مطب پزشکان داوطلب، برای آموزش پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ۱۶ آبان ۱۳۹۲

مطب پزشکان داوطلب، برای آموزش پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طرح استفاده از مطب‌های خصوصی جهت آموزش دانشجویان را طرحی امکان‌پذیر دانست و گفت: اجرای این طرح مستلزم ارائه میعارهای مشخص و نظارت و ارزشیابی این مطب‌هاست.
دکتر طاهره چنگیز با بیان اینکه طرح استفاده از مطب‌های خصوصی جهت ارائه آموزش‌های بالینی از موارد ارائه شده در برنامه اصلاح در آموزش دوره پزشکی عمومی است، خاطر نشان کرد: اجرای این طرح امری امکان‌پذیر است، با این حال نیازمند یک سیستم نظارتی مناسب است.
وی با بیان اینکه نخستین گام در جهت اجرای طرح استفاده از سبک‌های خصوصی جهت آموزش دانشجویان، شناسایی مطب‌های مناسب است، اظهار کرد: در کنار بررسی شرایط مطب و امکانات موجود جهت آموزش دانشجویان لازم است توانایی‌های پزشکی که در آن مطب مشغول به کار است سنجیده شود. در واقع مطبی که برای این امر انتخاب می‌شود باید ویژگی‌ها و قابلیت‌های مناسب را داشته باشد.
چنگیز با بیان اینکه گام دوم در اجرای این طرح سیستم نظارتی مناسب جهت ارزیابی عملکرد دانشجویان و پزشکان در این مطب‌هاست، تصریح کرد: گام دوم مهم‌تر از گام نخست است، زیرا باید انجام این طرح بازده آموزشی مناسب را نیز داشته باشد. در مورد استادانی که در عین حال عضو هیات علمی نیز هستند این نظارت آسان‌تر است، اما باید نظارت دقیق و مستمر روی آموزش‌هایی که ارائه می‌شود، وجود داشته باشد.
وی افزود: لازم است این نظارت بدون در نظر گرفتن روابط افراد صورت گیرد تا کارایی لازم حاصل شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تمامی مطب‌های خصوصی امکانات لازم جهت ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان را ندارند، تصریح کرد: توصیه نمی‌شود این طرح به سرعت در تمام دانشگاه‌ها و برای تمامی اساتید و کارآموزیان اجرا شود، بلکه اجرای چنین طرحی باید به صورت گام به گام صورت گیرد.
وی با بیان اینکه طرح استفاده از مطب‌های خصوصی جهت آموزش دانشجویان در نفس خود طرحی مناسب است، ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بحث ارزشیابی مناسب بدون رودربایستی صورت نمی‌گیرد، بنابراین بسیاری از مخالفت‌هایی که با اجرای این طرح مطرح می‌شود، حاصل نگرانی از عدم اجرای صحیح آن است. اجرای چنین طرحی علاوه بر شناسایی و ارائه معیار جهت انتخاب مطب مناسب نیازمند نظارت و ارزشیابی مستمر است، در غیر این صورت این طرح کارایی لازم را نخواهد داشت.
چنگیز در ادامه درباره رضایت بیماران مراجعه‌کننده به بخش خصوصی از اجرای چنین طرحی، خاطر نشان کرد: استفاده از مطب‌های خصوصی جهت آموزش دانشجویان پزشکی به این معنا نیست که در این مطب‌ها کار ارائه خدمت به عهده دانشجویان است و این تصور اشتباهی از این طرح است.
وی با اشاره به اینکه در این مطب‌ها دانشجویان کنار پزشک و تحت نظارت‌ وی به ارائه برخی خدمات درمانی می‌پردازند، گفت: دانشجویان می‌تواند انجام برخی معاینات را به عهده بگیرند و در عین حال کار اصلی درمان بر عهده پزشک است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اینکه در صورت درخواست بیمار حریم شخص‌ وی حفظ خواهد شد، خاطر نشان کرد: در صورتی که ارائه خدمات در این مطب‌ها به شکل مناسب صورت گیرد، چنین طرحی می‌تواند مزایایی را برای مطب ارائه دهنده خدمات آموزشی فراهم کند.
وی افزود: مطب‌هایی که در کنار درمان خدمات آموزشی ارائه می‌دهند، باید به گونه‌ای از سایر مطب‌ها مجزا شوند، در صورتی که ارائه خدمات درمانی در این مطب‌ها به شیوه صحیح و رضایت‌بخش صورت گیرد، تعداد بیماران آن افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: پزشکانی که در این مطب‌ها ارائه خدمات می‌کنند، به گونه‌ای که از سوی دانشگاه مورد تایید قرار گرفته‌اند و این خود یک امتیاز و گواهی تضمین کیفیت به حساب می‌آید.
چنگیز همچنین درباره انگیزه پزشکان برای قبول انجام وظایف آموزشی در مطب‌های خصوصی، ‌تصریح کرد: از این نظر اجباری برای پزشکان نیست و افراد داوطلبانه می‌توانند مطب خود را معرفی کنند، اما اجرای این طرح مزایایی نیز برای پزشکان و استادان دارد.
وی در این باره خاطر نشان کرد: برخی از پزشکان تنها به دلیل علاقه به بحث آموزش می‌توانند داوطلب اجرای این طرح در مطب‌های خود شوند، اما از طرفی اجرای چنین طرحی باعث شهرت و اعلام تضمین کیفی مطب از سوی دانشگاه می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: از مزایای دیگر پذیرش چنین طرحی این است که دانشجویان می‌توانند به پزشک در انجام برخی معاینات، تشکیل پرونده و کارهای درمانی کمک کنند، از سویی دیگر این طرح برای استادان می‌تواند امتیازات آموزش نیز به همراه داشته باشد، به‌گونه‌ای که استاد بخشی از ساعات موظفی تدریس خود را به آموزش در مطب خود اختصاص دهد.

Tags: دانشجویان پزشکی, دانشگاه علوم پزشکی اصفهان, مطب های خصوصی
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر