برنامه وزارت بهداشت برای بازگشت آرامش به بازار دارو ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

برنامه وزارت بهداشت برای بازگشت آرامش به بازار دارو

دکتر رسول دیناروند با اشاره به فشاری که مردم در حوزه دارو طی یکی دو سال اخیر تحمل کرده اند، گفت: وزارت بهداشت و دولت قبلی همه تلاش خودشان را کردند تا مشکلات کمتر شود. به هر حال وضعیت ما در حال حاضر به گونه ای است که احساس می کنم کمبودهای دارویی در یکی دو ماه گذشته رو به بهبود گذاشته و در آینده هم همین طور خواهد بود.
وی افزود: ما برای اینکه این اتفاق بیافتد و بازار دارو به شرایط عادی بازگردد، نیازمند مصوباتی بودیم که باید در دولت جدید اتفاق می افتاد. خوشبختانه با تلاش وزیر بهداشت و حمایت شخص رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور و همچنین وزرای مربوطه و بانک مرکزی، مطمئن هستم این مصوبات رهگشای ما در زمینه تامین و تدارک همه داروهای مورد نیاز بیماران خواهد بود.
دیناروند ادامه داد: از طرف دیگر، تلاش می کنیم با تامین اعتبارات لازم، افزایش هزینه داروهای بیماران به خصوص بیماران خاص، صعب العلاج و مزمن را جبران کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تامین هزینه ها در چارچوب اعتبارات قانون بودجه خواهد بود فقط می خواهیم دولت، سرعت تخصیص این اعتبارات را بیشتر کند. به همین میزان، بخش زیادی از مشکلات برطرف می شود و اگر کمبودی وجود داشت مطمئن هستم که دولت حمایت خواهد کرد.
وی در ادامه به اعتبارات لازم برای حوزه دارو اشاره کرد و افزود: فعلا برای جبران هزینه های مردم در حوزه دارو، در حدود 2400 میلیارد تومان اعتبار در 3 ردیف مختلف تعریف شده است که 1800 میلیارد آن مربوط به افزایش قیمت داروها در قالب مابه التفاوت، 450 میلیارد یارانه و کمک هزینه بیماران صعب العلاج و... که مجموع اینها اعتباری است که بخش زیادی از این مشکلات را اگر مدیریت می کردیم که به موقع این اعتبارات را هزینه کنیم، از افزایش هزینه های دارویی بیماران پیشگری می کرد.
دیناروند گفت: به هر حال تاخیر و وقفه ای وجود داشته که امیدواریم خیلی زود برطرف شود. از طرف دیگر، توافقهایی با سازمانهای بیمه گر می شود که بخشی از اعتبارات دارو به آنها داده شود تا از این طریق، افزایش قیمت داروهایی که ناشی از تغییر نرخ ارز بوده است، جبران شود.
رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه در حدود 700 میلیارد تومان از اعتبار 2400 میلیاردی آماده هزینه کردن است، افزود: مطمئن هستیم که بقیه اعتبار را هم می توانیم بگیریم چون درخواست ما از دولت این است که اعتبار لازم زودتر از زمان بندی سالیانه به وزارت بهداشت داده شود که البته قولهایی گرفته ایم که این کار انجام شود.
وی با اشاره به سیاست وزیر بهداشت سابق مبنی بر پرداخت یارانه دارو به بیمار، تاکید کرد: آن شیوه عملی نیست چون اگر پرداخت مابه التفاوت قیمت دارو به بیمار شدنی بود، انجام می دادند. ما حمایت از قیمت دارو را به گونه ای انجام می دهیم که دارو به قیمت قبل از افزایش ها برگردد.
دیناروند ادامه داد: با پرداخت مابه التفاوت، سهم پرداختی بیمار برای تهیه دارو کم می شود و ما قول می دهیم در اسرع وقت این تصمیمات را عملی کنیم، چون اجرای کارهای دولتی نیاز به هماهنگی دارد.

Tags: سازمان غذا و دارو, ارز دارو, وزیر بهداشت, بیمه
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  وزیر بهداشت، رایزنی بین المللی برای رفع تحریم دارو را آغاز کرد

بازگشت به فهرست


روشنک
کلاه خود را به احترام از سر برداریم!
۰۱ مهر ۱۳۹۲
فرارو- روزهای بهتری در انتظار اقتصاد ایران است. این را رییس اتاق بازرگانی و رییس دفتر رییس جمهور بیان کرده است.
محمد نهاوندیان پایان التهاب در بازارهای مختلف و بازگشت دوران آرامش را از یک‌سو و لغو برخی تحریم‌ها را از سوی دیگر، نشانه‌ی آمدن روزهای بهتر اقتصاد ایران عنوان کرده است.
این مقام بلند پایه دولتی ابراز امیداواری کرده است که دیگر شاهد افت و خیز غیرقابل محاسبه در اقتصاد ایران نباشیم. یک کارشناس اقتصادی در این میان معتقد است که روزهای بهتر اقتصاد ایران شروع شده است.
سعید لیلاز در گفتگو با فرارو در خصوص اینکه‌ آیا شواهد عینی برای آمدن روزهای خوب‌تری برای اقتصاد ایران وجود دارد، گفت: «تحولاتی که در اقتصاد ایران روی می‌دهد فراتر از انتظارات بوده است. با وجود اینکه تنها چهل روز از استقرار دولت جدید می‌گذرد، مساله دارو به طور کلی حل شده است.»
وی ادامه داد: «حل شدن مساله دارو ارزش بسیار زیادی دارد، این از آن روست که ما روشنفکران درد و مفهوم مشترکی با توده مردم نداریم و نمی دانیم وقتی تعداد مراجعین سرطانی به مراکز درمانی نصف می‌شود، معنای آن این است که نصف بیماران سرطانی به خاطر عدم توانایی تهیه دارو،‌ مجبور به تحمل رنج و مرگ هستند.»
لیلاز افزود: «به جاست که به خاطر تدبیری که صورت گرفت و منجر به حل شدن مساله بیماران سرطانی شد، کلاه خود را به احترام از سر برداریم. اما این تنها نشانه‌ی روشن نیست و من نکات مثبت دیگری را نیز در اقتصاد ایران می‌بینم.»
وی با بیان اینکه تقریبا نرخ رشد افزایش قیمت‌‌ها در همه عرصه‌ها غیر از مواد غذایی متوقف شده است،‌ گفت: «بین بیست تا بیست و پنج درصد بر قدرت خرید اقشار مختلف افزوده شده است.»
لیلاز گفت:‌« در حال حاضر قدرت خرید کشاورزان، ‌کارگران، حقوق‌بگیران و اقشار ضعیف نسبت به یک ماه گذشته بین بیست و تا بیست و پنج درصد افزایش یافته است. از این رو برای چهل روز ما دستاوردهای خیلی خوبی تا حالا داشته‌ایم.»
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت:‌ «در عرصه بین‌المللی ما دستاور‌های خوبی داشته‌ایم و برخی از تحریم‌های مهم از جمله تحریم‌های کشتیرانی، ‌نفت و گاز برداشته شده است و این بدان معناست که کالاها با قیمت کمتری وارد کشور خواهد شد.»
لیلاز ادامه داد: «می‌توان انتظار داشت آثار رفع تحریم‌هایی که تا کنون اتفاق افتاده از آذر ماه به بعد خود را نشان داده و به صورت نامحسوسی قیمت‌ها کاهش یابد.»
وی افزود: «‌اگر این کاهش قیمت دلار که در بازار اتفاق افتاده است تداوم پیدا بکند، شما شاهد افت شدید قیمت‌ها در بازار خواهید بود.»
لیلاز گفت: «اگر قیمت‎‌ها هنوز کاهش معنا دار نیافته است دلیل آن این است که به خاطر واردات این کالاها با دلار 3500 و 3600 تومانی یک مقاومت غیر‌ارادی و گریز ناپذیر در بنکداران و واردکنندگان است که جلوی کاهش قیمت کالاها را در بازار بگیرند اما دلیلی ندارد که از این به بعد با واردات کالا با دلار ارزان‌تر، قیمت‌ها کاهش نیابد.»
این کارشناس اقتصادی افزود: «عملا روزهای خوب اقتصاد ایران از نیمه شهریور به این سو شروع شده است.»
لیلاز در پاسخ به این پرسش که آیا دستاوردهای اقتصادی دولت در گرو تغییرهایی اساسی در سیاست خارجی است،‌ گفت: «عنصر تحریم هیچگاه دارای نقش تعیین کننده نبوده است. البته این مساله در اقتصاد ایران تاثیر دارد و در حال حاضر هم بسیار مهم شده است و دلیل این مساله آن است که وابستگی ارزی ما به خارج از کشور، در خلال دو دولت قبلی تقریبا سه تا چهار برابر شده است.»
وی ادامه داد: «بیست در صد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1390 از خارج وارد شده است. وقتی شما ناگهان یک تحریم را به سیستمی تحمیل می کنید که خودتان وابسته‌اش کرده‌اید، ‌اثرات ناگوار زیادی به وجود خواهد آمد.»
لیلاز افزود: «تحریم اثرات منفی دارد و به خاطر سو تدبیرهای دولت نهم و دهم به عامل مهمی تبدیل شده است اما اولا تعیین‌کننده نیست و ثانیا ما با اعمال تدابیر در داخل، می‌توانیم به این تحریم‌ها غلبه کنیم.»
لیلاز با بیان اینکه ریشه تمام مشکلات ایران در داخل بوده است،‌ گفت: «مگر در این چهل روز استقرار دولت جدید چقدر تحریم‌ها برداشته شده است که ما شاهد دستاورد‌های مثبت اقتصادی باشیم.»
وی ادامه داد: «مساله دارو چرا حل شد، ‌چرا مشکل ارز درمان پایان یافت، ‌آیا عرضه دلار افزایش یافته است یا اینکه دیگر مردم مانند دولت قبلی هر روز در انتظار یک شوک از سوی دولت نیستند.»
این کارشناس اقتصادی افزود: «در حال حاضر رییس جمهوری بر سر کار است که وقتی با دانش آموزان صحبت می‌کند همان‌قدر فرهیخته،‌ مرتب و منطقی صحبت می‌کند که با دیگر اقشار و رهبران خارجی صحبت می‌کند.»
وی گفت: «مردم دیدند که رییس جمهورشان حرف‌های منطقی عنوان می‌کند و معلوم است که با چنین رویکردی از سوی دولت، تحریم‌ها شکسته شود. انگلیس ممنوعیت مسافرت اتباعش را به ایران لغو کرد،‌ تحریم هفت بانک و کشتیرانی ایرانی از بین رفت و تحریم سویفت هم شکسته خواهد شد. واقعیت این است که اراده‌ی روشنی که در داخل ایران به تقویت تحریم‌ها کمک می‌کرد، دیگر وجود ندارد.»
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر