در دندان پزشکی ایران ما یک قدم بر می داریم و دنیا ده قدم ۴ آذر ۱۳۹۲

در دندان پزشکی ایران ما یک قدم بر می داریم و دنیا ده قدم

دکتر محمد بیات رئیس جدید دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم معارفه خود اظهار داشت: دانشکده دندانپزشکی تهران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های کشور با وجود نقاط قوت بسیاری که دارد اما با چالش‌هایی نیز مواجه است.
وی با اشاره به نقاط قوت دانشکده دندانپزشکی تهران از جمله فضای مناسب، اعضای هیئت علمی، نیروی انسانی و دانشجویان افزود: حق دانشکده دندانپزشکی تهران بیشتر از این است تا در رتبه بهتری باشیم.
رئیس جدید دانشکده دندانپزشکی تهران با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در برخی از رشته‌هامانند قلب، داروسازی و ارتوپدی حرف اول را در کشور می‌زند بیان داشت: متاسفانه چنین سنجشی درباره دانشکده‌ دندانپزشکی وجود ندارد و ما با آن جایگاه مناسب فاصله داریم.
بیات ادامه داد: بر اساس مولفه‌های سازمان بهداشت جهانی عنوان می‌شود که از بیش از 100 سال گذشته که دانشکده‌های دندانپزشکی از حوزه پزشکی جدا شدند همیشه دچار عارضه‌هایی هستند که این مسئله در ایران هم وجود دارد و به این عارضه سندرم برادر کوچک‌تر می‌گویند و پیشنهاد شده است که دانشکده‌های دندانپزشکی به وضعیت قبل خود برگردند تا در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی دیده شوند که امروز مشاهده می‌کنیم فعالیت‌های دانشکده‌های دندانپزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی دیده نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخشی از این مشکل به خود ما بر می‌گردد و بخش دوم ما نیز عدم اطلاعات مناسب در سطح دانشگاه‌ها است. ما در حال حاضر در حوزه دندانپزشکی از دنیا در حال فاصله گرفتن هستیم. امروز دنیا به سمت دندانپزشکی دیجیتال رفته است. شاید در طرح دندانپزشکی به خصوص در دانشکده‌ دندانپزشکی تهران سرآمد باشیم اما در سطح بین‌المللی عقب هستیم زیرا ما یک قدم بر می‌داریم و آنها 10 قدم بر می‌دارند.

رئیس جدید دانشکده دندانپزشکی تهران تصریح کرد: باید در این زمینه خود را توانمند کنیم. نیروی انسانی دانشکده‌ها مهمترین سرمایه آنها هستند. دانشکده دندانپزشکی تهران نیز باید تقویت شود و شاه‌بیت این قضیه نیز به رسمیت شناختن کار کارشناسی اعضای دانشکده دندانپزشکی است یعنی اگر دانشکده دندانپزشکی عنوان می‌کند که فقط 30 دانشجو باید پذیرش شود وزارت بهداشت 90 دانشجو تحمیل نکند بنابراین اگر زمانی نظر کارشناسی بنده را نپذیرفته‌اند می‌توانند بنده را از این مسئولیت بردارند.

بیات با اشاره به اینکه البته ما باید مجری اجرای برنامه‌ها و اسناد بالادستی نیز باشیم گفت: یکی دیگر از اشکالات بحث مالی است مثلا وقتی بودجه پذیرش 30 دانشجو را داریم و 90 دانشجو به ما تحمیل می‌کنند گرفتار مباحث مالی می‌شویم. امروز بودجه دانشکده دندانپزشکی 17 میلیارد تومان است که 12 میلیارد آن صرف حقوق می‌شود و اصلا به دست دانشکده نمی‌رسد و فقط 5 میلیارد برای دانشکده پول می‌ماند و آن زمان مجبور هستیم دانشجوی تکمیلی بگیریم که آن موقع نیز به ما ایراد می‌گیرند.

وی ادامه داد: سرانه آموزشی دانشکده باید افزایش یابد. امروز فعالیت‌های درمانی دانشکده در حوزه اداری دانشگاه علوم پزشکی تهران به رسمیت شناخته نمی‌شود. 4 سال گذشته هزینه یک دانشجوی دندانپزشکی 19 میلیون تومان برآورد شده بود در حالی که امروز هزینه هر دانشجو 50 میلیون تومان است و باید سرانه هزینه دانشجویی اصلاح شود.
دکتر محمد بیات، رئیس جدید دانشکده دندان پزشکی تهران اظهار داشت: در شرایطی که بیمه‌ها با ما قرارداد می‌بندد ولی دانشگاه ما را به عنوان مراکز درمانی نمی‌شناسد و دانشجویانی که از دانشکده‌های دندانپزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند به شدت درمان‌محور هستند.
بیات ادامه داد: امروز اگر متخصص قلب تربیت می‌کنیم مشکلی از بیماری‌های قلبی حل نمی‌شود چون متخصصان آن به درمان می‌پردازند و هر چقدر هم که دندانپزشکی تربیت می‌کنیم وضعیت سلامت دندان کشور بهتر نمی‌شود زیرا الان دندانپزشک با مشاهده دندان پوسیده بیماران برای کسب درآمد بیشتر خوشحال می‌شود.
وی تصریح کرد: در خارج از کشور برعکس ایران مراکز دندانپزشکی در حال تعطیل شدن است چون به درمان کمتری می‌پردازند و بیشتر در حوزه پیشگیری اقدام می‌کنند.
رئیس جدید دانشکده دندانپزشکی تهران با اشاره به برنامه‌های خود برای مدیریت بر این دانشکده خاطرنشان کرد: ارتقای اخلاق حرفه‌ای، ایجاد نظام بودجه‌ریزی براساس سرانه دانشجویی، تبدیل دانشکده به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی، ارتقای رنکینگ، ارتقای سطح پژوهش‌ها، جذب نیروهای نخبه، اجرای طرح کارانه، اصلاح چارت دانشکده و در نهایت بهاء دادن به اعتبار بخشی داخلی و بین‌المللی از جمله مهمترین برنامه‌های بنده برای مدیریت بر این دانشکده است.

Tags: دانشکده دندان پزشکی تهران, دکتر محمد بیات
پروفایل در کلاب لبخند:  محمد بیات | Bayat
منبع:  تسنیم
مطالب مرتبط:  دانشکده دندان پزشکی جزو مراکز آموزش است نه درمانی
دکتر محمد بیات رییس دانشکده دندان پزشکی تهران شد
صفحه مرتبط:  www.irden.com/site/daneshgah/tehran/

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر