در سال های پس از انقلاب، سلامت در اولویت نبوده است ۱۹ آبان ۱۳۹۲

در سال های پس از انقلاب، سلامت در اولویت نبوده است

سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم گردهمایی مدیران ارشد پرستاری سراسر کشور که در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اینکه نزدیک به سه ماه است که دولت یازدهم با مشکلات متعددی مواجه بوده و هست گفت: «در بخش اقتصادی مهم‌ترین چالش دولت تورم حدود ۴۰ درصدی و اعتباراتی است که به دلیل تحریم‌ها و پیش‌بینی‌هایی که خیلی دقیق نبود محقق نشده است. بودجه ۲۱۰ میلیارد تومانی بسته شد در حالی که ۱۲۷ میلیارد آن بیشتر محقق نمی‌شود. باید ۱۳ هزار میلیارد تومان به حوزه بهداشت و درمان اختصاص می‌یافت ولی بعید می‌دانم که حتی ۵۰ درصد آن هم محقق شود چون پول نیست.»
وی ادامه داد: «در بخش سیاسی مشکلات دولت کم نیست اگر چه تمام تلاش دولت این است که پرتحرک باشند و در عین حال با موفقیت حرکت کرده‌اند که امیدواریم ضمن حفظ آرمان‌ها و اهداف انقلاب به توفیقات مهمی دست یابیم.»

وزارتخانه‌ها باید با سیاست انقباضی پرسنل و خدمات را اداره کنند

هاشمی با بیان اینکه بخش عمده تلاش دولت در بخش اقتصادی برای آرام‌کردن اوضاع برای پیشگیری از افزایش رکود بوده است گفت: «خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم تورم سه درصد کاهش یافته است که امیدواریم در سال آینده ۱۲ درصد شاهد کاهش تورم باشیم. طبیعی است که نمی‌توان با این شرایط منابع جدید را به راحتی به بدنه دولت تزریق کرد بنابراین وزارتخانه‌ها باید با سیاست انقباضی پرسنل و خدمات را اداره کنند.»

سال آینده وضع بهداشت و درمان بهتر از امسال نخواهد شد

وی ادامه داد: «در حوزه بهداشت و درمان پیش‌بینی نمی کنیم که وضع وزارت بهداشت خیلی بهتر از سال آینده باشد. ممکن است ۱۰ تا ۱۵ درصد تفاوت صورت گیرد چرا که در کل ۱۶۰ میلیارد تومان بودجه بیشتر محقق نخواهد شد.»
وی گفت: «توجه به معیشت و مشکلات روزمره مردم از اهداف اصلی دولت و مجلس است. همچنین ما نیز از زمانی که این مسئولیت را قبول کرده‌ایم به دنبال حاشیه‌سازی نبوده‌ایم و تنهاصحبت از تکریم و قدر‌شناسی کرده‌ایم چرا که تاکنون مدیران میانی و ارشد این حوزه تا جایی که توانسته‌اند تلاش کرده‌اند و جز ایثار نمی‌توان چیز دیگری اطلاق کرد.»
دکتر هاشمی در ادامه با بیان اینکه در اولویت نبودن سلامت مشکل اصلی کشور در طی دوران مختلف بوده است ادامه داد: «متاسفانه در طی سالهای پس از انقلاب سلامت اولویت اول تا پنجم دولت‌ها نبوده و این موضوع مانع می‌شد که تیم‌های مختلف بتوانند تحول و تغییر در سیستم ایجاد کنند. خوشبختانه در نظام بهداشت درمان با اعتدال و عقلانیت پیش رفته‌ایم و سعی کرده‌ایم حداکثر هم افزایی را داشته باشیم. در کل هدف اصلی همراه کردن تمام تیم جامعه پزشکی بوده است.»

وفاق و همدلی مقدمه‌ای بر اجرای درست برنامه‌ها است

وی بیان مشکلات پرستاران را حق مسلم آنان دانست و گفت: «وفاق و همدلی خود مقدمه‌ای می‌تواند باشد تا برنامه‌ها به درستی اجرا شود. تاکنون عزل و نصب‌ها با رعایت و توجه به حفظ روابط حسنه و وفاق جامعه پزشکی صورت گرفته است. در واقع باید گفت؛ هماهنگی شرط اول موفقیت در اهداف است.»
وزیر بهداشت ادامه داد: «بیش از ۵۰۰ بیمارستان در سراسر کشور توسط وزارت بهداشت اداره می‌شود که علاوه بر آن این وزارتخانه وظیفه آموزش، پژوهش و فناوری را نیز بر عهده دارد. در ابتدای کار در حوزه دارو با مشکلات بسیری مواجه بودیم به طوری که قیمت‌ها لجام‌گسیخته بود و با کمبود مواجه بودیم و بیمه‌ها حاضر نبودند دارو‌ها را تحت پوشش قرار دهند. ذخیره برخی واکسن‌ها کمتر از ۲ هفته بود. یک سری درخواست‌های ضروری بود که سعی کردیم آن را حل کنیم به طوری که در حال حاضر تقریبا این مشکلات کنترل و اوضاع ارام شده است.»
وی همچنین به سرعت دانشگاه‌ها در گسترش و رشد کمی در بهره‌برداری از پروژه‌های جدید آنان اشاره کرد و گفت: «از آنجایی که اعتبارات ۵۰ درصد کاهش یافته است توسعه دادن پروژه‌های دانشگاهی کار غلطی است.»
دکتر هاشمی افزود: «در کدام صنف نقصی وجود ندارد. اشکالی که به هم لباسی‌های خودم دارم این است که در تریبون عمومی مشکلاتشان را مطرح می‌کنند. جامعه پزشکی در گام نخست فعالیت‌های خود به اعتماد جامعه نیاز دارد، بیان مشکلات در رسانه‌ها نه تنها مشکلات را کم نمی‌کند بلکه بیشتر هم می‌کند.»
وی گفت: «بیمارستان‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی باید از حالت تصدی‌گری خارج شوند، براساس محاسبات معاون توسعه منابع انسانی بیمارستان‌ها به ازای هر شب ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان از جیب بپردازند و حال ۲۲ میلیون بستری در هر شب را در این رقم ضرب کنید، ببینید چه رقم زیادی می‌شود.»
وزیر بهداشت ادامه داد: «۸ سال پیش پرسنل وزارت بهداشت ۲۳۰ هزار نفر بودند ولی الان به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافته‌ است، در حالی که با توجه به این تعداد نیرو هنوز پرستار کمبود داریم و این مشکلات نیاز به تغییر و تحول است. ما که آماده این تغییر و تحولات هستیم البته همیشه تغییر و تحول باعث ترس و هزینه است. ما که شروع کرده‌ایم و امیدواریم دیگران نیز با ما همکاری کنند.»

Tags: وزارت بهداشت, بودجه سلامت, بهداشت و درمان
منبع:  سینا نیوز
مطالب مرتبط:  قضاوت عجولانه درباره متولیان حوزه سلامت، عقده گشایی است
نان در کشور گران شد ولی نرخ خدمات پزشکی تغییر نکرد
سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما، ده برابر ایران است
گزارش وزیر بهداشت در مورد مشکلات حوزه سلامت به هیات دولت

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر