اعضای انجمن ها افرادی با توان و ظرفیت بالا را انتخاب کنند ۲۷ مهر ۱۳۹۲

اعضای انجمن ها افرادی با توان و ظرفیت بالا را انتخاب کنند

توجه به انجمن های علمی تخصصی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل این قبیل نهادها، یکی از سیاستهای راهبردی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در ارتقای جایگاه انجمن های علمی تخصصی در حوزه سلامت است.
انتخاب وزیر بهداشت و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از مجموعه انجمنهای علمی تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت، نشان از توجه رئیس جمهور به فعالیت این قبیل انجمنها دارد. زیرا، دکتر سیدحسن هاشمی قبل از اینکه وزیر بشود، رئیس انجمن علمی چشم پزشکی ایران بوده است. همچنین دکتر سیدتقی نوربخش که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی است، رئیس انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران بوده که همچنان در انجمن مشغول فعالیت است.
انتخاب و گزینش مدیران حوزه های مرتبط با سلامت مردم، از بین انجمنهای علمی تخصصی، حکایت از این واقعیت دارد که رئیس جمهور اهمیت ویژه ای برای انجمنهای علمی تخصصی دارد.
آنچه مسلم است اینکه، انتخاب مدیران ارشد دولتی از بین انجمنهای علمی تخصصی در حوزه های مختلف، اجرای سیاستهای رئیس جمهوری در استفاده از ظرفیتهای بالقوه و نهفته انجمنها در پیشبرد برنامه های کلان دولت را دارد. به طوریکه انتخاب رئیس انجمن علمی چشم پزشکی ایران برای در دست گرفتن مدیریت وزارت بهداشت که مهمترین وزارتخانه کشور محسوب می شود، توانسته نگاه ویژه رئیس جمهور به ظرفیتهای پنهان در این قبیل انجمنها را به منصه ظهور بنشاند. همچنین، حضور دکتر نوربخش از انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران در راس سازمانی که بیش از نیمی از جمعیت کشور از خدمات اجتماعی و بیمه ای آن برخوردار هستند، حکایت از این واقعیت دارد که رئیس جمهور به دنبال گزینش مدیرانی است که توان و مدیریت آنها در هر جایگاهی که بوده اند، آنقدر بالاست که می توانند یک وزارتخانه مهم همچون وزارت بهداشت و یا بزرگترین سازمان بیمه ای را اداره کنند.
قطعا چنین انتخابهایی از سوی رئیس جمهور برای وزارتخانه و سازمانی که بیشترین مسئولیت در ارتباط با سلامت مردم را بر عهده دارند، نشان از "تدبیر" رئیس جمهور و "امید" به آینده روشن در حوزه سلامت دارد. با توجه به چالشهای پیش روی حوزه سلامت، می بایست مردانی بر مسند مدیریت سازمانهای سلامت محور قرار بگیرند که از توانایی و مدیریت قوی در این حوزه برخوردار باشند. ضمن اینکه تجربه نیز به کمک این قبیل مدیران می آید.
وزیر بهداشت و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، از جمله مدیرانی هستند که حداقل سابقه 20 ساله حضور در عرصه های مختلف حوزه سلامت را در کارنامه خود دارند. بنابراین، گزینش چنین مدیرانی، می تواند جایگاه مغفول مانده انجمنهای علمی تخصصی را دوباره احیا کند. به طوریکه حضور و مشارکت بالای اعضا در برگزاری انتخابات سالیانه انجمنها، انگیزه ها را برای حضور در جایگاههای خدمت به مردم را بیش از پیش تقویت می کند. در واقع، گزینش مدیران ارشد دولتی از بین انجمنهای علمی تخصصی، 2 ویژگی را به همراه دارد. نخست، نگاه ویژه به جایگاه انجمنهای علمی و تخصصی در سیاستها و برنامه های دولت تدبیر و امید. و دوم، تعامل و مشارکت این انجمنها در همکاری با برنامه های دولت، که هر دو ویژگی در نهایت منجر به پیشبرد اهداف کلان برنامه های دولت می شود.
بنابراین، در آستانه برگزاری انتخابات انجمنهای علمی تخصصی در حوزه پزشکی و سلامت، لازم است که اعضای انجمنها با توجه به نگاه ویژه رئیس جمهور به استفاده از ظرفیت بالقوه این قبیل انجمنها، مشارکت حداکثری در انتخابات داخلی انجمنهای خود داشته باشند و کسانی را گزینش کنند که علاوه بر اینکه توان و ظرفیت بالایی برای ارتقای جایگاه انجمن را داشته باشد، بتواند در تعامل با مجموعه های دولتی نیز موفق عمل کنند.

Tags: وزیر بهداشت, سازمان تأمین اجتماعی, رئیس جمهور, انجمن علمی
منبع:  مهر

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر