قانون گذار که قانون را زیرپا بگذارد، از مردم توقعی نیست ۵ خرداد ۱۳۹۲

قانون گذار که قانون را زیرپا بگذارد، از مردم توقعی نیست

مصاحبه روزنامه اعتماد با دکتر مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

 او عصباني است. اين را از لحن حرف زدنش به خوبي مي توان دريافت كه در پاسخ به پرسش ها، تنها از همكاران خود در كميسيون تلفيق گلايه مي كند. مسعود پزشكيان درباره قهر خود از اين كميسيون مي گويد: «عبث است انتظار داشته باشيم وقتي قانونگذار قانون بالادستي را زير پا مي گذارد، مردم به قانون پايبند باشند.»مشكلي كه اين عضو كميسيون بهداشت و درمان درباره آن سخن مي گويد اين است كه كميسيون تلفيق، اختصاص 5 هزار ميليارد تومان از محل درآمد هدفمندي يارانه ها به نظام سلامت را لغو كرده و همه درآمد هدفمندي يارانه را براي پرداخت نقدي به مردم، هزينه كرده است. اين گفت وگو را در پي مي خوانيد:
    
     آقاي دكتر، ديروز مطرح شد كميسيون تلفيق، سهم نظام سلامت از درآمد هدفمندي يارانه ها را لغو كرده، چرا اين اتفاق افتاد؟

    اصلا بحث اين است كه ما آنجا نشسته ايم قانون را وضع كنيم و نظارت كنيم درست اجرا شود و بايد همه ما نمايندگان پايبند به قانون باشيم. ولي وقتي خودمان قانون را زير پا بگذاريم، ديگر چه انتظاري از ديگران داريم؟ انتظار اينكه مردم به قانون عمل كنند، عبث است.
    
    چطور به گفته شما نمايندگان كميسيون تلفيق، قانون را رعايت نكرده اند؟
    در قانون برنامه پنجم توسعه، به صراحت، درآمد حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها سهم بندي شده و معلوم و مشخص است سهم هر بخش چقدر است. در اين قانون، كه يك قانون بالادستي است تصريح شده 10 درصد از محل درآمد هدفمندي يارانه را در اختيار وزارت بهداشت و نظام سلامت بگذارند تا مسوولان اين نهاد جهت رفع مشكلات بهداشتي و درماني مردم و بهينه سازي خانه هاي بهداشت و اختصاص دارو به بيماران صعب العلاج صرف كنند. ولي اعضاي كميسيون تلفيق در حقيقت به جاي اينكه قانون را اجرا كنند، متاسفانه آمدند و همه اين مبلغ را به جاي ديگري اختصاص دادند.
    
     چرا اين اتفاق افتاد؟
    احتمالاآقايان عضو كميسيون رفته بودند با دوستان ديگر لابي كرده بودند و مصوبه يي را ناگهان آوردند كه 41 هزار ميليارد تومان براي پرداخت نقدي بيشتر به مردم و اقشار دهك هاي پايين، صرف شده و در اين ميان، 5 هزار ميليارد توماني كه سهميه وزارت بهداشت و نظام سلامت بود، از بين رفت. برخي از دوستان كه در كميسيون تلفيق مجلس سياسي كاري مي كنند و به نظر مي رسد دغدغه آنها درس خواندن بچه هايشان در دانشگاه هاي تهران است، هم در پي لغو مصوبه رديف بودجه دانشگاه علوم پزشكي ايران هستند، بلكه اين بي قانوني را هم انجام دادند و افزايش سهم بخش سلامت را از محل درآمد هدفمندي يارانه ها لغو كردند.
    
     فقط اين بخش از اختصاص درآمد از هدفمندي يارانه ها لغو شد يا بخش هاي ديگر نيز از محل اين درآمد دچار مشكل شد؟
    نه آقا، بقيه اش را هم هوا كردند. هيچگاه قانون نگفته همه پول درآمد هدفمندي را به مردم بدهيد. قانون سهم بندي كرده و سهم جايي مشخص است، ولي آنها در كميسيون تلفيق خلاف قانون عمل كردند و همه درآمد را به پرداخت نقدي دادند.
    
     با اين وضعيت، چشم انداز نظام سلامت در سال 92 را چطور مي بينيد؟
    با اين مصوبه يي كه گذرانده اند سال 92، سال افزوده شدن بر معضلات بهداشتي و درماني بيماران است. با اين بودجه نه تنها مشكلات مردم در پرداخت هزينه هاي سلامت كم نمي شود بلكه بيشتر هم مي شود. جاي تاسف است نمايندگان مجلس به جاي اينكه دغدغه رفع مشكلات مردم را داشته باشند و براي كاهش مشكلات بهداشتي و درماني مردم و هزينه هاي بالاي درمان در كشور كاري كنند، فقط براي اينكه فرزندشان در دانشگاه علوم پزشكي تهران درس بخواند دغدغه شان حذف رديف بودجه دانشگاه علوم پزشكي ايران است كه واقعا در كنار حذف رديف هاي بودجه سلامت قوز بالاقوز است.


Tags: بودجه سلامت, کمیسیون بهداشت و درمان, مجلس شورای اسلامی
منبع:  اعتماد 2685

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر