رشد کمی زیادی آموزش پزشکی، باعث کم شدن کیفیت آموزش می شود ۲ آبان ۱۳۹۲

رشد کمی زیادی آموزش پزشکی، باعث کم شدن کیفیت آموزش می شود

دکتر سید امیر محسن ضیایی در کنگره تازه‌های غدد و متابولیسم و پنجمین همایش تازه‌های دیابت که در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است، اظهار داشت: طی تجربه 20ساله خود در رشته ارولوژی هر روز با بیمارانی مواجه هستم که از عوارض دیابت رنج می‌برند. همانطور که می‌دانیم اولین بیماری که منجر به پیوند کلیه می‌شود، دیابت است و مشکل مثانه دیابتی نیز از جمله این عارضه‌هاست که درمان ویژه‌ای هم ندارد.
وی با اشاره به اینکه ابتلاء به دیابت رشد فزاینده‌ای در جامعه داشته است، ادامه داد: تلاش محققان باید معنی دارد باشد. مهم این است که بتوان مشکل مردم و کشور را حل کرد و به جای انتهای کار از ابتدای امر به این موضوع توجه کنیم. شناسایی نقاط بحرانی توسط پژوهشگران به منظور ارتقای کیفیت زندگی ضروری است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید به دنبال علم نافع بود، گفت: این منفعت باید در درجه اول به مردم برسد و تلاش همه ما باید در جهت رسیدن به این هدف باشد. هزینه کردن منابع محدود موجود لازم است در راستای خدمت رسانی به مردم صورت گیرد.
وی افزود: علوم پزشکی مرتب در حال تغییر است و اطلاعات مدام باید به روز شود. همچنین تجمع مهارت‌ها برای پزشکان اهمیت دارد. در دوره جدید مجموعه اجرایی وزارت بهداشت، هدف اصلی در بخش آموزش، افزایش و ارتقای کیفیت آموزش‌هاست.
ضیایی اضافه کرد: در حال حاضر 500 مرکز تحقیقاتی در کشور وجود دارد. مقدمه رشد کیفی، پیشرفت کمی است، اما باید توجه داشت این پژوهش‌ها چقدر معنی دارد و قابل استفاده است یا می‌تواند تجاری سازی شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه باید بر روی کیفیت آموزش دقت شود، خاطرنشان کرد: حرکت در مسیر اصلاح و ارتقای سیستم آموزش پزشکی یک روزه میسر نمی‌شود، به گونه‌ای که این اتفاق باید در همه ارکان آموزش همچون پذیرش دانشجو، انتخاب اعضای هیات علمی، سیستم ارزشیابی و اعتبار سنجی همچنین امکانات و شرایط تحصیل رخ دهد.

ایردن: امید آن که این موضوع در مورد اقدامات عجولانه و فاقد کارشناسی دبیرخانه شورای تخصصی دندان پزشکی کشور، در گسترش کمی دانشکده های دندان پزشکی نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

Tags: وزارت بهداشت, آموزش پزشکی
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر