مديريت نامناسب، زمينه کمبود دارو و افزايش قيمت آن را فراهم کرده است ۸ تیر ۱۳۹۲

مديريت نامناسب، زمينه کمبود دارو و افزايش قيمت آن را فراهم کرده است

گويا چشم انتظاري براي رسيدن ارز دارو به زمان پاياني خود نزديك مي شود. به گفته مسوولان 108 ميليارد تومان از اعتبار 2200 ميليارد توماني به منظور جبران گران شدن ارز دارو به وزارت بهداشت پرداخت شده است. هر چند اين عدد در برابر كل اعتبار در نظر گرفته شده رقم بزرگي نيست، اما وزير بهداشت معتقد است كه با استفاده از آن قيمت دارو براي بيماران صعب العلاج کم مي شود.
    اين امر را مي توان دومين خبر خوب دارويي در چند روز گذشته دانست، چنانكه چندي پيش نيز طرح پرداخت يارانه دارو به خانواده ها از سوي مسوولان عنوان شد. دولت با اين تصميم گام تازه اي براي هدفمند كردن اجراي هدفمندسازي يارانه ها برداشت. بر اين اساس قرار است كه براي جبران افزايش قيمت داروهاي گرانقيمت ناشي از تغيير نرخ ارز از مرجع به مبادله اي و واريز يارانه دارو به حساب خانوار راهكارهايي انديشيده شود. به نظر مي رسد با تصميم جديد مسوولان براي پرداخت يارانه دارو با قيد اينكه هر كسي كه دارو تهيه كرده از اين يارانه ها برخوردار خواهد شد، اقدامي در جهت حركت از يارانه عام و يكسان به يارانه هاي خاص و هدفمند صورت مي گيرد. دولت در سال گذشته در پي افزايش قيمت نان، يارانه اي 28 هزار توماني به حساب سرپرستان خانوار واريز كرد.
   
    داستان پُردامنه ارزي

     در عين حال، انتقاد به تاخير در پرداخت ارز دارو از جمله مناقشاتي بود كه در نيمه دوم سال گذشته و در پي نوسانات ارزي بالاگرفت و به يكي از دلايل بركناري مرضيه وحيد دستجردي از وزارت بهداشت تبديل شد. در آن هنگام با وجود آنكه برخي مقامات ديگر دولتي از پرداخت ارز دارويي خبر مي دادند، اما وزير سابق بهداشت با رد اين گفته ها به شدت از عدم تخصيص ارز دارو انتقاد مي كرد. اين چنين شد كه ماجراهاي منتهي به بركناري وزير بهداشت با نوسانات ارزي نسبتي ناگسستني پيدا كرد. آن هنگام دستجردي چندين مرتبه از عدم تخصيص كافي و به موقع ارز مرجع براي تامين داروي كشور گلايه كرده و گفته بود: «بانک مرکزي تنها يک سوم ارز تخصيص يافته به واردات دارو را تامين کرده، که همين يک سوم هم از شهريور ماه در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفته است.» با اين وجود ديگر مسوولان دولتي از جمله رييس جمهور اين موضوع را رد كردند، چنانكه محمود احمدي نژاد در گفت و گوي تلويزيوني اش اعلام كرد كه دولت تمام ارز مربوط به داروي كشور را پرداخت كرده است.
    همچنين دو روز بعد از آنکه وي در مصاحبه تلويزيوني خود گفت: «احدي حق ندارد قيمت دارو را بالاببرد»، دستجردي اعلام کرد: «به علت افزايش نرخ ارز، افزايش در قيمت داروها را خواهيم داشت.» همين امر باعث شد روزنامه ايران وارد موضوع شده و تيتر يک خود را به اختلاف نظر دستجردي و احمدي نژاد اختصاص دهد. به نوشته ارگان مطبوعاتي دولت، يكي از دلايل عزل وزير سابق بهداشت، مصاحبه هاي وي عليه بانک مرکزي و سياست هاي ارزي کشور بود.
    در اين بين، تلاش براي بهبود وضعيت دارويي كشور از سوي ديگر صنوف و اقشار نيز پيگيري شده است. در همين راستا در ابتداي هفته، فعالان صنعت غذا و دارو تصميم به تشکيل کارگروهي براي حل مشکلات صنعت غذا و دارو گرفتند. اين گروه از فعالان اقتصادي ايران روز شنبه به کميسيون کشاورزي و صنايع غذايي اتاق تهران رفتند و پس از بحث و تبادل نظرهايي که در جلسه اي با حضور رييس اتاق تهران و اعضاي کميسيون و هيات رييسه کانون صنايع غذايي صورت گرفت، فعالان اين بخش و کميسيون کشاورزي اتاق تهران توافق کردند که کارگروهي با عنوان «کارگروه رفع مشکلات صنايع غذايي و دارو» را ايجاد کنند. در همين حال، آيت الله العظمي ناصر مکارم شيرازي در ديدار سيد رضا نيري، دبير کل مجمع خيرين سلامت کشور با انتقاد از گراني دارو و هزينه هاي درمان، گفته است: «متاسفانه عده اي از مردم معتقدند دولت آنقدر که به فکر بعضي کارهاي تشريفاتي مانند ورزش حرفه اي است به فکر هزينه دارو و درمان نيست.» پيش تر در ماه گذشته، محمد صادقي عضو هيات رييسه مجلس با اشاره به ترخيص نشدن ۱۴۰ ميليون دلار دارو از گمرک، از عملکرد بانک مرکزي و وزارت بهداشت براي تامين و توزيع دارو انتقاد کرده بود. او گفته بود که بانک مرکزي و معاون دارويي وزارت بهداشت به وظايفشان براي تامين و توزيع دارو به درستي عمل نکرده اند و مديريت نامناسب برخي مسوولان زمينه را براي کمبود دارو و افزايش قيمت آن فراهم کرده است.
   

Tags: ارز دارو, وزیر بهداشت, سازمان غذا و دارو, بانک مرکزی
منبع:  دنیای اقتصاد 2953
مطالب مرتبط:  احدی به بهانه نبود ارز حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد
تخصیص ارز دارو به غذای سگ، زین اسب و دسته بیل
تخصیص 50 میلیون یورو ارز برای واردات لوازم آرایشی به جای دارو
اخطار رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای تأمین ارز دارو

بازگشت به فهرست


دکتر مرادی
وزیر بهداشت از حل شدن مشکل دارو حرف زده: "بانک مرکزی مجوزهایی را داده است تا هر کسی بتواند دارو را وارد گمرک کند و بر اساس استانداردهای ما مواردی که ارز آنها تعیین شده و یا نشده، می‌توانند از گمرک ترخیص شوند."
اما توجه داشته باشیم که محمدحسن طریقت منفرد از ابتدای روی کار آمدنش پس از برکناری وزیر منتقد قبلی، زیر بار هیچ مشکل عمده‌ای در وزارت بهداشت و درمان نرفته است. او البته چند روزی بیشتر در این مصدر نخواهد بود و به زودی وزارتخانه میزبان وزیر جدیدی خواهد بود؛ وزیری که با کوهی از مشکلات در حوزه درمان رو به رو خواهد بود.
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر