متناسب با جامعه دانشگاهی قدم برداریم، با تمرکزی عالمانه و حرفه ای ۱۲ مهر ۱۳۹۲

متناسب با جامعه دانشگاهی قدم برداریم، با تمرکزی عالمانه و حرفه ای

    دکتر "سید طه هاشمی" متولد 1337 شمسی در زرند کرمان است که در سال 1356 وارد دانشگاه شده و در سال 1367 با درجه دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل و در 1368 برای ادامه تحصیلات حوزوی و انجام طبابت راهی حوزه علمیه قم شد. وی در سال 1375 از قم به نمایندگی مجلس رسید و در سال 1377 مبادرت به انتشار روزنامه انتخاب نمود. دکتر طاها هاشمی علاوه بر عضویت سازمان نظام پزشکی کشور به عنوان پزشک، فارغ التحصیل روش اندیشه شناسی از مدرسه عالی شهید مطهری (1361-1359)، محصل فقه و اصول و فلسفه (1388-1368) و دارای دکترای روانشناسی (1392- 1388) است. او همچنین دارای تالیفاتی در زمینه های «اسلام و دموکراسی»، «اندیشه و سیاست»، «گفتمان فرهنگی»، «تاریخ سیاسی» و «نقص ایمنی در کودکان» هست.
    ​دکتر هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، در اولین مصاحبه اش درباره حوزه کاری خود و برنامه هایی که در نظر دارد به اجرا بگذارد گفت: وقتی از معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد نام می بریم، عملکرد، برنامه ها و سیاستگزاریهای آن متوجه دانشجویان، استادان و کارمند. کارمندان است و مجموعه افرادی که در درون دانشگاه تعریف می شوند، مخاطبان برنامه های فرهنگی معاونت فرهنگی دانشگاه به شمار می آیند.
    وی با تاکید بر اینکه برنامه های فرهنگی باید با جهت گیریهای علمی در دانشگاهها پیاده شوند، اضافه کرد: بدیهی است این برنامه ها تفاوتهایی با نوع برنامه هایی که به عنوان فرهنگ عامه در بین عموم مردم مرسوم است و به اجرا در می آیند، متفاوت است چرا که برنامه های دانشگاه باید متناسب با نیاز سنجی ها پیاده شود.
    معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، با متفاوت دانستن برنامه های فرهنگی دانشگاهها، افزود: حتی برنامه های فرهنگی هم که در ارتباط با عوامل و بخشهای مختلف دانشگاه باید برنامه ریزی شده و به مرحله اجرا درآید، متفاوت است؛ بدین معنا که سلیقه مخاطبان ما در میان اساتید با مخاطبانی که دانشجو هستند یا مخاطبان ما در میان کارمند. کارمندان کاملاً متفاوت هستند و متناسب با هر کدام از این اقشار باید برنامه های ویژه ای داشته باشیم.
    وی با اشاره به برنامه های که پیش رو دارد، اظهار داشت: هم اکنون به جز برنامه های روزمره ای که از گذشته ادامه داشته و ما بر عمق بخشیدن به این برنامه های فرهنگی تمرکز کرده ایم و اتخاذ روشهای خاص که بتواند این برنامه ها را در دانشگاه تعمیق کند و مخاطبان را در سه بخش استادان، کارمند. کارمندان و دانشجویان به صورت گسترده تر جذب کند، برای طراحی برنامه های جدید نیز کار را شروع کرده و در این ارتباط از صاحبنظران و کارشناسان زبده استفاده خواهیم کرد.
    هاشمی با بیان اینکه به مجموعه اقدامات گذشته با تامل نگاه خواهیم کرد، ادامه داد: این نگاه کارشناسی و بررسی شامل سیاستگزاریها، تصمیم سازیها و بعد برنامه ها همچنین اجرای آنها خواهد بود، همچنین توجهی عمیق به حال و آینده خواهیم داشت، استراتژی ما این خواهد بود که متناسب با نیاز جامعه دانشگاهی قدم برداشته و برای برنامه ریزی و برنامه سازی تمرکزی عالمانه و حرفه ای داشته باشیم.
    وی گفت: من قبول ندارم که برنامه هایی که به صورت عادی حتی در بین قشرهای اجتماعی دیگر جواب نمی دهد و تکراری و خسته کننده است، بخواهد در دانشگاه اجرا شود؛ اگر هم برنامه ای از نوع لایه های اجتماعی دیگر باشد باید دقیقاً متناسب با نیازهای جامعه روشنفکر ما و جامعه دانشگاهی باز تعریف و شیوه های جذاب و جدیدی برای پیاده کردن آنها اتخاذ شود.
    هاشمی درباره مهمترین نگاهی که در معاونت فرهنگی دنبال می کند، گفت: نگاهم عمدتاً به حوزه پژوهش در معاونت فرهنگی است و برای هر برنامه فرهنگی که می خواهیم در دانشگاه به اجرا در آوریم باید توام با یک کار عمیق علمی و تحقیقاتی باشد؛ ما باید بازخورد آثار برنامه های فرهنگی که در محیط های علمی به اجرا در می آید را مورد ارزیابی قرار دهیم و این بر عهده پژوهشگاه معاونت فرهنگی است.
    به گفته این مقام مسئول دانشگاه آزاد، این امکان در بخش فرهنگی دانشگاه بوده اما هیچگاه استفاده بهینه از آن نشده است.
    معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وظیفه پژوهشی این معاونت، تاکید کرد: بخش پژوهشی معاونت فرهنگی وظیفه دارد راههای پر جاذبه برای رسوب یک برنامه فرهنگی در بین اقشار دانشگاهی، ایجاد شود و در این ارتباط باید یک کار تحقیقاتی و پژوهشی برای آنها انجام داد و به عبارتی برنامه های فرهنگی لازم است پژوهش محور باشد.
    هاشمی بر آگاه بودن نیروهایی که برای عملی کردن این اهداف به کار برده می شوند تاکید کرد و اظهار داشت: نیروهایی که قرار است این برنامه ها را اجرا کنند باید آگاه و معتدل باشند، پس هیچ عجله ای نیست که بخواهیم برنامه های فرهنگی را به سرعت تغییر دهیم و با شیبی ملایم ضمن اجرای برنامه های متداول در کنار آن نسبت به تحول در این بخش اقدام می کنیم.


Tags: دانشگاه آزاد اسلامی, معاون فرهنگی, نظام پزشکی
منبع:  مهر

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر