تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی ۱ آبان ۱۳۹۲

تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی

دكتر اكبر فاضل در حاشيه برپايي بيست و دومين كنگره علمي سالانه پروتز دندان اظهار داشت: پيش از اين با توجه به حجم بالاي علوم مربوط به رشته دندانسازي كه در يك دوره دوساله (كارداني) قابل آموزش نبود، اين دوره به يك دوره چهار ساله (كارشناسي پيوسته و ناپيوسته) ارتقا داده شد.
وي خاطرنشان كرد : اين دوره هاي كارشناسي پيوسته و ناپيوسته دندانسازي از سال 1388 در برخي دانشگاه هاي كشور راه اندازي شده است. در حال حاضر دانشگاه هاي تهران، گرگان، يزد، اصفهان، تبريز و آزاد اسلامي در رشته دندانسازي مقاطع كارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشجو مي پذيرند.
فاضل گفت: توسعه علمي ايجاب مي كند كه ما روز به روز مقاطع بالاتري را در اين رشته در دانشگاه هاي كشور راه اندازي كنيم، اين امر علاوه بر اينكه انگيزه دندانسازان براي پيشرفت و افزايش سطح علمي خود را بالا مي برد، سبب تربيت نيروهايي مي شود كه مي توانند در آموزشكده هاي دندانسازي دانشكده هاي دندانپزشكي كشور به آموزش نيروهاي مورد نياز در اين حوزه بپردازند.
وي همچنين بر لزوم راه اندازي مقطع دكتراي رشته دندانسازي تاكيد كرد و افزود: از آنجايي كه در اين مقطع بيشتر امور تحقيقاتي است، درصورتي كه صنعت ما به جايي برسد كه بتواند مواد مورد نياز دندانسازي را توليد كند، فارغ التحصيلان اين مقطع مي توانند با تحقيق روي مواد توليدي و بررسي مزايا و معايب و مقايسه آنها با مشابه خارجي، به پيشبرد صنعت كشور نيز كمك كنند.
بيست و دومين كنگره علمي سالانه پروتز دندان با هدف آشنايي دندانسازان و دندانپزشكان با روش هاي جديد ساخت پروتزهاي دنداني و ارتقاي كيفيت ساخت پروتزهاي دنداني در مجموعه تلاش آغاز به كار كرد.
در اين كنگره جديدترين دستاوردها در زمينه كدكم، تردي پرينتر، ابزارهاي ميلنيگ، ليزر ولدنيگ و فناوري هاي ديجيتال حوزه دندانسازي ارايه مي شود.اين كنگره تا سوم آبان ماه ادامه دارد.

ایردن: هرچند ممکن است راه اندازی دکترای دندانسازی منافع و مزایای فراوانی برای دندان پزشکی داشته باشد، اما دلیل مورد اشاره دبیر شورای تخصصی مبنی بر «...تحقيق روي مواد توليدي و بررسي مزايا و معايب و مقايسه آنها با مشابه خارجي...» در واقع به رشته تخصصی «مواد دندانی» مربوط است نه دکترای دندانسازی! به نظر می رسد گرفتاری فراوان دکتر فاضل در راه اندازی دانشکده های جدید و تحقق شعار پیشنهادیِ «هر شهر یک دانشکده»!، ایشان را نسبت به کارشناسی رشته ها دچار خطا کرده باشد.
Tags: جامعه دندانسازان, شورای آموزش دندان پزشکی
پروفایل در کلاب لبخند:  اکبر فاضل | Fazel
منبع:  ایرنا
صفحه مرتبط:  www.irden.com/site/afazel/
www.irden.com/hamayesh/dandansaz/22.php

بازگشت به فهرست


موسوی
با سلام
کشور عزیز ما در دو دهه گذشته شاهد راه أندازی دوره های تکمیلی در بسیاری از رشته های دانشگاهی بوده است. در نیت خیر مسئولان این کار هیچ شکی وجود ندارد، ولی این سؤال رامیتوان کرد که
آیا به چند در صد اهداف پیش بینی شده رسیده ایم؟
ایا ممکن است در بسیاری جهات بخصوص در حیطه سلامت، متضرر هم شده باشیم؟
ترا به خدا اینقدر جوگیر هر محیطی نشویم وصحبتهایی نکنیم که ضررهای ی آن به راحتی
قابل جبران نباشد!
نام گفتاورد
دکترهنرمند جوانبخت | Javanbakht
چرا پشکسوتان وحامیان سلامت دهان با طراحی طرح های بدون کارشناسی سلامت دهان ودندان کشور را به مخاطره می اندازند؟

اگر قرار است دکنرای دندانسازی راه اندازی شود، دیگر نیازی به تخصص پروتز دندانی نمی باشد، پس لابراتوار دندانسازی عملا تعطیل خواهند شد. این دکتراهای دندانسازی کار کلنیکی را انجام خواهند داد. پس فرقی با دندانپزشکان نخواهند داشت! در نهایت در آینده بعد از علوم پایه دندانپزشکی هر دانشحو رشته خاصی (ترمیمی، جراحی، پروتز ...) را می گذراند نیازی به تخصص نخواهد بود. پس شعار پیشگیری سلامت دهان و دندان را عملا به «درمان مقدم برپیشگیری است» ترجیح داده ایم و می دهیم! پوسیدگی دندانی غوغا می کند! مسئولین و متولیان سلامت دهان تفکر خود را برای کاهش DMFT و dmf ...
بکار گیرند نه افزایش دانشکده های دندان پزشکی و راه اندازی رشته های جدید که عملا درپیشگیری دندان پزشکی و سلامت دهان اثر منفی خواهد گذاشت.
نام گفتاورد
دکتر علی راد | Rad
همکار گرامی، جناب آقای دکتر هنرمند جوان بخت

با سلام و عرض ارادت،

در پاسخ به دلسوزی و نقد کارشناسانه شما، لازم می دانم نظر خود را در این تریبون حضورتان تقدیم کنم: گوینده این مطلب -دکتر اکبرفاضل- نه «پیشکسوت» است، نه «حامی سلامت دهان» و نه «مسوول و متولی سلامت»! ایشان همان طور که اشاره کرده اید، تنها دغدغه شان «افزایش دانشکده های دندان پزشکی» بوده و با وجود اعتراض همه عقلای صنف، در این زمینه یکه تازانه به کار خود مشغول است. اخیرن نیز که ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران را به دکتر بیات واگذار کردند، موضوع افزودن رشته های تحصیلی و احیانن موضوعات جنجالی جدید دیگری را آغاز کرده اند.

من نیز با داشتن حدود سه دهه حضور در عرصه دندان پزشکی و تجربه ی مسوولیت های مختلف آموزش، اجرا و پژوهش در حوزه بهداشت دهان، اطمینان دارم که اگر این طرح فاقد پشتوانه کارشناسی امکان اجرا پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور، معضلات بسیاری را برای دندان پزشکی ایران ایجاد خواهد کرد. طبیعی است که اگر کسی در زمینه ی یکی از درمان های رایج و موردنیاز دندان پزشکی _پروتز- دارای دکترا باشد، نمی تواند خود را به حوزه علوم پایه و صرفن پژوهش محدود کند و با داشتن شناخت بسیار وسیع تر از پروتز، خیلی زود خود را محق به دایرکردن کلینیک خواهد دانست! متاسفانه آن روز این افراد خود نیستند تا پاسخ گوی اقدامات نابخردانه ای باشند که در دوران تصدی ایشان، موجب بروز انحراف در مسیر حرفه شده است. اگر هم باشند، محلی از اعراب نخواهند داشت. تعیین روز تصویب یک قانون نادرست، به عنوان روز دندان پزشک نیز از همین مقوله ها بود که تازگی صدها عاقل دارند تلاش می کنند تا سنگی را که سه دهه پیش در چاه انداخته شده، خارج کنند.

توجه به دو جمله در سخنان ایشان، عمق غفلت از بسیاری نکات واضح و بدیهی را نشان می دهد. به نظر می رسد کسی که سال هاست در راس مجموعه ای قرار دارد که تعیین کننده ی کمی و کیفی آموزش دندان پزشکی است* و در این حوزه «کدخداست»، شایسته نیست در یک مصاحبه ساده چنین بی اطلاعی های غیرمنتظره ای را از خود نشان دهد! ایشان باید بیش از همه دست اندرکاران دندان پزشکی در مورد مقاطع تحصیلی، ضرورت ها و خصوصن حوزه عملکرد هر رشته تخصصی اطلاعات داشته باشد!!

"توسعه علمی ایجاب می کند که ما روز به روز مقاطع بالاتری را در این رشته در دانشگاه های کشور راه اندازی کنیم"
اگر برای «توسعه علمی» باید «روز به روز» سطح مقاطع تحصیلی ارتقا یابد، برای «روزهای» بعد از «مقطع دکترا» هم باید فکری بکنند.
...

"درصورتی که صنعت ما به جایی برسد که بتواند مواد مورد نیاز دندانسازی را تولید کند، فارغ التحصیلان مقطع دکترای رشته دندانسازی می توانند با تحقیق روی مواد تولیدی و بررسی مزایا و معایب و مقایسه آنها با مشابه خارجی، به پیشبرد صنعت کشور نیز کمک کنند."
پس جایگاه رشته تخصصی «مواد دندانی» کجاست؟
...

دکتر شکفته راد
عضو سابق هیات علمی | رییس سابق دفتر بهداشت دهان استان | عضو سابق کمیته تحقیقات دندان پزشکی کشور

*دبیرشورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی کشور
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر