پزشکان مطب را تعطیل و به مشاغل دیگر رو می آورند ۳ مهر ۱۳۹۲

پزشکان مطب را تعطیل و به مشاغل دیگر رو می آورند

ایرج خسرونیا رئیس انجمن جامعه متخصصان داخلی ایران با اشاره به تعطیلی مطب‌های پزشکان در کشور گفت: متاسفانه با پدیده تعطیلی مطب های پزشکان در کشور مواجه هستیم و یکی از مهمترین دلایل آن عدم رعایت تعرفه‌های پزشکی است که به هیچ وجه در کشور لحاظ نمی‌شود.
به طور مثال هزینه ویزیت یک متخصص در کشورهای اروپایی و امریکایی بیش از ۴۰۰ دلار است ولی این هزینه مطب در کشور ما در حدود ۶ تا ۷ دلار است البته ناگفته نماند که باید میزان درآمدها در هر کشور را نیز لحاظ کرد و نباید هزینه‌های پزشکی به مردم فشار وارد کند بنابراین باید بیمه‌های به خوبی نقش خود را ایفاءکنند.
با توجه به این مشکلات ما شاهد آن هستیم که پزشکان و متخصصان مطب‌های خود را تعطیل می‌کنند و حتی به مشاغل دیگر روی می‌آورند در حالیکه برای تربیت و آموزش هر پزشک و متخصص در کشور هزینه‌های سنگینی شده است و باید از این نیروهای تخصصی حمایت بیشتری صورت پذیرد.
در این باره علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور نیز عنوان کرده است: هم‌اکنون طبق آمار‌های ما تعداد قابل‌توجهی از پزشکان که پروانه مطب دریافت کرده‌اند، اقدام به برپایی مطب نکرده‌اند و بیشترین تعداد این پزشکان در گروه‌های مامایی و پزشکان عمومی است که در نوع خود بسیار نگران‌کننده است چرا که پروانه طب را دریافت کرده‌اند اما به دلایل اقتصادی نمی‌توانند مطب را دایر کنند. از طرف دیگر ما در حوزه اشتغال معیار «کم‌اشتغالی» را داریم، برای مثال فردی در روز باید ۶ ساعت کار کند اما ۲ ساعت کار می‌کند. ما در حوزه پزشکان عمومی این واقعیت تلخ را داریم که کم‌اشتغالی بسیار دیده می‌شود
طبق آمار‌های وزارت بهداشت هم‌اکنون بیش از هشت‌ هزار پزشک عمومی در کشور بیکار هستند و چیزی حدود ۱۰ ‌هزار و ۵۰۰ پزشک عمومی در نظام آماری ما ثبت نشده‌اند. این تعداد کسانی هستند که درس دانشگاهی و پزشکی آنها به پایان رسیده است اما برای دریافت شماره نظام پزشکی و دریافت پروانه مطب به سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت مراجعه نکرده‌اند. این تعداد دو گروه هستند، گروه اول که از کشور مهاجرت کرده‌اند و می‌دانیم بیشترین تعداد مهاجرت نخبگان در میان پزشکان است و گروه دوم کسانی هستند که به دلایل مختلف انگیزه فعالیت در زمینه پزشکی را ندارند. از طرف دیگر ۲۰‌ هزار پزشک عمومی فاقد مطب هستند و در بخش‌های اداری کشور در حال فعالیتند که آمار نگران‌کننده‌ای در نوع خود است

Tags: وزارت بهداشت, تعرفه پزشکی, نظام پزشکی, پروانه مطب
منبع:  تسنیم
مطالب مرتبط:  طرح افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی در مناطق محروم
افت کیفیت آموزش پزشکی یک واقعیت است
فارغ التحصیلان بیکار اگر روبه افزایش باشند، بسیار بد است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر