عدالت در سلامت دغدغه جامعه پزشکی و تعرفه گذاری مناسب یکی از آنها است ۲ شهریور ۱۳۹۲

عدالت در سلامت دغدغه جامعه پزشکی و تعرفه گذاری مناسب یکی از آنها است

دکترها پولدارند. این باور اغلب مردم کشور به این قشر از جامعه است و می‌پندارند که پزشک فردی مرفه است که هیچ دغدغه مالی و معیشتی ندارد. در حالی که تنها در حدود ۵ درصد جامعه پزشکی کشور که اغلب آنها هم جراح هستند، از درآمدهای چندده میلیونی برخوردارند.
این که در نظام بهداشت و درمان ایران رعایت عدالت در درآمدهای پزشکان رعایت نشده موضوعی است که در سال‌های اخیر، بسیار از پزشکان شنیده ایم چنانچه در این باره دکتر عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ، معتقد است که موضوع عدالت در سلامت همواره یکی از دغدغه‌های جامعه پزشکی بوده که تعرفه گذاری مناسب خدمات پزشکی یکی از آنهاست.
تعرفه‌گذاری پزشکان آن‌طور که باید صورت نگرفته و ارزیابی که در سازمان نظام پزشکی انجام شده نشان می‌دهد که در دنیا کم درآمد‌ترین قشر پزشکان با پردرآمد‌ترین آنها فاصله درآمدی 2 برابری دارند که همین اندازه هم در کشورهای دیگر مورد اعتراض است. این در حالی است که درآمد پزشکان عمومی ما با برخی جراحان که درآمدهای نجومی دارند قابل مقایسه نیست چراکه خدمات پزشکی در ایران کدگذاری و ارزش گذاری نشده است.
وی بر این نکته تاکید دارد که پزشکان عمومی، داخلی، اطفال و متخصصانی که به صورت کلینیکی کار می‌کنند در ازای خدماتشان درآمد قابل اتکایی ندارند. آمارها در جوامع مختلف نشان می‌دهد که اقشار پزشکی در طبقه بندی درآمدی وضعیت خوبی دارند اما اگر کارانه را از حقوق پزشکان بخش دولتی ما حذف کنند زندگی آنها لنگ می‌شود.

حقوق پزشکان عمومی


فیش حقوقی بسیاری از پزشکان عمومی 800‌ هزار تومان است و این درآمد بدون شک کفاف زندگی پزشکان را نمی‌دهد. دولتمردان می‌توانند برای اینکه مشکلات جامعه پزشکی عمومی را حل کنند مثل کشورهای پیشرفته ظرفیت های نوین شغلی تعریف کنند. این کاری است که در کشورهای پیشرفته برای پزشکان انجام می‌شود و بسیاری از پزشکان ایرانی که مهاجرت می‌کنند در طرح های تحقیقاتی دیگر کشور‌ها فعالیت می‌کنند. از طرف دیگر اگر ظرفیت های استخدامی بیشتر شود و در حوزه سلامت به موضوع پیشگیری از بیماری توجه شود، بسیاری از پزشکان عمومی می‌توانند شغل مناسبی داشته باشند.

درآمد پزشکان در آمریکا


متوسط درآمد سالانه صدک‌های بالای پزشکان عمومی آمریکا به بیش از 220 هزار دلار در سال می‌رسد و کم‌درآمدترین آنها نیز تقریبا 85 هزار دلار در سال (حدود 8000 دلار در ماه) درآمد دارند. درآمد بیشتر پزشکان عمومی‌آمریکایی چیزی بین 156 هزار تا 200 هزار دلار در سال است. همچنین پزشکانی که در بخش خصوصی یا دولتی استخدام هستند به‌طور میانگین نزدیک 20 هزار دلار در سال به دلیل پاداش و مزایا و سایر رده‌های دیگر دریافتی اضافی دارند.
میزان درآمد پزشکان عمومی‌ به ازای هر ساعت کار به طور میانگین 80 دلار در ساعت و حداقل این میزان برای پایین‌ترین دهک درآمدی پزشکان آمریکایی حدود 40 دلار در ساعت است. بهترین ایالت‌ها از نظر متوسط درآمد ساعتی برای دهک پر درآمد پزشکان آمریکایی عبارتند از ویسکانسین 203 دلار، آرکانزاس 206 دلار، وایومینگ 203 دلار و یوتا 191 دلار.

درآمدهای چند صد میلیونی


دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با عنوان این مطلب که بالاترین درآمدهای پزشکی مربوط به جراحان مغز و اعصاب و قلب است، گفت: حساسیت رشته این افراد باعث شده که ارزش کار آنها به مراتب بیشتر از سایر گروه های پزشکی باشد.وی با بیان این مطلب که درآمد این قبیل جراحان از 10 میلیون در ماه شروع می شود و به 200 تا 300 میلیون تومان هم می رسد، افزود: البته آن دسته از جراحان که درآمد ماهانه آنها به 200 تا 300 میلیون و شاید هم بیشتر برسد، تعدادشان انگشت شمار است و شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد.خسرونیا معتقد است که این دسته از جراحان اگر به خارج از کشور هم می رفتند، قطعا در چنین شرایطی بودند.
زیرا از نظر سواد و کارآیی در وضعیت بالایی قرار دارند. رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، کمترین درآمد رشته پزشکی را مربوط به آن دسته از پزشکانی دانست که نسخه نویس هستند. پزشکان عمومی، اطفال، عفونی و متخصص داخلی، گروه هایی هستند که خسرونیا معتقد است از نوشتن نسخه برای 10 تا 15 بیمار در طول روز، درآمد کسب می کنند و این درآمد برابر با حقوق یک کارمند معمولی است. به گفته خسرونیا، درآمد این قبیل پزشکان از 500 هزار شروع می شود و به 2 تا 3 میلیون تومان در ماه می رسد که البته باید هزینه اجاره مطب، حقوق منشی، آب، برق و... را نیز اضافه کرد و در پایان آنچه می ماند رقمی در حدود 1.5 میلیون تومان است.

پزشکانی که استثنا هستند

این در حالی است که دکتر محمدمهدی قیامت رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران معتقد است جامعه پزشکی کشور، طیف وسیعی است که نمی توان به همین راحتی آنها را دسته بندی کرد.
وی با اعلام اینکه درآمد ماهانه یک پزشک در اروپا 7 هزار یورو است، افزود: این رقم به پول ما می شود 35 میلیون تومان که چنین درآمدی برای پزشکان کشورمان غیرممکن است. موضوع درآمدهای نجومی برخی از جراحان در ایران، باید برای همیشه حل شود. افرادی که درآمدهای نجومی از حرفه پزشکی دارند، استثنا هستند که وضعیت مردم را رعایت نمی کنند.وی معتقد است که شرایط روز کشور باعث شده همین درآمد ناکافی پزشکان افت کند همچنین مالیات جامعه پزشکی به 3 تا 4 برابر رسیده است.

درآمد متوسط اکثریت جامعه پزشکی کشور


دکتر علی اصغر پیوندی رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران معتقد است که نمی توان درصدی را برای آن دسته از پزشکان تعیین کرد که درآمدهای چند صدمیلیون دارند. ولی آنچه مسلم است اینکه این افراد تعدادشان انگشت شمار است.وی با اظهار تاسف از وضعیت پزشکان عمومی در موضوع درآمدهای پزشکی، افزود: نمی توان گفت که موضوع درآمدها نوعی تبعیض است. زیرا، قابلیت فردی و رشته پزشکی، در این موضوع دخیل است. کسی که به سراغ رشته جراحی قلب رفته قطعا با فردی که پزشک عمومی است نمی تواند جایگاه یکسانی در موضوع درآمدها داشته باشد. پیوندی معتقد است که اکثریت جامعه پزشکی کشور از درآمد متوسط برخوردارند و تعداد انگشت‌شماری درآمدهای بالا دارند و برخی نیز درآمدشان پایین است.

Tags: نظام سلامت, تعرفه پزشکی, نظام پزشکی
منبع:  پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر