سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما، ده برابر ایران است ۱۸ آبان ۱۳۹۲

سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما، ده برابر ایران است

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی گفت: مهمترین کار برای اصلاح و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی در کشور این است بتوانیم سرانه درمان را اصلاح کنیم و در کنار آن مدیرت و نظارت بر ارائه خدمات هم که وظیفه وزارت بهداشت است باید اصلاح شود.‌اگر بتوانیم این دو کار را همزمان و به موازات هم انجام دهیم، مشکلات حوزه سلامت حل می شود.
وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که برای اصلاح سرانه درمان در کشور چه اقداماتی انجام شده است، توضیح داد: گروهی از کارشناسان با مدیریت دکتر دانش جعفری در حال بررسی و جمع بندی سهم مطلوب سلامت از درآمد ناخالص ملی هستند که بعد از اتمام کار کارشناسی اعلام می کنند. در گذشته نیز هم در زمان وزارت دکتر دستجردی و هم در ادامه در دوره وزارت دکتر طریقت کارهای کارشناسی بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است، سازمان نظام پزشکی نیز در این زمینه کارشناسی های قوی دارد.
وی ادامه داد: حتی نظر ما این است که افزایش سرانه درمان در اختیار وزارت بهداشت قرار نگیرد بلکه در اختیار بیمه‌ها قرار گیرد تا بتوانند بهتر خرید خدمت کنند و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی بالاتر برود.
هاشمی در پاسخ به این پرسش که سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی اکنون چقدر است، گفت: برخی می‌گویند سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی اکنون 5.6درصد است اما من قبول نداریم، به نظر من سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی کمتر از 4 درصد است و از نظر سرانه درمان نیز نه تنها از کشورهای پیشرفته دنیا حتی از کشورهای اطرافمان هم بسیار عقب تر هستیم. سرانه درمان در این کشورها چند 10 برابر ایران است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: بالاخره این کشورها به سلامت مردمشان اهمیت داده‌اند و این موضوع را در اولویت کاری قرار داده‌اند اما ما از این نظر کوتاهی کرده‌ایم.

Tags: وزیر بهداشت, حوزه سلامت, نظام پزشکی, بیمه
منبع:  فارس
مطالب مرتبط:  گزارش وزیر بهداشت در مورد مشکلات حوزه سلامت به هیات دولت
افت کیفیت آموزش پزشکی یک واقعیت است
عدالت در سلامت دغدغه جامعه پزشکی و تعرفه گذاری مناسب یکی از آنها است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر