نباید محیط کسب علم دانشجویان را نا امن کرد ۱۱ مهر ۱۳۹۲

نباید محیط کسب علم دانشجویان را نا امن کرد

با شروع سال تحصیلی جدید وحضور دانشجویان در مراکز دانشگاهی یکی از مشکلات قدیمی این بخش خودنمایی کرد، خوابگاه دانشجویی مشکلی که سالهاست درباره ان بحث میشود ولی هرگزبه سرانجامی نرسیده است .
این درحالی است که خود خوابگاههای دانشجوی به مشکلی در سیستم اجتماعی کشور تبدیل شده وبسیاری از مشکلات دانشجویان دراین مراکز تجمع رقم میخورد.
درعین حال دولت قبل تلاش کرد تا با بومی گزینی دانشجویان بخشی از بار مشکل خوابگاههای دانشجویی بکاهد ؛ کاری که به نظر موثر واقع نشده ونتوانسته مساله را حل کند.
اما طی روزهای گذشته شنیدیم که امسال علاوه بر دانشجویان افرادی غیر دانشجو نیز به این اماکن راه یافته و قرار است درکنار انها روزگار بگذرانند، این درحالی استکه دانشگاهها حتی توان نظارت برخود دانشجویان را ندارند تا چه رسد به افرادی که دانشجوهم نیستند وقطعا این عمق مشکلات را بیشتر وحتی چند برابر خواهد کرد.

*** استانداردخوابگاه‌های دانشجویی
درهمین خصوص، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان در رسیدگی به امور خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: پذیرش غیردانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی، کمبود امکانات رفاهی، فضای محدود و حضور بیش از ظرفیت در اتاق‌ها از مشکلاتی است که وضعیت خوابگاه ها را از حالت استاندارد خارج کرده است.
عبدالوحید فیاضی، با انتقاد از پذیرش غیردانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی، توضیح داد: بی‌توجهی و غفلت مسئولان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری سابق باعث شد تا بی‌سامانی هایی در اوضاع خوابگاه‌ها به وجود بیاید.
نماینده مردم نور ومحمود‌آباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تا زمانی که دانشگاه‌هایی با ظرفیت دانشجوی بومی نداشته باشیم وجود خوابگاه‌ها‌ی استاندارد از ضرورت نظام آموزش عالی کشور است.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه وضعیت رفاهی برخی از خوابگاه‌ها غیراستاندارد است، ادامه داد: در برخی از خوابگاه‌ها متاسفانه شرایط قابل قبول نیست چرا که مشاهده می‌شود بیش از حد مجاز در یک اتاق دانشجو وجود دارد و حتی برخی از خوابگاه‌ها افراد غیردانشجو را نیز پذیرش می کنند.
وی با غیر قانونی دانستن حضور افراد غیردانشجو در کنار دانشجویان، افزود: ظرفیت های موجود خوابگاه‌های کشور، چه دولتی و چه غیردولتی توان پاسخگویی به حجم دانشجویان را ندارد از این رو پذیرش افراد غیردانشجو در این اماکن غیرقابل قبول و توجیه ناپذیر است.
نماینده مردم محمود‌آباد و نور در مجلس نهم، تصریح کرد: خوابگاه‌های دانشجویی زیرنظر صندوق رفاه دانشجویی اداره می‌شوند و صندوق رفاه نیز تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات وفناوری است از این رو مسئولان دولتی باید به این موضوع رسیدگی کنند.

*** نگران کننده است
درهمین حال، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از وضعیت نابسامان خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: صندوق رفاه دانشجویی باید نظارت کافی و وافی بر وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی داشته باشد.
جبار کوچکی‌نژاد در گفت ‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از نابسامانی‌های موجود در وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی، توضیح داد: خوابگاه‌های دانشجویی از جمله دغدغه‌های همیشگی اعضاء کمیسیون آموزش و تحقیقات است چرا که اخیراً ناهنجاری‌هایی در این خوابگاه‌ها دیده شده است.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه برخی از خوابگاه‌های دانشجویی و به خصوص خوابگاه‌های غیردولتی طی اقدامی خلاف قانون مبادرت به افزایش شهریه‌ها کرده اند که این اقدام غیرقانونی مشکلات متعددی را برای دانشجویان به وجود آورده است.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری غیرقانونی بودن اسکان غیردانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی، ادامه داد: این اقدام خلاف قانون این خوابگاه ها مورد رصد و پیگیری کمیسیون آموزش و تحقیقات است و در جلسه آینده با توجه به نزدیک بودن آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
کوچکی نژاد با انتقاد از وجود شرکت‌های تعاونی خوابگاه‌داران کشور، افزود: در قانون اتحادیه خوابگاه‌داران تعریف شده که هر مجموعه ای باید در ذیل این اتحادیه فعالیت کند و صندوق رفاه دانشجویی نیز بر آن نظارت داشته باشد، در غیر این صورت خلاف قانون انجام گرفته است.
نایب رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: حضور افراد غیردانشجو در خوابگاه‌های دانشجویی مخاطرات بسیاری به همراه دارد و می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به لحاظ فرهنگی به دانشجویان بزند.

*** مشکل آفرین است
درهمین راستا یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از ورود غیر دانشجویان به خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: نباید محیط کسب علم دانشجویان را نا امن کرد.
قاسم جعفری با انتقاد از ورود افراد غیر دانشجو به خوابگاه‌های دانشجویی، توضیح داد: متاسفانه بی‌سامانی در حوزه خوابگاه‌های دانشجویی همچنان تداوم دارد و اخیراً برخی از خوابگاه‌های غیر دولتی دانشجویی اتاق‌های خود را به غیر دانشجویان نیز اجازه داده‌اند.
نماینده مردم بجنورد، جاجرم و گرمه، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در خوابگاه‌های دانشجویی باید دانشجویان با فراغ بال به کسب علم و دانش بپردازند و اگر از این مسیر منحرف شویم دیگر نمی‌توان اهداف بلند علمی را پیگیری کنیم.
نماینده مجلس نهم ورود غیر دانشجویان به خوابگاه‌های دانشجویی را مشکل آفرین خواند و ادامه داد: مسئولان امر و همچنین کمیسیون آموزش و تحقیقات به این مسئله ورود پیدا می‌کند چرا که حضور غیر دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی سوال برانگیز است و نباید تداوم پیدا کند.
جعفری با اشاره به افزایش شهریه‌های خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: بحث شهریه خوابگاه های دانشجویی باید سروسامان داده شود چرا که در آستانه سال تحصیلی جدید ممکن است دانشجویان با دشواری مواجه شوند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم، افزود: دانشجویان شهرستانی هزینه زندگی بالایی دارند و نباید خوابگاه‌ها مبلغی بیش از مبلغ مصوب از آنها دریافت کنند چرا که این مسئله باعث دلسردی دانشجویان و انحراف از وظیفه اصلی آنها یعنی تحصیل علم می‌شود.

Tags: خوابگاه دانشجویی, مجلس شورای اسلامی
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  عدم تامین معیشت دانشجویی دارد به فاجعه تبدیل می‌شود

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر