دبیر شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبری منصوب شد ۱۳ آذر ۱۳۹۲

دبیر شورای عالی فضای مجازی با حکم رهبری منصوب شد

 مراسم معارفه رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران در مرکز ملی فضای مجازی با حضور وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی، برخی معاونان و مدیران وزارت ارتباطات برگزار شد.
در این مراسم محمود واعظی با اشاره به اینکه این جلسه دو هدف را پیش می برد، اظهار کرد: یکی تودیع و معارفه روسای سابق و جدید مرکز تحقیقات مخابرات است و دوست دارم بگویم که معارفه دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز توامان صورت می گیرد.
وی افزود: دوست داشتم معارفه انتظاری دبیر این شورا با حضور دکتر روحانی صورت گیرد اما با توجه به جلسات گسترده بررسی بودجه سال آینده چنین فرصتی محقق نشد.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی جایگاه رفیعی دارد و سران سه قوه و تعدادی از وزرا در آن عضو هستند، عنوان کرد: این شورا با حکم مقام معظم رهبری تشکیل شده و با توجه به اهمیتی که در منظر ایشان داشته، پیوستی برای آن در نظر گرفته شده و اعضای حقیقی‌‌ای را برای آن در نظر گرفته است.
او با تاکید بر اینکه امروزه تمام وزارت خانه ها به دنبال برقراری ارتباط با فضای مجازی هستند، گفت: دلیل چنین موضوعی به وضوح مشخص است. زیر هیچ توسعه ای به درستی صورت نمی گیرد، مگر اینکه فناوری اطلاعات وارتباطات زیربنای آن باشد. بنابراین نیاز به ایجاد شورایی برای پیشبرد اهداف این حوزه بود.
واعظی افزود: در اهمیت این شورا تردیدی نیست و زمانی که برنامه خود را به مجلس ارائه دادم از رهبر معظم انقلاب جدا تشکر کردم که توانسته اند پیشتازانه در این عرصه ورود کرده و پیش از اینکه در این عرصه با مشکلی مواجه شویم، راهکارهایی را برایمان اندیشیده اند و در راستای اهمیت این شورا همین بس که کلاسه شورای عالی در کشور موجود نیست و اعضای آنها ماهی یک بار در راستای اهداف کلان تشکیل جلسه می دهند تا راهبردها احصا شود.
او گفت: با بررسی های سه ماه گذشته کسی را بهتر از انتظاری پیدا نکردند و بنده از اول انقلاب با ایشان همکاری داشته ام و حتی با دوری از این مجموعه ارتباطم با ایشان قطع نشد.
وزیر ارتباطات همچنینی با اشاره به اینکه تعیین دبیر شورای عالی فضای مجازی مراحل خاص خود را دارد، تصریح کرد: زمانی که رئیس جمهور انتظاری را به عنوان دبیر پیشنهاد داد با رای بالای اعضا انتخاب شد اما بر اساس آیین نامه این موضوع را باید خدمت رهبری می رساندیم تا با تایید ایشان حکم انتظاری ابلاغ می شد.
بنده تا جایی که می دانم مقام معظم رهبری از انتخاب چنین فرد متعهد، با تقوا و متخصص بسیار خوشحال هستند و بر این اساس طی دو روز گذشته رئیس جمهور حکم انتظاری را امضا کرد و من هم امروز این حکم را به وی تحویل دادم و بسیار خوشحالم که دبیر شورا از خانواده آی سی تی است.
واعظی با بیان اینکه همه ما یک هدف داریم گفت: امیدوارم تعامل خوبی بین شورای عالی فضای مجازی و مرکز تحقیقات مخابرات باشد تا به اهدافی که در شأن مردم ایران است برسیم و امیدوارم در شرایط جدید، مرکز تحقیقات مخابرات منشاء برکات بسیاری برای کشور باشد زیرا در دوره یک سال و نیمه اخیر اتفاقاتی برای آن افتاده که هیچ کس از آن رضایت نداشته اما شنیدم که دکتر براری رئیس سابق این مرکز با پایمردی هایی که داشته از آبروی خود گذشته تا جایگاه مرکز تحقیقات تضعیف نشود.
وی در بخش دیگر از صحبت های خود اشاره ای به نامه های واصله از دستگاههای نظارتی که مربوط به جابجایی ها و پرداختها می شود داشت و ابراز کرد: برخی از این نامه ها از این روند اشکال می گیرند که بر این اساس به کارکنان این مرکز می گویم جایی که کار می کنید چه مرکز تحقیقات مخابرات باشد، چه پژوهشگاه فضای مجازی و چه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به هیچ عنوان نباید وضعیت حقوقی شما تغییر کند و ما هم در وزارت ارتباطات باید اصل صرفه جویی ها را مد نظر قرار دهیم و نباید دغدغه ها را به هیأت علمی و مرکز تحقیقات که کار پژوهشی می کنند، بکشانیم.
او افزود: خواهشم از مسئولین این است که این مرکز را کلوپی قرار دهند تا همه کسانی که در حوزه آی سی تی دارای حرف و نظر هستند، احساس کنند این مجموعه برای خود آنهاست.
او در پایان خاطر نشان کرد با توجه هایی که به این پژوهشگاه و مرکز می شود باید جایگاه قابل قبول بین المللی آن احصاء شود و در این راستا اول اولویت و امکانات را در اختیار واحد تحقیق و توسعه قرار می دهیم زیرا اساس رشد علمی کشور بر این حوزه استوار است.

یک تودیع و دو معارفه/ دبیر شورایعالی فضای مجازی هم حکم گرفت

چند روز قبل، خبر انتصاب رئیس جدید مرکز تحقیقات مخابرات منتشر و نهایتاً برای صبح امروز جلسه معارفه وی برگزار شد و در حاشیه این مراسم معارفه دبیر شورایعالی فضای مجازی انجام شد که نهادی بالاتر محسوب می شود.
در این جلسه که با حضور محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- برقرار شد، محمد خوانساری به عنوان رئیس جدید مرکز تحقیقات مخابرات معارفه شد ولی در انتهای جلسه که وزیر ارتباطات به عنوان آخرین فرد به ایراد سخنرانی پرداخت، از طرف ایشان اعلام شد که در این جلسه، دو نفر معارفه می‌شوند و معارفه دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز در همین جلسه انجام می‌شود.
انتظاری که در تاریخ ششم آبان‌ماه سالجاری به پیشنهاد رئیس جمهور و با رأی اکثریت اعضای شورایعالی فضای مجازی به عنوان دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی انتخاب شده بود، تاکنون حکم خود را از رئیس جمهور دریافت نکرده بود و امروز واعظی اعلام کرد که حکم وی را شخصاً از دفتر رئیس جمهور دریافت کرده و صبح امروز به انتظاری در دفترش تحویل داده است.
واعظی اعلام کرد که البته دوست داشتم رئیس جمهور هم در این جلسه حضور داشتند ولی ممکن نشد و برای اینکه مهمانان مراسم دو بار مجبور نباشند در جلسه حضور یابند در همین جلسه معارفه انتظاری را هم انجام می دهیم.
وی البته انتظاری را از خانواده وزارت ارتباطات دانست و از این بابت ابراز خوشحالی کرد و گفت که انتظاری پیشنهاد من به رئیس جمهور بوده است.
در این جلسه هیچ یک از اعضای حقیقی و حقوقی شورایعالی فضای مجازی (به جز وزیر ارتباطات) حضور نداشتند درعین حال به نظر می‌رسد منزلت و جایگاه نهادی فرا قوه‌ای بیش از آن باشد که معارفه مسئول ارشد آن در حاشیه معارفه‌ای دیگر صورت گیرد و تنها دلیل، عدم زحمت‌دهی دوباره به میهمانان باشد!

 بر اساس خبر زیر، در ماه گذشته این شورا به وزیر ارتباطات تحویل داده شده بود ولی در هفته گذشته رهبری مسوول دیگری برای آن معرفی کردند.

یکم مهر 1392
کلید مرکز ملی فضای مجازی تحویل واعظی شد

واعظی بعد از بدرقه روحانی به شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، مستقیم به مرکز ملی فضای مجازی رفت و در پی حکم انتصابش به سرپرستی این مجموعه، کلید این مرکز را تحویل گرفت.
محمود واعظی امروز صبح بعد از بدرقه رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، راهی خیابان کارگر شمالی شد.
وزیر ارتباطات دو روز گذشته با حکم رئیس جمهور و در پی استعفای رئیس پیشین مرکز ملی و دبیر شورای عالی فضای مجازی، با حفظ سمت به سرپرستی این شورا منصوب شد.
گفته می‌شود که واعظی حوالی ساعت 10:30 صبح، به مرکز ملی فضای مجازی رسیده و در پی استقبال کارکنان این مرکز و پژوهشگاه، در اولین گام نشستی را با آن‌ها و اعضای سابق مرکز تحقیقات مخابرات در سالن اجتماعات ترتیب داده است.
برخی معاونان و مدیران وزارت ارتباطات، واعظی را در این عزیمت همراهی کرده‌اند.
ظاهرا قرار است بعد از این نشست، واعظی با تحویل دفتر و استقرار نمایندگان خود در این مرکز، مجددا راهی وزارت ارتباطات شود.

مسوولیت این شورا نظارت و برنامه ریزی است و نباید در امور اجرایی تداخلی ایجاد کند.

دبیر شورایعالی فضای مجازی وارد مسائل اجرایی نشود

اعضای شورایعالی فضای مجازی از دبیر جدید شورا خواستند که وارد مسایل اجرایی نشده و همانطور که در حکم مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده بر سیاست‌گذاری، هماهنگی و نظارت تمرکز و یک راهبرد کلان داشته باشد.به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه اولین جلسه شورایعالی فضای مجازی در دولت یازدهم گفت: نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم و همچنین توسعه کشور در دنیای امروز اهمیت بسیاری پیدا کرده و بر این اساس و با توجه به اهمیتی که وجود دارد مسئولیت شورایعالی فضای مجازی بسیار سنگین شده است.
وی با اشاره به اینکه در اولین جلسه شورایعالی فضای مجازی در دولت یازدهم گزارشی از عملکرد 40 روزه دبیرخانه در رابطه با فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و آنچه در کمیسیون‌های مختلف شکل گرفته بود ارائه شد، گفت: در این جلسه اعضای شورا خط مشی‌ مناسب برای مرکز ملی فضای مجازی را بررسی و از دبیر جدید شورا خواستند که وارد مسایل اجرایی نشده و همانطور که در حکم مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده بر سیاست‌گذاری، هماهنگی و نظارت تمرکز و یک راهبرد کلان داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: بر این اساس اعضای شورا به دبیر جدید تکلیف کردند که روی دستورالعمل‌ها و خط مشی‌ها براساس نظراتی که در جلسه بیان شد کار کرده و در جلسه بعدی گزارشی ارائه دهد.
او اظهار داشت: در جلسه شورایعالی فضای مجازی همه اعضاء بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تأکید کرده و دبیر شورا موظف شد به منظور دستیابی به یک برنامه زمان‌بندی شده شبکه ملی اطلاعات در کشو مدل مفهومی آن را هر چه سریع‌تر آماده و چارچوب آن را در جلسه بعدی شورا ارائه کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص اولویت‌های برنامه‌هایی که در این وزارتخانه برای آینده برنامه‌ریزی شده، گفت: برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات را مکلف کرده که بر روی موضوعات مختلف از جمله شبکه ملی اطلاعات کار کند به طوریکه زیرساخت‌‌ها را به گونه‌ای فراهم آورد تا پایان برنامه پنجم همه مراکز دولتی، تجار و مراکز کسب و کار همه از اینترنت با سرعت مناسب در شبکه ملی اطلاعات برخوردار باشند و همچنین 60 درصد خانوارها بتوانند از این موضوع استفاده کنند؛ لذا اولویت‌های جدی وزارتخانه ما این است که به نوعی زیرساختی را در سراسر کشور فراهم کنیم تا بتوانیم پاسخگوی این مطالبات مردم و مجلس باشیم.


Tags: وزیر ارتباطات, رئیس جمهور, فضای مجازی
منبع:  تسنیم

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر