کمیسیون بهداشت از خسارت های جبران ناپذیر طرح پزشک خانواده بکاهد ۱۰ تیر ۱۳۹۲

کمیسیون بهداشت از خسارت های جبران ناپذیر طرح پزشک خانواده بکاهد

پنجشنبه گذشته بارديگر پزشک خانواده در تهران افتتاح شد. تابستان سال قبل بار اولي بود که پزشک خانواده به تهران مي رسيد و وزارت بهداشت طي برنامه ويژه اي شروع به کار اين برنامه در پايتخت را اعلام عمومي کرد. آن زمان قرار شد مردم تهران و شهرهاي اطراف براي ثبت نام در اين طرح اقدام کنند و جزئيات نحوه ثبت نام و خدمات گيري اعلام شد.
    هوا به پاييز و سرما نکشيد که همه اين سرو صدا ها خوابيد و ديگر خبري از برنامه پزشک خانواده در تهران نشد، در حالي که دراين ميان حتي خبر افتتاح اين طرح در بيش از هفت استان ديگر نيز رسانه اي شد.
    تغييرات در راس وزارتخانه بهداشت در دي ماه سبب شد پيگيري اجراي طرح پزشک خانواده در تهران و ديگر استان ها به حاشيه برود، تا اين که سرانجام وزير جديد که از ابتداي زمستان سکان اين وزارتخانه را در دست گرفته بود، توقف اين طرح را اعلام کرد.محمدحسن طريقت منفرد به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود که به دليل برخي مشکلات ساختاري، اين طرح متوقف شده تا تکليف آن در استان هاي پايلوت مشخص و بزودي با نواقص کمتري اين طرح اجرا شود.
    اکنون بعد از چند ماه اخبار ضد و نقيض، وزارت بهداشت اعلام مي کند با توجه به اين که الگوي جديد برنامه پزشک خانواده در هفت استان ديگر با موفقيت اجرا و مشکل اعتباري برنامه نيز برطرف شده، پزشک خانواده در تهران دوبـاره آغاز به کار مي کند.
    طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع طرحي است که با سه هدف اصلي صيانت از سلامت خانواده ها، ارجاع بيماران به پزشک متخصص درصورت نياز و کاهش هزينه هاي درماني مردم از سال 84 تاکنون شروع به کار کرده است.
    اگر بخواهيم از روي اطلاع رساني وزارت بهداشت پيش برويم، اين طرح از روستاها و شهرهاي کوچک شروع شده و حالابه شهرهاي بزرگ و حتي سراسري شدن رسيده است؛ اما در عمل منتقدان نحوه اجراي اين طرح بيشتر از موافقان آن است تا جايي که سال گذشته نمايندگان پزشکان عمومي در نشستي با اعضاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس از اين طرح به عنوان طرحي ناقص و سرهم بندي شده ياد کردند و از کميسيون بهداشت خواستند با مداخله بموقع از خسارت هاي جبران ناپذير ناشي از اجراي اين طرح بکاهد.
نويسنده: مستوره برادران نصيري
    با اين تفاسير احتمال مي رود با تغييرات جديد دولت و روي کار آمدن وزير جديد بهداشت و مسئولان اين مجموعه، افتتاح پزشک خانواده در تهران به بار سوم هم برسد، مگر اين که اين افتتاح جديد يک افتتاح واقعي باشد.

Tags: کمیسیون بهداشت و درمان, پزشک خانواده, وزیر بهداشت
منبع:  روزنامه جام جم3727
مطالب مرتبط:  پرداخت بیشتر به پزشک خانواده در شهر، پزشکان روستایی را روانه شهرها کرد
برنامه پزشک خانواده به دلیل همکاری نکردن بیمه ها دچار رکود شده است
دانشگاه شیراز پیشتاز طرح دندان پزشک خانواده شد
اجرای همزمان طرح پزشک خانواده و نغییر دفترچه های بیمه
هدف اجرای انواع متفاوت پزشک خانواده، مقایسه نمونه ها با هم است
طرح پزشک خانواده قابل اجرا نیست
ورود کاردان های بهداشت دهان به طرح پزشک خانواده

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر