قضاوت عجولانه درباره متولیان حوزه سلامت، عقده گشایی است ۲۵ آبان ۱۳۹۲

قضاوت عجولانه درباره متولیان حوزه سلامت، عقده گشایی است

وزارت بهداشت در پاسخ به بیانیه بسیج دانشجویی با پیشنهاد برای تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای بررسی نقدها و بررسی مشکلات حوزه سلامت اعلام کرد: نگرانی تشکل دانشجویی وابسته به بسیج در حوزه سلامت را به فال نیک می‌گیریم.
وزارت بهداشت در پاسخ به بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرد:
بسیج، واژه‌ای نام آشناست که یک مفهوم والای غرق شدن در بی‌رنگی مطلق را در ذهن تداعی می‌کند این واژه مقدس در اندیشه امام خمینی به «شجره‌ی طیبه و درخت تناور و پرثمری تشبیه شده است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.» پیکر جامعه آنقدر به این واژه مقدس تکیه زده است که شعار امسال هفته بسیج را «بسیج پیشتاز حماسه و خدمت» تعیین نموده‌اند.
اما چه می‌شود که این واژه مقدس دستخوش نگرش‌های گوناگون و گاه متضاد می‌شود و فاصله‌ عمیقی بین برداشت‌های جاری از این واژه را در ذهن جامعه پدید می‌آورد؟ در این میان بیان مشکلات جامعه که به حق باید یکی از دغدغه‌های بسیجیان با مد نظر قراردادن راه‌حل‌ها و راهکارها باشد در میان صدور بیانیه‌های گاه و بی‌گاهی که صرفاً تکرار مکررات مشکلاتی است که میراث خوب و بد عملکرد گذشتگان است، نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه گاهی نگاه دلسوزانه این قشر ایثارگر را نیز مخدوش می‌کند.
از اینکه یک تشکل دانشجویی وابسته به بسیج در تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نگران مشکلات حوزه سلامت هستند را باید به فال نیک گرفت اما طرح انتقاداتی که این دولت با هدف حل همان‌ها پای در عرصه گذاشت، مجموعه خدمتگزاران این حوزه را که خود جهادگر و بسیجی هستند و تنها سه ماه است سکان نظام سلامت را عهده‌دار شده‌اند، درگیر پرداختن به حاشیه‌ها به جای پرداختن به وظیفه اصلی می‌نماید. البته خود این عزیزان در بیانیه خود اذعان داشتند که «مشکلات فعلی با روی کارآمدن دولت جدید به یک باره به وجود نیامده است» و ادامه می‌دهند «ولی به نظر می‌رسد که در متولیان این بخش اراده جدی نیز برای حل آنها وجود ندارد». آیا این دوستان به گزارش‌ها و راهکارها و اقدامات انجام شده در همین مدت کوتاه گوشه چشمی داشته‌اند؟ و آیا کمی زود و عجولانه خدمات را به قضاوت ننشسته‌ایم؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت (وبدا) در ادامه این پاسخ آمده است، آیا به نظر این عزیزان بازگرداندن آرامش به فضای دارویی و درمانی کشور در این زمان کوتاه بی‌توجهی به امر سلامت بوده است. رعایت نکردن اصول نقد و دامن زدن به فضای تخریب سنگین‌ترین هزینه‌ها را به کشور تحمیل می‌کند. بنابراین برای پاکیزه ساختن فضای کشور از این آفت زشت و زننده جز حرکت به سمت «نقد منصفانه» و تبدیل کردن آن به یک «فرهنگ سازنده» و هم‌افزائی و کمک به حل مشکلات راه دیگری وجود ندارد در غیر اینصورت قضاوت عجولانه عقده گشایی تلقی می‌شود.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اعلام آمادگی جهت بکارگیری ظرفیت‌های خوب دانشجویی، خصوصاً توان فکری و نظریه‌پردازی تشکل‌های اسلامی، در راستای رسیدگی به مشکلات نظام بهداشت و درمان کشور و نهایتاً ارتقاء سطح سلامت هموطنان عزیز کشورمان، از کلیه گروه‌های دانشجویی علاقه‌مند دعوت می‌کند در فضایی منطقی و کارشناسی، براساس فرمایش مقام معظم رهبری، این دولت را در عمل به تکالیف قانونی خود یاری نمایند.
همچنین این وزارتخانه مجدداً از کلیه تشکل‌های اسلامی دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌خواهد به عنوان افرادی که در آینده نزدیک متولیان بهداشت و سلامت کشور خواهند بود، با تشکیل کارگروه‌های تخصصی به صورتی تعریف شده نظرات و پیشنهادات خود را در اختیار وزارت قرار دهند و عملکرد را مورد ارزیابی، بررسی و نقد قرار دهند، درخواستی که تاکنون از طرف تشکل‌ها، اجابت نشده است.


Tags: وزارت بهداشت, دانشگاه های علوم پزشکی, بهداشت و درمان, بسیج دانشجویی
منبع:  تسنیم
مطالب مرتبط:  در سال های پس از انقلاب، سلامت در اولویت نبوده است
گزارش وزیر بهداشت در مورد مشکلات حوزه سلامت به هیات دولت

بازگشت به فهرست


ایردن | Irden

بیانیه تحلیلی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای حل فوری ۴ معضل نظام سلامت


بسیج دانشجویی تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیانیه‌ای تحلیلی، ضمن برشمردن مشکلات حوزه سلامت کشور از مسئولان کشوری درخواست کردند این مشکلات هرچه سریع‌تر برطرف شود.
بسیج دانشجویی تعدادی از دانشگاه‌های کشور با انتشار بیانیه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور و مسئولان بهداشت کشور، مشکلات حوزه سلامت را برشمرده و از مسئولان درخواست کردند برای رفع هرچه‌ سریع‌تر آنها چاره‌ای بیاندیشند.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه تحلیلی جریان دانشجویی کشور در خصوص مسائل نظام سلامت
سال هاست کشور ما از مشکلات عدیده‌ای در نظام سلامت به‌ویژه در بخش دولتی رنج می‌برد. مشکلاتی که به رغم تلاش‌های قشر زحمت‌کش پزشکان و تیم‌های درمانی و همین‌طور دستیاران و انترن‌ها در مراکز آموزشی درمانی همچنان لاینحل باقی مانده است. مشکلات فعلی با روی کار آمدن دولت جدید به یک باره به وجود نیامده است ولی به نظر می‌رسد که در متولیان این بخش اراده جدی نیز برای حل آنها وجود ندارد. شواهدی که جریان دانشجویی را بر آن داشت تا نسبت به انتشار این نامه سرگشاده اقدام کند در ادامه بیان خواهد شد.

1. لجام گسیختگی و ورود تشکل‌های صنفی به تعرفه‌گذاری، ریشه افزایش پرداخت از جیب مردم

درحالی که متوسط پرداخت از جیب مردم در جهان 18 درصد است در نظام سلامت کشور ما این رقم به مرز بحرانی حدود 70 درصد رسیده است که این امر به ویژه برای اقشار ضعیف جامعه به معنای محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی است و در واقع نموداری است از ناتوانی دولت در عمل به اصل 29 قانون اساسی.

یکی از دلایل این امر که متاسفانه در گفتار مسئولین کمتر بدان اشاره می شود، بالا بودن قیمت خدمات درمانی در بخش خصوصی است. ریشه این بالا بودن قیمت خدمات نیز واگذاری حق حاکمیتی تعرفه‌گذاری طی سال‌های متمادی به سازمان صنفی نظام پزشکی بوده است. در واقع می‌توان گفت بخش بسیار بزرگی از مشکلات تعرفه‌گذاری امروز نظام سلامت آثار تصمیمات نظام پزشکی در آن سال‌ها بوده است. سازمانی که علی رغم وظیفه تعریف شده خود برای دفاع از حقوق صنف، روی به پاسداری از منافع قشر نازکی از پزشکان متخصص نهاده است و این درحالی است که قاطبه جامعه شریف پزشکی یعنی پزشکان عمومی در برخی موارد از مشکلات معیشتی و نبود حمایت کافی در مضیقه هستند و سازمان صنفی نظام پزشکی هیچ برنامه خاصی برای پزشکان عمومی ندارد.

به هرحال باید گفت در صورت ادامه روند واگذاری اختیارات حاکمیتی به نظام پزشکی، آن هم تحت عنوان مشارکت این صنف در امور سلامت، نه تنها هیچ گرهی از مشکلات نظام سلامت گشوده نخواهد شد، بلکه همان طور که اشاره شد بایستی منتظر فلج شدن این سیستم با رسیدن پرداخت از جیب مردم به مرز پرداخت کل هزینه ها - یعنی نزدیک 100درصد- باشیم. اتفاقی که البته مدت زیادی است در بخش خصوصی برای بسیاری از مراجعان - که بیمه تکمیلی ندارند- رخ می‌دهد و گویی بعضی امیدوارند دامنه این موضوع را به بخش‌های دولتی نیز تسری دهند.

نکته دیگر در این خصوص اینکه اگر دولت واقعاً قصد دارد طبق قانون میزان پرداخت از جیب را کاهش دهد بایستی علاوه بر افزایش منابع دولتی فکری هم به حال کنترل تعرفه‌های بخش خصوصی کند، نه اینکه صرفاً روی افزایش منابع تمرکز کرده و تعرفه‌گذاری را به حال خود رها کند که در این صورت فاصله بین منابع دولتی و هزینه‌های درمان همواره افزایش خواهد یافت.

2. زیرمیزی پزشکان، پدیده‌ای به رسمیت شناخته شده توسط بعضی از مسئولین وزارت بهداشت

یکی از مشکلات امروز نظام سلامت کشور که از سویی باعث لکه‌دار شدن دامن جامعه پزشکی و از سوی دیگر موجب بی‌اعتمادی مردم به پزشکان خواهد شد، شیوع پدیده زیر میزی است. زیرمیزی در واقع حاصل " بی قانونی" در حوزه سلامت و ضعف نظارتی بوده و لازم به ذکر است، استفاده از الفاظ دیگری مانند پرداخت‌های غیر رسمی و ... از سوی مسئولین اگر با هدف کاهش بار قباحت این عمل زشت باشد، نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه چراغ سبزی به برخی عوامل فرصت طلب حوزه سلامت خواهد بود تا در این فضا زیر میزی گرفتن پزشکان را یک موضوع طبیعی قلمداد کنند. حتی مانند نماینده رسمی وزیر بهداشت در شورای عالی نظام پزشکی پا را فراتر گذاشته و برخورد با این متخلفین را کاری بی معنی بنامند و با این سخنان به مردم دهن کجی کنند. اگر این گونه است پس حوزه نظارت در بخش بهداشت و درمان باید بر کجای این سیستم نظارت کند؟ باید متوجه باشیم ضعف مسئولین ارشد در اجرای قانون، موجب جسارت متخلفین خواهد شد و هیچ بعید نیست با این روال در آینده ای نزدیک زیر میزی حق مسلم یک پزشک خوانده شود.

3. مجریان ذی نفع، مانع اجرای قانون

حضور مجریان ذی نفع در اجرا نشدن قانون، یکی از مصادیق مهم مشکلات ساختاری حوزه سلامت است. باید متوجه باشیم حضور مدیرانی در سطوح کلان که به اقتضای حرفه اصلی خود با اجرای قانون تضاد منافع دارند باعث جهت دار شدن سیاستگذاری و اجرا، آن هم در نهادی خواهد شد که تامین سلامت "همه مردم" در راس وظایف آن قرار دارد. نبود عزم برای اجرای قانون در بین مجریان نیز از دیگر مشکلات امروز نظام سلامت است.
مثال بارز این موضوع در اجرای طرح تمام وقتی پزشکان (تفکیک پزشکان بخش خصوصی و دولتی) است. در حالی که این موضوع در برنامه پنجم توسعه به عنوان "قانون" آورده شده متاسفانه شاهد آن هستیم که مجریان قانون به بهانه‌های مختلف از اجرای آن سر باز می‌زنند. این در حالی است که طبق آنچه که جریان دانشجویی در گذشته نیز اعلام کرده بود، عدم تفکیک پزشکان بخش خصوصی و دولتی یکی از ریشه‌های مهم مشکلات بهداشت و درمان کشور است که اجرای آن باید از بدنه اصلی وزارت بهداشت آغاز شود.
پیشنهاد می کنیم تیم وزیر محترم بهداشت در اسرع وقت بار دیگر و با یک نگاه عمیق به مشکلات حوزه سلامت، نسبت به اعلام اولویت‌های کاری خود اقدام نمایند و در صورتی که عزم و توان اصلاح و اداره ی این دستگاه مهم را به نحوی که منجر به رشد سلامت کشور گردد در خود نمی بینند، فرصت را در اختیار افرادی قرار دهند که نسبت به اجرای اولویت‌های این حوزه دید روشن و عزم جدی دارند. پیش بینی جریان دانشجویی از این سکون در مسائل اصلی نظام سلامت و در مقابل، پرداخت بی‌فایده به حواشی این حوزه و همچنین انتقال اداره امور به سمت ذی‌نفعان بخش خصوصی، آن است که نهایتاً بازار سلامت کشور به یک بازار آزاد تبدیل شود که درآن هیچ توجهی به اصل "حقانیت سلامت" برای یک یک افراد جامعه نشده و صرفا روابط تجاری تنظیم کننده بازار باشد.

4. ورود آسیب زننده بیمه‌های تکمیلی، ضعف بیمه‌های پایه

امروزه به علت سوء مدیریت منابع مالی دولتی و تضعیف بیمه های پایه و همین طور عدم نظارت بر فرآیند درمان و تجویز دارو و خدمات پزشکی شاهد ناکارآمدی بیمه‌های درمانی هستیم. همچنین ورود آسیب زننده بیمه‌های تکمیلی در بسته خدماتی که بایستی از سوی بیمه های پایه ارائه گردد سبب شده هم حقوق بیمه شده زیر پا گذاشته شود و هم سبب تضعیف بیمه‌های پایه گردد. لازم به ذکر است سزاوار نیست وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت کشور، با اظهار بی‌اطلاعی از بحث بیمه‌ها و نیاز به مطالعه بیشتر و یا مقصر خواندن دستگاه های دیگر در سازماندهی بیمه های سلامت از زیر بار اصلاح ساختار بیمه ها شانه خالی کند.
نهایتاً می‌توان گفت در صورت ادامه روند جاری در موضوع بیمه‌های درمانی هیچ بعید نیست تا پایان عمر این دولت، عمر بیمه‌های پایه نیز به سر برسد و ما در کشور بیمه‌ای برای اقشار ضعیف نداشته باشیم. اگر چه در حال حاضر نیز، پوشش بسیار ضعیف و در حد 10 درصدی بیمه‌های پایه نشان دهنده ی ورود این بیمه‌ها به حالت اغما می باشد.
"هرچه بکاریم، همان را درو میکنیم". سخن معروفی که وصف حال هر روز ماست. چه آن روزی که در حوزه سلامت شاخص‌های ما به لطف گسترش شبکه بهداشت با سرعت رشد می‌کردند، و چه امروزی که پرداخت از جیب مردم به ارقام نجومی و نزدیک 70 درصد رسیده است. در هر دو مورد باید به گذشته رجوع کرد و دلیل آن صعود و این سقوط را در آنجا پیدا کرد. اما مرور گذشته با تمام فوایدی که دارد، زمانی برای بهبود شرایط امروز ما کارایی دارد که از آن درس بگیریم و مصمم باشیم برای بهبود آینده از تجربیات گذشته استفاده کنیم.
بنابراین به مسئولان توصیه می‌کنیم ضمن توجه به سرگذشت حوزه سلامت کشور با یک نگاه عادلانه و منطقی نسبت به اصلاح ساختار و روال‌های موجود اقدام کنند. جریان دانشجویی کشور، ضمن اشاره به وضعیت اسفناک موجود در حوزه سلامت کشور که روز به روز بر دشواری و پیچیدگی آن افزوده می‌شود به مسئولین امر تحذیر می‌دهد: در صورت عدم اصلاح ساختاری و نپرداختن به مسائل اساسی این حوزه، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فلج شدن نظام سلامت کشور خواهیم بود. اتفاقی که شواهد رخ دادن آن هم اکنون نیز قابل مشاهده است. هرچند نظرات جریان دانشجویی در حوزه سلامت در سال های گذشته مورد توجه جدی مسئولین قرار نگرفت، اما بر حسب وظیفه بار دیگر از مسئولین امر و به ویژه از رئیس جمهور محترم تقاضا داریم اکنون که با شعار تدبیر و امید پا به عرصه ی اجرایی کشور نهاده اند توجه به تدبیر و خرد جمعی را برای حل مشکلات حوزه سلامت در نظر داشته باشند تا در پایان عمر این دولت، شاهد به جای ماندن نظام سلامتی باشیم که در آن، بیمار به جز رنج بیماری متحمل درد دیگری نمی شود.

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی البرز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی تهران
جنبش عدالتخواه دانشجویی

نام گفتاورد
مقصود
بسیج دانشجویی تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت هشدار داده در صورت ادامه روند واگذاری اختیارات حاکمیتی به نظام پزشکی، بایستی منتظر فلج شدن نظام بهداشت و درمان بود.

مشکلات سیستم بهداشت و درمان از دید بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی
پاسداری نظام پزشکی از منافع قشر نازکی از پزشکان متخصص
بالا بودن قیمت و عدم کنترل تعرفه خدمات درمانی در بخش خصوصی
زیرمیزی پزشکان و بی قانونی در حوزه سلامت و ضعف نظارت
حضور مدیرانی در سطوح کلان که به اقتضای حرفه اصلی خود با اجرای قانون تضاد منافع دارند
عدم تفکیک پزشکان بخش خصوصی و دولتی
ورود آسیب زننده بیمه های تکمیلی

در این نامه آمده واگذاری حق حاکمیتی تعرفه گذاری طی سال های متمادی به سازمان صنفی نظام پزشکی موجب شده مردم ۷۰ درصد هزینه خدمات درمانی را از جیب بپردازند در حالیکه متوسط پرداخت از جیب مردم در جهان ۱۸ درصد است.

در صورت ادامه این روند و با رسیدن پرداخت ۱۰۰درصد هزینه‌ها از جیب مردم، باید منتظر "فلج شدن" سیستم بود.

ضعف بیمه های پایه به علت سوء مدیریت منابع مالی دولتی (پوشش بسیار ضعیف بیمه های پایه در حد ۱۰ درصد)

این در حالیست که به گفته طاهر موهبتی معاون وزیر بهداشت، در حال حاضر ۷۰ درصد هزینه های درمان را مردم می‌پردازند اما بر اساس سند چشم انداز توسعه باید تا دو سال آینده سهم مردم به ۳۰ درصد برسد.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره ۱۵ آبان خود با اشاره به همین موضوع از قول یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد کرده بود "با اختصاص ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه‌ها به نظام سلامت، ۹۰ درصد مشکلات بهداشت و درمان کشور رفع خواهد شد."

"در غیر این صورت هزینه‌های درمان که اکنون ۷۰ درصد آن از جیب مردم پرداخت می‌شود، به ۱۰۰ درصد رسیده که ضمن فلج کردن خانواده‌های بیماران و به زیر خط فقر بردن تعداد بیشتری از مردم، بیمارستان‌ها را نیز به ورطه ورشکستگی خواهد کشاند."

این روزنامه فرو رفتن نظام درمان و سلامت را در حالتی از "اغما"، میراث دولت نهم و دهم دانسته بود.

اسفندماه سال گذشته دکتر حسن تامینی لیچائی عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشدار داده بود "بودجه سال ۹۲ در بخش بهداشت و درمان با کاهش ۱۵درصدی نسبت به سال جاری مواجه است و همین مساله شرایط حاکم بر نظام سلامت را بیش از پیش مشکل زا می‌کند."

او پیش بینی کرده بود "سال آینده شرایط فوق العاده سخت و پر مشکلی برای نظام سلامت خواهد بود و حتی می‌توان آن را سال بحرانی توصیف کرد مگر اینکه سهم نظام سلامت از بودجه پررنگ‌تر شده و مشکلات مالی حاکم بر آن کاسته شود."

به گفته طاهر موهبتی معاون وزیر بهداشت از ۵۶ هزار میلیارد تومان هزینه حوزه سلامت، ۴۰ هزار میلیارد تومان در بخش درمان هزینه می شود که از این میزان ۵ هزار میلیارد تومان از اعتبارات دولتی و ۹ هزار میلیارد تومان از بیمه پرداخت می‎شود و ۲۶ هزار میلیارد تومان را مردم می‌پردازند.

در روزهای گذشته مسئولان وزارت بهداشت نیز به ناچار به ابعاد مشکلاتی که این وزارتخانه با آن مواجه است اشاره کرده‌اند از جمله وزیر بهداشت که این وزارتخانه را بیمار و نیازمند درمان می‌داند.

دکتر سیدحسن هاشمی گفته وزارت بهداشت هم اکنون حدود ۷ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که با سه هزار میلیارد تومان بدهی سال‌های قبل، کسری بودجه وزارت بهداشت به حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

"اگر نتوانیم خدمات را به قیمت واقعی عرضه کنیم و بیمه‌ها نیز منابع تامین آن را نداشته باشند همه بیمارستان‌های کشور کاملا ورشکسته می‌شوند، هرچند در حال حاضر نیز با این شرایط فاصله چندانی ندارند."

به گفته وزیر بهداشت، از ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای اجرای طرح پزشک خانواده تنها ۲ درصد آن محقق شده است که بعید است این میزان تا آخر سال به ۴ یا ۵ درصد برسد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی بیمارستانها به دلیل عدم اختصاص بودجه و بدهی سنگین بیمه‌ها به این مراکز، قادر به ارائه خدمات موظف و قانونی به بیمه شدگان نیستند و مجبورند قسمت اعظم هزینه‌ها را برخلاف قانون از بیماران درخواست کنند.

به گفته مسئولان شرایط حداقل در چند ماه پایانی سال ۹۲ ، "بحرانی" خواهد ماند و کار زیادی نمی توان انجام داد زیرا همه وزارتخانه‌ها در سال ۹۲ کسری بودجه دارند.
نام گفتاورد
آوا
بهتره این لفاظی ها رو تمام کنیم و با چشم باز واقعیت رو ببینیم.
وگرنه مشکلات کما فی السابق در جای خود باقی خواهند ماند. بلکه عمیق تر وآزار دهنده تر از قبل.
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر