دانشکده دندان پزشکی جزو مراکز آموزش است نه درمانی ۳ آذر ۱۳۹۲

دانشکده دندان پزشکی جزو مراکز آموزش است نه درمانی

دکتر علی جعفریان در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: برای انتخاب رئیس دانشکده دندانپزشکی دردسر بزرگی برای ما ایجاد شد البته لذت‌بخش بود چون مسلما باید استارت اصلاحات مورد نظرمان را در آینده از جایی شروع می‌کردیم.
وی با انتقاد از روش انتخاب رؤسای دانشکده‌ها در گذشته افزود: در هیچ جای دنیا اینگونه رؤسای دانشکده‌ها را انتخاب نمی‌کنند بلکه بر اساس مؤلفه‌های خاصی این انتخاب‌ها صورت می‌پذیرد. به هر حال مدیر گروهی که مسئولیت نداشته باشد قطعا نمی‌تواند به خوبی نیز مدیریت کند. البته نمی‌گوییم که انتخاب یک رئیس دانشکده باعث می‌شود که همه با وی موافق باشند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به چگونگی پذیرش دانشجو در مقاطع پزشکی و دندانپزشکی گفت: بنده به عنوان مسئول دانشگاه علوم پزشکی هیچ نقشی در تعداد پذیرش‌ها ندارم و این موارد مربوط به سازمان سنجش و وزارت بهداشت می‌شود البته ما چانه‌زنی‌های خود را انجام می‌دهیم اما شاهد آن بودیم که در برخی موارد به نتیجه نرسیده‌ایم و نتوانسته‌ایم مسئولان را متقاعد کنیم که مثلا تعداد دانشجویان دانشکده پزشکی در حال انفجار است که همین مشکل را در بخش رزیدنت‌ها نیز داشته‌ایم
جعفریان اظهار داشت: در حال حاضر دانشکده دندانپزشکی تهران آن جایگاه واقعی خود را ندارد. البته پتانسیل بسیار خوبی دارد و با وجود شرایط فیزیکی مناسب و اعضای هیئت علمی باید با یک برنامه‌ریزی مناسب به جایگاه واقعی خود برسد. همینک 6 درصد دانشجویان و 8 تا 9 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مختص دانشکده دندانپزشکی است که دارای 800 دانشجو دندانپزشکی می‌باشد.
وی ادامه داد: رتبه "برد" دانشکده دندانپزشکی تهران وضعیت خوبی ندارد و باید مشکلات آن برطرف شود. در زمینه پذیرش دانشجو با وزیر بهداشت و معاون آموزشی وزارتخانه صحبت‌هایی کرده‌ایم و آنها نیز معتقدند در زمینه پذیرش دانشجو باید حساسیت‌های لازم به کار گرفته شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: ما باید به کیفیت در آموزش و خدمات توجه کنیم. البته رشد کمی بد نیست ولی باید کیفیت را نیز ارتقا دهیم و این مسئله در پژوهش‌ها بیشتر باید نمود پیدا کند.
جعفریان با اشاره به 4/5 تا 5 درصد بودجه دانشگاه علوم پزشکی تهران که مختص دانشکده دندانپزشکی است، گفت: 2 درصد مقالات دانشگاه نیز مربوط به دانشکده دندانپزشکی است.
وی با تشکر از زحمات دکتر فاضل رئیس سابق دانشکده دندانپزشکی تهران بیان داشت: آقای فاضل از اول انقلاب برای دانشکده دندانپزشکی تهران تلاش کرده و این مسئله مایه مباهات است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: مسئله اصلاح کار کارشناسی سرانه هزینه دانشجوی دندانپزشکی نیز کار بسیار خوبی است و باید صورت پذیرد تا معلوم شود که امروز و در حاضر هزینه سرانه هر دانشجو دندانپزشکی 3 برابر هزینه‌های کنونی است. عدد آن را باید در بیاوریم و به مسئولان منتقل کنیم و هر چقدر هم توانستیم بستر تامین این هزینه‌ها را محیا کنیم.
جعفریان به مقوله خدمات درمانی دانشکده دندانپزشکی تهران نیز اشاره کرد و افزود: مسئله تعیین مرکز آموزشی و درمانی این دانشکده نیز باید کارشناسی شود و باید بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های لازم برای بالا بردن رتبه این دانشکده و همچنین کسب درآمد و پذیرش دانشجوی خارجی نیز افزایش دهیم.
وی ادامه داد: بنده با فعالیت پژوهشی مراکز تحقیقاتی مستقل از دانشکده‌ها موافق نیستم چون به هیچ عنوان مناسب نیست. چون مراکز تحقیقاتی مستقل از دانشکده‌ها اقدام کنند زیرا نه مراکز تحقیقاتی رشد آنچنانی خواهند داشت و نه دانشکده‌ها از این تحقیقات می‌توانند استفاده کنند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر رعایت اعتدال برای حل مشکلات حوزه دندانپزشکی بیان داشت: سالها مشکلات دندانپزشکی را نمی‌‌توان 2 روزه برطرف کرد یا مثلا اگر امروز عنوان کنیم تا چند وقت دیگر دانشگاه علوم پزشکی تهران جزو 5 دانشگاه برتر جهان می‌شود حرف ناصحیحی است بلکه باید با یک برنامه‌ریزی 10 ساله برای ارتقای جایگاه بین‌المللی این دانشگاه گام برداریم که می‌طلبد با صبر و تعیین یک زمان معقول و همینطور رعایت احترام به دیگران که همیشه سرلوحه این دانشگاه بوده است پیش رویم.

*انتقاد از عدم پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی
جعفریان در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسش خبرنگاران در زمینه پوشش‌های بیمه‌ای خدمات درمانی دندانپزشکی اظهار داشت: متاسفانه هزینه‌های دندانپزشکی در تمام دنیا گران است و دانشکده‌های دندانپزشکی محرک فعالیت‌های دندانپزشکی به حساب می‌آیند.
وی افزود: خدمات درمانی دندانپزشکی در دانشکده‌ها زیر نظر اساتید با پایین‌ترین قیمت‌ها صورت می‌پذیرد اما متاسفانه پوشش مناسب بیمه ندارد و بیمه‌های خصوصی بیشتر پوشش می‌دهند، در مجموع هزینه‌های دندانپزشکی بسیار زیاد است و بیمه‌ها فقط کشیدن دندان را پوشش می‌دهند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خوبی در دانشکده دندانپزشکی تهران وجود دارد و صحبت‌هایی نیز در وزارت بهداشت برای ارتقای پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی دندانپزشکی شده است ولی در حال حاضر فقط خدمات اورژانسی دندانپزشکی مانند کشیدن دندان را بیمه‌ها پوشش می‌دهند.
جعفریان در پاسخ به این پرسش که چرا دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه اداری دانشکده دندانپزشکی تهران را جزو مراکز درمانی تعریف نمی‌کند، بیان کرد: بیمارستان‌ها همیشه به عنوان مراکز درمانی تعریف می‌شوند و دانشکده‌ها نیز با عنوان مراکز آموزشی محاسبه می‌شوند و کارهای درمانی آنان زیاد دیده نمی‌شود بنابراین برای حل این مشکل باید ساز و کارهای آن اصلاح شود.

Tags: دانشکده دندان پزشکی تهران, بیمه, خدمات دندان پزشکی
پروفایل در کلاب لبخند:  محمد بیات | Bayat
منبع:  تسنیم
مطالب مرتبط:  دکتر محمد بیات رییس دانشکده دندان پزشکی تهران شد
صفحه مرتبط:  www.irden.com/site/daneshgah/tehran/

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر