اگر پزشکی بیش از حد داروی بیگانه تجویز کند وزارت بهداشت با او برخورد می کند ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

اگر پزشکی بیش از حد داروی بیگانه تجویز کند وزارت بهداشت با او برخورد می کند

عباس حاجی آخوندی گفت: کمبود دارو در کشور چندان زیاد نیست و اگر کمبودی هم وجود دارد بیشتر مربوط به داروهای خارجی و بیگانه است که مشابه آنها با کیفیت مناسبت در داخل تولید می‌شود.
وی ادامه داد: مشکل اصلی در این حوزه مربوط به کمبود ارز دارویی بود که خوشبختانه از اواخر اردیهشت امسال با تغییر نرخ ارز و تخصیص آن حل شد.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیشتر داروهایی که اکنون گفته می‌شود کمبود دارند، الزاماً نیازی به واردات آنها در کشور نیست، زیرا نمونه تولید داخل آن دارو که آزمایشهای بالینی را گذارنده و کیفیت مناسبت دارد، در کشور وجود دارد.
حاجی آ‌خوندی ادامه داد: مصرف کننده دارو در هر صورت پزشک است که دارو را تجویز می‌کند و نه بیمار و نه داروساز در واقع مصرف کننده دارو نیست، بنابراین اگر مشاهده شود که پزشکی بیش از حد معمول از یک داروی بیگانه در نسخه‌هایش تجویز کرده است، وزارت بهداشت با او برخورد می‌کند.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: برخورد وزارت بهداشت هم به صورت برخورد قضایی، هم ارشادی و هم رسانه‌ای خواهد بود . البته وزارت بهداشت قاضی یا راشد خوبی نست و پزشکان متخلف ابتدا دعوت می‌شوند و از آنها درباره علت تجویز زیاد یک دارو سؤال می‌شود و اگر توضیحات آنها قانع کننده نبود برای برخورد قانونی به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.
وی افزود: به عنوان مثال ممکن است مشاهده شود یک متخصص مغز و اعصاب برای اکثر بیمارانش از یک نوع داروی خاص بیگانه تجویز کرده است، مگر می‌شود که همه بیماران با یک داروی خاص درمان شوند، در این صورت شائبه زد و بند آن پزشک با شرکت دارویی خارجی ایجاد می‌شود و آن پزشک باید توضیح دهد که چرا مثلاً 5میلیارد تومان از یک داروی خاص در عرض 6 ماه تجویز کرده است.

Tags: سازمان غذا و دارو, داروی خارجی, وزارت بهداشت, اقتصاد دارویی
منبع:  فارس
مطالب مرتبط:  وزیر بهداشت صلاحیت دخالت در نسخه نویسی پزشکان را ندارد
پشت پرده تجویز داروهای خارجی، مسائلی خوابیده است
تخصیص ارز دارو به غذای سگ، زین اسب و دسته بیل
حتی یک دلار ارز مرجع به تولید کنندگان تجهیزات دندان پزشکی تخصیص پیدا نکرده است
تخصیص 50 میلیون یورو ارز برای واردات لوازم آرایشی به جای دارو
اخطار رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای تأمین ارز دارو
قیمت دارو و تجهیزات پزشکی تا سه برابر افزایش یافته است
عمده علت بروزکمبود دارو، سیاست ها و چالش های داخلی است
احدی به بهانه نبود ارز حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد

بازگشت به فهرست


ابراهیم
"برخورد قضائی خواهد شد." یعنی چی؟ یعنی اگر فردا خدای نکرده، دور از جان، زبانم لال شما یک بلایی سرتان آمد یا همینطوری به صورت خودجوش ناخوش احوال شدید، رفتید دکتر، آن آقای دکتری که چشمش به جمال با کمال شما روشن شده، اجازه ندارد بیشتر از یک حد معینی برای سلامتی شما داروی خارجی و بیگانه تجویز کند. حالا در این وضعیت که داروی بیگانه وارد کشور مان نمی شود، ممانعت از چیزی که وجود ندارد، چه معنی دارد؟ نمی دانم!!
حالا به فرض آقای دکتری اتفاقی از دستش در رفت و تجویز کرد، همین عباس آقا شخصا می رود چنان برخورد قضایی نشانش می دهد که تا عمر دارد جایش خوب نشود. چرا؟ چون این عباس آقا اساسا زورش به آنهایی که با ارز دولتی رفته اند پورشه وارد کرده اند و الان دارند توی شهر ول می چرخند و نمایش ثروت می دهند که نمی رسد، ولی زورش به این آقای دکتر بخت برگشته و سایر آقایان و خانم های دکتر بخت برگشته می رسد... برای همین هم، همین است که هست... بالاخره نمی شود که دو روز بگذارند مردم بدون رایحه خوش خدمت، مثل بچه آدم زندگی شان را بکنند، باید همینطوری به صورت شبانه روزی خدمت رسانی بکنند. حالا شما اگر از کمبود این داروهای خارجی و خصوصا بیگانه ،خدای نکرده دچار عروج ملکوتی هم شدید، خب شدید که شدید. جلوی پیشرفت و توسعه مملکت را نمی شود گرفت، می خواستید نشوید. به همین راحتی. چرا اینطوری نگاه می کنید؟ مگر من گفتم داروی بیگانه تجویز نکنند؟ بروید به همان عباس آقا که گفته اینطوری نگاه کنید.
نام گفتاورد
آتوسا م/ Atousa M
واقعا برام جالبه! انگار بعضی مسئولین در این کشور زندگی نمی کنند داروهای خارجی که پیدا نمیشه پیشکش شون! داروهای داخلی هم نیست
باید عرض کنم داروهایی که در کشور هم تولید میشده پیدا نمیشه! برای مثال آمپول استرپتومایسین در بازار نیست تا برای درمان تب مالت استفاده بشود
داروی کوتریموکسازول هم که در درمان تب مالت خانم های حامله و پروفیلاکسی پنومسیستیس جیروواسی در بیماران ایدز استفاده میشه هم در بازار نیست
درمان توکسوپلاسموز چشمی بیماران هم به علت نبود پیریمتامین و کوتریموکسازول با مشکلات جدی مواجهه شدیم
اگر لازمه باز هم از کمبود آنتی بیوتیک ها بگوییم
انتظار داریم حداقل مسئول غذا وداروی وزارت بهداشت اطلاعات کافی در مورد پزشکی و درمان های دارویی داشته باشد تا نگویید مشکل دارویی چندان نیست!!!!!!!!!
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر