از اين پس با كارت هوشمند در اختيار بيماران صعب العلاج قرار مي گيرد.
    سيدرمضان محسن پور با بيان اين مطلب ا فزود: مجلس به ويژه كميسيون بهداشت و درمان، بيشترين همكاري را با وزارت بهداشت دارد، اما هم اكنون به جز لايحه بودجه امسال هيچ طرح يا لايحه مرتبط با سلامت مردم در مجلس وجود ندارد.وي گفت: در لايحه بودجه امسال نيز شاهد هيچ تحول و تغيير اساسي در بودجه بخش سلامت نيستيم البته بودجه همه دستگاه هاي دولتي به علت مشكلات تحريم، انقباضي بسته شده و نسبت به سال گذشته كاهش دارد. بودجه وزارت بهداشت نيز به همين تناسب قطعاً نسبت به سال گذشته با كاهش مواجه مي شود.
    معاون پارلماني وزير بهداشت درباره اين كه آيا تغيير در ميزان و نحوه توزيع يارانه دارو در سال جاري خواهيم داشت، گفت: قرار است مابه التفاوت نرخ ارز دارو با ارز مرجع در يك رديف اعتباري جداگانه در اختيار وزارت بهداشت قرار گيرد و مديريت اين اعتبار در اختيار سازمان غذا و دارو باشد.
    وي گفت: بر اساس مديريت جديد توزيع يارانه دارو و اعتبار جديد، كارت هوشمند جديدي براي توزيع يارانه دارو براي اين بيماران صعب العلاج صادر مي شود و از اين طريق يارانه دارو مستقيم به بيماران صعب العلاج از جمله بيماران سرطاني تعلق گيرد.

Tags: یارانه دارو, کارت هوشمند, وزارت بهداشت, سازمان غذا و دارو
منبع:  ايران 5335
مطالب مرتبط:  پرداخت مستقیم یارانه دارو به خود بیماران
به جای پرداخت یارانه دارو به وزارت بهداشت، بیمه ها تقویت شوند
برنامه مسؤولان نظام برای جداکردن يارانه از دارو
رشد 34 درصدی کل یارانه دارو در بودجه 89
مديريت نامناسب، زمينه کمبود دارو و افزايش قيمت آن را فراهم کرده است

بازگشت به فهرست


مریم زنگنه
روزی که قرار بود، یارانه‌ها را به شکل نقدی به حساب مردم واریز کنند، برخی خوشحال بودند که بعد از این مقداری وجه نقد بدون اینکه زحمتی برای آن کشیده باشند به حسابشان واریز می‌شود، ...

اما همین افراد نمی‌دانستند که چندین برابر آن مبلغ اندک را باید بابت هزینه حامل‌های انرژی، مواد غذایی، حمل و نقل و ... پرداخت کنند، در روزهای گذشته اخبار مختلفی از تصمیم وزارت بهداشت برای پرداخت نقدی یارانه دارو به بیماران به گوش می‌رسید که تصمیمی مبتنی بر آزمون و خطاست. اگرچه دیروز یکی از معاونان سازمان غذا و دارو از منتفی شدن این تصمیم خبر داد، اما هنوز وزیر بهداشت رسماً این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده است. پرداخت نقدی یارانه دارو هیچ معنایی نمی‌تواند داشته باشد، مگر بی‌مسؤولیت شدن دولت و وزارت بهداشت در مقابل بیماران خاص و رها کردن بیمار به حال خود با این توجیه که پول به حسابت واریز شد، حالا خودت می‌دانی.

فروش داروهای یارانه‌ای در بازار آزاد
اما چه کسی می‌تواند تضمین کند اتفاقی که برای یارانه‌ها افتاد و بی‌عدالتی در پرداخت آن برای یارانه دارو رخ ندهد؟ اینکه مبلغی به عنوان یارانه دارو به حساب بیمار ریخته شود و بعد قیمت دارو‌های خاص چندین برابر گران‌تر شود، چگونه می‌توان توجیه کرد؟
یک بیمار خاص در این خصوص به خبرنگار ما می‌گوید: دارو‌های بیماران خاص بسیار گران هستند و اگر پول دارو مستقیماً به حساب خود بیمار ریخته شود، ممکن است بیمار اقدام به خود درمانی کند و بخشی از دارویش را به علت سود بالایی که دارد در بازار آزاد بفروشد. وی می‌افزاید: گاهی اوقات برخی خانواده‌هایی که بیمار خاص دارند با مشکلات عمیق دیگری هم روبرو هستند که ممکن است یارانه دارو یا حتی پول فروش داروی خاص را به زخم دیگر زندگیشان بزنند و این به زیان سلامت آنهاست.

با پرداخت یارانه دارو مخالفیم
«حسینعلی شهریاری» رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار ما می‌گوید: با پرداخت یارانه دارو به افراد مخالف هستم.
وی می‌افزاید: 2200 میلیارد تومان برای یارانه دارو تصویب کردیم، اما اکنون چهار ماه از سال گذشته و فقط 5 میلیارد آن محقق شده است! وی می‌افزاید: ما در مجلس از وزارت بهداشت خواسته‌ایم که کار کار‌شناسی انجام دهند و اینگونه نباشد که کاری انجام دهند که بعد نتوانند ادامه دهند. شهریاری خاطرنشان می‌کند: من مخالف پرداخت نقدی یارانه دارو هستم زیرا ممکن است اتفاقی که برای یارانه‌ها افتاد این بار هم پیش بیاید. ما نظرمان این است که بیمه‌ها را تقویت کنیم و هر فردی که پزشک تایید کند، او بیمار خاص است یک کارت مخصوص در اختیارش قرار دهیم تا بوسیله آن دارویش را دریافت کند.
وی می‌گوید: دارو‌های خاص بسیار گران و امکان سوء استفاده از آن و حتی فروش آن توسط خود فرد در بازار آزاد بسیار زیاد است. وزارت بهداشت باید نظارت دقیق بر نحوه مصرف دارو داشته باشد و ما نظرمان این است که دارو در اختیار چند داروخانه محدود در استان‌ها باشد تا بشود بر آن نظارت کرد.

تأمین و توزیع عادلانه دارو
«سلیمان عباسی» عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان نیز به خبرنگار ما می‌گوید: تامین دارو برای بیماران خاص و صعب‌العلاج یکی از اولویت‌های حوزه سلامت است. برخی از دارو‌هایی که توسط این بیماران مصرف می‌شود از چرخه تولید کشور خارج است و باید از خارج وارد شود و این نیاز به مدیریت و ساماندهی دارد. وی می‌گوید: ورود و توزیع این داروها باید عادلانه باشد و از فروش آن در بازار آزاد پیشگیری شود. وزارت بهداشت باید در ابتدا بداند چند بیمار خاص در کشور وجود دارد و چقدر دارو نیاز دارند تا به‌‌ همان اندازه دارو وارد کند و با واردات بی‌رویه دارو سبب خروج ارز از کشور نشود.
عباسی تاکید می‌کند: باید برای این بیماران کارت مخصوص و نام دارو بروی آن قید شود و حتی طول درمان هم مشخص شود تا اینگونه نباشد که بعد از بهبودی بخواهد باز هم دارو را دریافت کند. وی تاکید می‌کند: باید در هر استان مشخص باشد که کدام داروخانه این دارو را توزیع می‌کند تا اینکه بیمار با در دست داشتن آن کارت به داروخانه مراجعه کند و دارویش را تهیه کند. در این صورت می‌توانیم مطمئن باشیم که قانون برنامه پنجم توسعه که بیمار باید 30 درصد هزینه‌های خود را پرداخت کند، حداقل درباره بیماران خاص اجرا می‌شود.

پول را به حساب بیماران می‌ریزیم
یکی از پیشنهاد‌های دولت برای جبران هزینه بیماران، پرداخت نقدی یارانه دارو به حساب فرد است. رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دولت یک اعتبار 2200 میلیارد تومانی را در سال گذشته وعده داده بود که از سوی مجلس نیز تصویب شد. دکتر عباس حاجی‌آخوندی در پاسخ به اینکه آیا این اعتبار به بیمه‌ها یا شرکت‌های دارویی تحویل می‌شود، گفت: این یارانه را در اختیار بیمه‌ها نمی‌گذاریم، زیرا سازمان‌های بیمه‌گر برای هر بیمه شده ضریبی از دولت می‌گیرند و تعرفه‌شان افزوده شده است. ما متناسب با قیمت تعرفه‌ها، برای بیمه ایجاد هزینه کرده‌ایم و افزون بر آن را خودمان به بیماران باز می‌گردانیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا این اعتبار از طریق کارت‌های هوشمند تحویل دارو که پیش از این وعده داده شده بود، به بیماران بازمی‌گردد، گفت: کارت هوشمندی نخواهد بود و بنا نیست هزار کارت برای هزار خدمت صادر شود. معاون وزیر بهداشت افزود: تمام خانواده‌ها یک شماره و حساب ملی دارند که یارانه‌ هم به آن واریز می‌شود، این مابه‌التفاوت قیمت دارو هم به همین حساب خانوار واریز می‌شود. وی در ادامه خبر داد: ممکن است طرح کار‌شناسی دیگری به منظور جبران مابه‌التفاوت نرخ ارز تامینی دارو و نحوه هزینه‌کرد اعتبار 2200 میلیارد تومانی تصویب و اجرا شود.
حال باید منتظر ماند و دید دولت در آخرین روزهای تصدی، چه برنامه‌ای برای جبران هزینه‌های بیماران و بخصوص بیماران خاص خواهد داشت و آیا از حجم مشکلات آنان خواهد کاست؟

پایگاه خبری-تحلیلی قدس آنلاین
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر